Zavřít reklamu

Příchod čipů Apple Silicon znatelně změnil směr jablečných počítačů a pozvedl je na zcela novou úroveň. Nové čipy totiž s sebou přinesly řadu parádních benefitů a výhod, které se točí primárně kolem značného navýšení výkonu a snížení energetické spotřeby. Jak už jsme ale několikrát psali, je tady jeden, pro někoho zcela zásadní problém. Apple Silicon si totiž zakládá na odlišné architektuře, kvůli čemuž si už neporadí s instalací operačního systému Windows prostřednictvím nativního nástroje Boot Camp.

Boot Camp a jeho role na Macích

U Maců s procesory od Intelu jsme měli k dispozici poměrně solidní nástroj s názvem Boot Camp, s jehož pomocí jsme mohli po boku macOS vyhradit prostor i pro Windows. V praxi jsme pak na jednom počítači měli nainstalovány oba systémy a při každém spuštění zařízení jsme si mohli vybrat, který OS vlastně chceme spustit. Jednalo se o parádní možnost pro lidi, kteří potřebují pracovat na obou platformách. V jádru to jde ale ještě o něco hlouběji. Úplně hlavní totiž je, že jsme takovou možnost vůbec měli a mohli kdykoliv spustit jak macOS, tak také Windows. Vše záleželo jen na našich potřebách.

BootCamp
Boot Camp na Macu

Po přechodu na Apple Silicon jsme však o Boot Camp přišli. Ten zkrátka nyní nefunguje. Teoreticky by ale fungovat mohl, jelikož verze Windows pro ARM existuje a najdeme ji na některých konkurenčních zařízeních. Problém je ale v tom, že dle všeho má Microsoft s firmou Qualcomm domluvenou exkluzivitu – Windows pro ARM poběží pouze na zařízeních s čipem od této kalifornské společnosti. Pravděpodobně proto se problém skrze Boot Camp obejít nedá. Bohužel to navíc vypadá tak, že se v blízké době stejně žádné změny nedočkáme.

Funkční alternativa

Na druhou stranu o příležitost rozběhnout Windows na Macu jsme tak úplně nepřišli. Jak už jsme zmínili výše, Microsoft má k dispozici přímo Windows pro ARM, který lze s trochou pomoci spustit i na počítačích s čipem Apple Silicon. Potřebujeme k tomu jen program pro virtualizaci počítače. Mezi ty nejznámější se řadí bezplatná aplikace UTM a věhlasný software Parallels Desktop, který už ale něco stojí. Každopádně nabízí poměrně dobrou funkčnost a stabilní běh, tudíž je na každém jablíčkáři, zdali se mu tato investice vyplatí. Prostřednictvím těchto programů pak lze Windows takříkajíc virtualizovat a případně s ním pracovat. Nemohl by se Apple inspirovat tímto přístupem?

Parallels Desktop

Jablečný virtualizační software

Nabízí se proto otázka, zdali by Apple nemohl přinést vlastní software pro virtualizaci jiných operačních systémů a počítačů, který by na Macích s Apple Silicon pochopitelně běžel nativně a dokázal tak kompletně nahradit zmiňovaný Boot Camp. Tímto způsobem by gigant teoreticky mohl obejít současné limitace a přinést funkční řešení. Samozřejmě v takovém případě je nutné počítat s tím, že by software pravděpodobně už něco stál. Každopádně pokud by byl funkční a stál za to, proč si za něj nezaplatit? Ostatně profesionální aplikace od Applu jsou jasným důkazem toho, že když něco funguje, cena jde (v rozumné míře) stranou.

Jak ale známe Apple, tak je nám víceméně jasné, že se něčeho podobného pravděpodobně nedočkáme. Ostatně o příchodu podobné aplikace či obecně alternativy za Boot Camp se moc nemluví, a stejně tak k tomuto neexistují žádné bližší informace. Chybí vám Boot Camp na Macích? Případně uvítali byste podobnou alternativu a byli ochotni za ni zaplatit?

.