Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o historických událostech opět zabrousíme do vod kinematografie. Připomeneme si totiž výročí premiéry Jurského parku, který se mohl pochlubit na svou dobu obdivuhodnými speciálními efekty a počítačovou animací. Kromě této premiéry si připomeneme také spuštění provozu superpočítačového centra v Pittsburghu.

Spuštění provozu superpočítačového centra (1986)

9. června roku 1986 byl spuštěn provoz superpočítačového centra (Supercomputing Center) v americkém Pittsburghu. Jedná se o supervýkonné výpočetní a síťové centrum, ve kterém se v době jeho založení spojil výpočetní výkon pěti superpočítačů z univerzit v Princetonu, San Diegu, Illionois a z Cornell University. Cílem tohoto centra je poskytovat vzdělávacím, výzkumným a vládním institucím potřebný výpočetní výkon pro komunikaci, analýzu a zpracování dat pro účely výzkumu. Pittsburghské superpočítačové centrum bylo také hlavním partnerem vědeckého výpočetního systému TeraGrid.

Premiéra Jurského parku (1993)

9. června roku 1993 si svou zámořskou premiéru odehrál snímek Jurský park režiséra Stevena Spielberga. Velkolepý film s tematikou dinosaurů a genetických manipulací byl významný především použitými speciálními efekty. Jeho tvůrci se rozhodli, že v opravdu velkém měřítku použijí CGI technologie z dílny společnosti Industrial Light & Magic. Počítačová animace, která byla ve filmu použita – přestože ve srovnání s dnešními filmy jí bylo opravdu poskrovnu – byla na svou dobu opravdu nadčasová, a film rozpoutal zejména mezi dětmi a mládeží celosvětovou dinománii.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Alice Ramseyová jako první žena vyráží v automobilu napříč Spojenými státy z New Yorku do San Francisca, cesta jí trvala šedesát dní (1909)
  • Na filmovém plátně se poprvé objevuje Kačer Donald (1934)

Diskuze k článku

    Jsem uz starsi kousek, ale na první Juráč si pamatuju. Seděl jsem tenkrát s otevřenou hubou. Ale ještě vic na mě asi udelal dojem Terminator 2 tusim v 91. Pak uz cloveka nic moc neprekvapilo. Mozna trochu Matrix a pak 3D Avatar. Jo čas leti.

celý text

Čtěte více