Zavřít reklamu

V jednom z našich článků ze série Návrat do minulosti jsme si tento týden připomněli, jak společnost Apple představila počátkem dubna roku 2006 svou utilitu s názvem Boot Camp. Jednalo se o funkci, která uživatelům umožňovala nainstalovat na Mac kromě Mac OS X / maOS také operační systém Microsoft Windows a bootovat z něj.

Apple nejprve vydal veřejnou betaverzi svého softwaru s názvem Boot Camp. Ten v té době umožňoval majitelům Maců s procesory od společnosti Intel nainstalovat a spouštět na svých počítačích také operační systém MS Windows XP. Oficiální verze utility Boot Camp se pak stala součástí operačního systému Mac OS X Leopard, kterou firma představila na tehdejší konferenci WWDC. Zatímco v průběhu osmdesátých a devadesátých let minulého století bylo možné firmy Microsoft a Apple označit převážně za rivaly (a to i navzdory tomu, že Microsoft kdysi Applu výrazně pomohl v krizi), později si obě společnosti uvědomily, že se v řadě věcí jedna bez druhé neobejdou, a že bude v zájmu spokojenosti uživatelů mnohem výhodnější vzájemně spolupracovat. V roce 1996 to potvrdil samotný Steve Jobs, když v rozhovoru pro magazín Fortune pronesl: „Počítačové války skončily, hotovo. Microsoft již dávno vyhrál.”

Počátkem nového milénia se vedení společnosti Apple začalo intenzivněji zabývat tím, jak by mohlo rozšířit uživatelskou základnu pro své Macy. Boot Camp se začal jevit jako skvělý způsob, jak k Macu přitáhnout ty, kteří až dosud byli věrní PC s Windows. Jednou z věcí, které umožňovaly fungování Boot Campu na Macích, byla přítomnost procesorů od Intelu, které nahradily předchozí PowerPC procesory. Steve Jobs v této souvislosti uvedl, že Apple nemá v plánu začít prodávat nebo přímo podporovat operační systém Windows, uznal ale, že řada uživatelů projevila zájem o možnost spuštění Windows na Macu. “Věříme, že Boot Camp učiní z Maců počítače, které budou lákat uživatele, kteří zvažují přechod z Windows na Mac,” uvedl.

Boot Camp opravdu výrazně zjednodušil instalaci i bootování z Windows na Macích s Intel procesory – jednalo se o postup, který poměrně snadno zvládli i začínající nebo méně zkušení uživatelé. V jednoduchém a přehledném grafickém rozhraní provedl Boot Camp uživatele celým procesem vytvoření příslušného oddílu na disku Macu, vypálení CD se všemi potřebnými ovladači a nakonec také instalace Windows na Mac. Po instalaci mohli uživatelé snadno bootovat z Windows i z Mac OS X.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více