Zavřít reklamu

Mailingové kampaně a newslettery jsou řadou lidí vnímány přinejmenším se smíšenými pocity. V dnešním díle našeho návratu do minulosti si připomeneme jeden z prvních případů rozeslání nevyžádaného newsletteru, ke kterému došlo již koncem sedmdesátých let minulého století. Druhá část článku pak bude věnována dni, kdy byl položen základní kámen společnosti Dell.

Jeden z prvních případů spamu (1978)

Přestože spam je většinou lidí vnímán spíše jako záležitost doby internetové, jeden z prvních případů jeho výskytu se datuje do druhé poloviny sedmdesátých let minulého století. Gary Thuerk, marketér společnosti Digital Equipment Corporation, napsal a posléze také rozeslal zprávu, ve které propagoval počítače s názvem DECSYSTEM-20. Zmíněný dopis propagoval konkrétně dva chystané počítače této produktové řady s připojením na ARPANET. Rozeslaných zpráv byly celkem zhruba čtyři stovky, negativních odpovědí přišlo jen pár, ale charakter stížností byl poměrně kuriózní – jeden z příjemců nevyžádaného raného mailingu si například stěžoval na to, že mu zpráva shodila celý systém.

Gary Thuerk
Zdroj: orbiterproject.org

Vzniká Dell Computer Corporation (1984)

Michael Dell založil 3. května roku 1984 svou vlastní firmu. Počítače na objednávku zpočátku sestavoval a prodával v pokoji na koleji, kde byl ubytován. Tenkrát ještě firma nesla název Austin PC’s Limited a Michael Dell se v jejím rámci zabýval sestavováním IBM PC kompatibilních počítačů. Po ukončení studia na Texaské univerzitě v Austinu se Dell rozhodl s podporou své vlastní rodiny pustit do svého podnikání skutečně naplno, v roce 1985 již spatřil světlo světa první počítač s vlastním designem. Nesl název Turbo PC, jeho cena tenkrát činila 795 dolarů a firmě během prvního roku vynesl 73 milionů dolarů. Postupem času se podnikání firmy Dell přesunulo také přes internet a rozšířilo se i její portfolio nabízených produktů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více