Zavřít reklamu

Dnešní díl našeho „historického“ seriálu bude opět částečně souviset se společností Apple. Bude v něm totiž řeč o prvním ročníku veletrhu West Coast Computer Faire, na kterém se mimo jiné představil počítač Apple II. Ve druhé části pak zavzpomínáme na příchod operačního systému Damn Small Linux.

Koná se West Coast Computer Faire (1977)

15. dubna roku 1977 se vůbec poprvé konala akce s názvem West Coast Computer Faire. Třídenní veletrh se pořádal v kalifornském San Franciscu, a zúčastnilo se jej zhruba 12 750 lidí. Veletrh West Coast Computer Faire se mimo jiné stal také místem, na kterém byl vůbec poprvé odprezentován počítač Apple II s 16 KB paměti, integrovanou klávesnicí, šesticí slotů pro další rozšíření a integrovanou barevnou grafikou ve vysokém rozlišení. Řada odborníků z oblasti výpočetní techniky se později shodla na tom, že to byl právě West Coast Computer Faire, kdy se de facto zrodil počítačový průmysl více méně v takové podobě, v jaké jej známe dodnes.

Přichází Damn Small Linux (2005)

15. dubna roku 2005 spatřil světlo světa Damn Small Linux. Jak název napovídá, jednalo se o linuxovou distribuci, jejímž hlavním účelem bylo zabírat co možná nejméně místa na disku. Za vývojem distribuce Damn Small Linux stál John Andrews, který uvedl, že velikost příslušného ISO souboru za žádných okolností nepřekročí 50 MB. Distribuce Damn Small Linux byla určená zejména pro starší počítače osazené některými z raných mikroprocesorů Pentium a disponujících menším objemem RAM. Původně se jednalo pouze o experiment, nakonec se ale z DSL stala oblíbená plnohodnotná linuxová distribuce.

Damn Small Linux
.