Zavřít reklamu

Když se řekne „počítač z 80. let“, jaký model se vám vybaví? Někteří možná zavzpomínají na kultovní ZX Spectrum. Tomu předcházelo vydání Sinclairu ZX81, které si připomeneme v našem dnešním článku, věnovaném historickým událostem v oblasti technologií. Ve druhé části dnešního dílu naší „historické“ rubriky se budeme věnovat oficiálnímu spuštění internetového portálu Yahoo.

Přichází Sinclair ZX81 (1981)

5. března roku 1981 byl představen počítač Sinclair ZX81 od Sinclair Research. Jednalo se o jednu z prvních vlaštovek mezi dostupnými domácími počítači, a zároveň také o předchůdce legendárního stroje Sinclair ZX Spectrum. Sinclair ZX81 byl osazen procesorem Z80, disponoval 1kB RAM a připojoval se ke klasickému televizoru. Nabízel dva režimy provozu (Slow se zobrazováním grafických dat a Fast s důrazem na chod programu), a jeho cena tehdy činila 99 dolarů.

Yahoo v provozu (1995)

5. března roku 1995 byla oficiálně uvedena do provozu služba Yahoo. U zrodu Yahoo stáli v lednu roku 1994 Jerry Yang a David Filo, a tento internetový portál je dodnes považován za jednoho z průkopníků mezi internetovými službami v éře devadesátých let minulého století. K Yahoo se postupně přidávaly služby jako Yahoo! Mail, Yahoo! News, Yahoo! Finance, Yahoo! Answers, Yahoo! Maps nebo třeba Yahoo! Video. Platforma Yahoo byla v roce 2017 odkoupena společností Verizon Media za 4,48 miliardy dolarů. Sídlo společnosti se nachází v kalifornském Sunnyvale.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více