Zavřít reklamu

Nedílnou součástí oblasti technologií je i kinematografie, která od dob svých počátků prodělala řadu změn. Dnes nám například 3D filmy přijdou jako samozřejmost, vždy tomu ale tak nebylo. Na dnešní den připadá výročí vydání prvního celovečerního 3D filmu, připomeneme si ale také třeba příchod operačního systému Windows 2.1.

První 3D film od Universalu (1953)

Společnost Universal-International vydala 27. května roku 1953 svůj první celovečerní 3D film s názvem It Came from Outer Space. Historicky první 3D počin z produkce studia Universal byl černobílý, režíroval ho Jack Arnold a zahráli si v něm Richard Carlson, Barbara Rush nebo třeba Charles Drake. Snímek byl adaptací povídky Raye Bradburyho s názvem Přišlo to z vesmíru. Snímek měl stopáž necelých devadesát minut.

Příchod MS Windows 2.1 (1988)

Společnost Microsoft vydala v květnu roku 1988 dvě verze svého operačního systému Windows 2.1. Operační systém, který přišel necelý rok po vydání Windows 2.0, se vyznačoval grafickým uživatelským rozhraním a byl k dostání ve dvou variantách – Windows/286 2.10 a Windows/386 2.10. Operační systém Windows 2.1 disponoval schopností využít rozšířeného režimu procesoru Intel 80286. Poslední verze tohoto operačního systému – Windows 2.11 – byla vydána v březnu roku 1989, v následujícím roce již Microsoft vydal Windows 3.0.

Další události nejen ze světa technologií

 • Louis Glass si nechává patentovat jukebox (1890)
 • Sanfranciský Golden Gate Bridge se otevírá pro veřejnost (1937)
Témata: , ,

Diskuze k článku

  1922 – první celovečerní 3D film
  1936 – první mluvený 3D film
  1947 – první barevný 3D film
  1953 – první stereofonní 3D film

  Trochu matete….vy to popisujete jako první 3D film, navíc se stereofonním zvukem…ve skutečnosti to ale byl jen první 3D film od studia Universal

  Ani kolega Robert nemá úplně pravdu. Jednak to nejsou to 3D filmy, ale stereoskopické filmy. A jejich historie je ještě delší a komplikovanější.

  První kinetickou stereoskopickou projekci předvedl v roce 1893 Brit William Friese-Greene. V témže roce si nechal systém patentovat. Systém byl ale těžkopádný a neměl šanci na úspěch. V roce 1896 vznikl dokonce i anaglyfový systém s aktivními brýlemi, synchronizovanými s projektorem.

  Od 20. let 20. století začaly vznikat první celovečerní stereoskopické filmy. Vůbec prvním
  byl The Power of Love, promítaný v anaglyfu. A prvním zvukovým stereoskopickým filmem byla německá reklama na pojištění Zum Greifen nah (Na dosah), natočená na Agfacolor v Drážďanech.

  Citováno z mojí diplomky Stereoskopie a kameraman. FAMU 2013.

  Amayo, budete-li chtít, rád Vám ji pošlu (vidumg@icloud.com)

celý text

Čtěte více