Zavřít reklamu

Zatímco v osmdesátých letech se spoluzakladatel a někdejší šéf Applu Steve Jobs nijak extrémně nevyhýbal své účasti v médiích, v polovině devadesátých let již ale prakticky přestával poskytovat rozsáhlejší rozhovory. Za jedno z jeho posledních interview tohoto typu je považován rozhovor, který 16. června roku 1994 poskytl populárnímu magazínu Rolling Stone.

Rolling Stone byl převážně zaměřený na hudební, respektive zábavní průmysl, proto je pochopitelné, že se na obálku zmíněného čísla nedostal Steve Jobs, ale kapela Soundgarden, která v té době navíc slavila desáté výročí svého založení. Desáté narozeniny ten rok slavil také Macintosh od Applu, firma jako taková se tou dobou ale nenacházela zrovna v nejlepším stavu a na vrcholu slávy se – navzdory inovativní činnosti a kvalitní produkci – zrovna nenacházel ani Jobsův NeXT. Tomuto stavu odpovídá i ladění rozhovoru, ve kterém se Jobs zamýšlí a uvažuje nad současností, minulostí i budoucností svého podnikání. NeXT musel v roce 1993 ukončit provoz svého hardwarového oddělení a jeho budoucnost byla poměrně nejistá.

Kromě NeXTu se ale Jobs ve svém rozhovoru pro Rolling Stone zamýšlel například nad tím, co všechno by v Applu změnil, pokud by zde stále ještě působil – řeč přišla například na nedostatek inovace u Maců, vzestup společnosti Microsoft nebo na to, že budoucnost vývoje aplikací by mohly formovat malé společnosti o třech až pěti lidech. Steve Jobs se do Applu vrátil koncem roku 1996 v rámci akvizice NeXTu Applem. V létě roku 1997 byl Jobs nejprve jmenován dočasným ředitelem firmy, posléze ji začal vést zcela plnohodnotně. Jobs po svém návratu postupně uložil k ledu řadu jablečných produktů a naopak přišel se spoustou novinek, které nakonec Applu zajistily cestu zpět na vrchol.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více