Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o historických událostech zavzpomínáme například na první konferenci o celosvětové síti, která se odehrála v roce 1994. Připomeneme si ale také uvedení funkce Street View pro Google Maps nebo ustanovení ručníkového dne.

Ručníkový den (2001)

Každý, kdo četl Stopařova průvodce po Galaxii od Douglase Adamse, si je jistě vědom důležitosti ručníku. Ručníkový den se ve světě poprvé konal 25. května roku 2001, dva týdny po Adamsově smrti. Příznivci Douglase Adamse si každoročně 25. května připomínají spisovatelův odkaz nošením ručníku na viditelném místě. Ručníkový den má svou tradici i u nás, srazy se pořádají například v Brně nebo na pražské Letné.

První konference o WWW (1994)

25. května roku 1994 se v CERNu konala první mezinárodní konference ohledně World Wide Webu (WWW). O účast konferenci, která trvala do 27. května, projevilo zájem osm stovek účastníků, vstup byl ale schválen pouze polovině z nich. Konference posléze vstoupila do dějin technologií jako “Woodstock webu”, a zúčastnili se jí nejenom specialisté na výpočetní techniku, ale také podnikatelé, vládní zaměstnanci, vědci a další odborníci, cílem konference bylo stanovit základní body a pravidla pro budoucí rozšíření webu do světa.

Přichází Google Street View (2007)

Funkce Google Street View se mezi uživateli těší velké oblibě. Lidé ji využívají nejen k lepší orientaci v cílových bodech, ale například také k “cestování prstem po mapě” a virtuálnímu objevování míst, na která by se možná osobně nikdy nemohli podívat. Google svou funkci Street View představil 25. května roku 2007. Zpočátku byla k dispozici pouze pro uživatele ve Spojených státech. V roce 2008 začala společnost Google u této funkce testovat technologii rozmazání obličejů osob na záběrech za pomoci speciálního počítačového algoritmu.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Společnost Philips zavádí technologii Laservision pro přehrávání laserových disků (1982)
  • Corel vydává Corel WordPerfect Office (2000)
  • Počítač Apple I podepsaný Stevem Wozniakem se vydražil za 671 tisíc dolarů (2013)
.