Zavřít reklamu

V minulém díle našeho pravidelného seriálu o historických událostech v oblasti technologií jsme si kromě jiného připomněli například představení herní konzole Xbox 360 nebo patentování Dvorakovy zjednodušené klávesnice. V dnešním díle přijde řeč na vydání první verze programovacího jazyka Turbo C a připomeneme si také příchod první kreditní karty.

První verze jazyka Turbo C (1987)

13. května roku 1987 byla vydána první verze programovacího jazyka Turbo C. Turbo C 1.0 umožňoval na kompatibilních počítačích práci s vývojářským cyklem editace-kompilace-spuštění. Autorem Turbo C ( který původně nesl název Wizard C) byl Bob Jervis, o jeho distribuci se postarala společnost Borland. Program Turbo C zabral na počítači 384 kB.

Přichází první kreditní karta (1950)

Americká finanční organizace Diners Club International vydala 13. května roku 1950 první kreditní kartu. Novou metodu placení tehdy představil zakladatel Diners Club Frank McNamara. První kreditní karty nenabízely žádné bonusy, nebyly s nimi spojené ani žádné poplatky nebo úroky. Svým majitelům měly ulevit především od nutnosti nosit s sebou větší objem hotovosti, a k jejich kompletnímu splacení docházelo vždy jednou do měsíce prostřednictvím šeku. První kreditní karty byly určené pouze opravdu majetným lidem a mohlo se s nimi platit jen na vybraných místech.

Diners Club prvni kreditni karta
Zdroj

Další události nejen ze světa technologií

  • Lékaři z IK+EMu a FN Motol provedli první transplantaci dělohy v České republice (2016)
  • Poslední epizodu seriálu Frasier sleduje na stanici NBC 33 milionů diváků (2004)
.