Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho návratu do minulosti zavzpomínáme na premiéru čtvrté epizody Hvězdných válek, která se odehrála 25. května roku 1977. Řeč ale bude i o jiné významné události – o historicky první mezinárodní WWW konferenci v roce 1994.

Přichází Star Wars (1977)

25. května roku 1977 se odehrála premiéra snímku Star Wars (později Star Wars – A New Hope), z režisérské a scenáristické dílny George Lucase. Snímek vznikl pod křídly Lucasovy společnosti Lucasfilm, o jeho distribuci se tehdy postarala společnost 20th Century Fox. Jednalo se v pořadí o první film z původní trilogie Hvězdných válek, a zároveň o čtvrtou epizodu “Skywalker ságy”. Ve filmu se objevili Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Cushing, Alec Guinness, David Prowse, James Earl Jones, Anthony Daniels, Kenny Baker nebo třeba Peter Mayhew. 25. května roku 1983 spatřila světlo světa další epizoda z této kultovní ságy – film Návrat Jediů (u nás dříve též jako Návrat Jediho).

První mezinárodní WWW konference (1994)

25. května roku 1994 se v prostorách švýcarského CERNu konala historicky první mezinárodní WWW konference. Celá akce trvala až do 27. května, a její účastníci si tehdy dali za úkol pracovat na strategii rozšíření a vylepšení původní konceptu “otce WWW” Tima Bernerse-Lee. V době konání konference řada jejích účastníků stále ještě pohlížela na internet a na jazyk HTML především coby na prostředky, využitelné zejména v oblasti vědy a výzkumu, a jen málokoho tehdy napadlo, jak rychle a v jak velkém měřítku se nakonec internet rozšíří do celého světa, a že se o právu na přístup k připojení bude jednou hovořit jako o něčem, co by potenciálně mělo být jedním ze základních lidských práv.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více