Zavřít reklamu

Applu se skvěle daří již řadu let, některé kvartály jsou ale zkrátka někdy úspěšnější než jiné. Příkladem může být například druhý kvartál roku 2015, který firmě přinesl rekordní zisk. Kromě tohoto úspěchu si v dnešním návratu do minulosti připomeneme také Xerox 8010 Star Information System 8010 nebo žalobu na Microsoft.

Xerox 8010 Star Information System (1981)

27. dubna roku 1981 představila společnost Xerox svůj Xerox 8010 Star Information System. Jednalo se o její historicky první komerční systém, jež využíval periferii v podobě počítačové myši a dalších technologií, které v dnešní době považujeme za naprosto samozřejmé. Xerox 8010 Star Information System byl určen v první řadě pro podniky, firmy a instituce, a s komerčním úspěchem se nakonec bohužel nesetkal. O standardizování počítačové myši coby běžné součásti ovládání stolních počítačů se tak nakonec postarala až společnost Apple se svým počítačem Lisa.

Žaloba na Microsoft (1995)

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo 27. dubna roku 1995 žalobu an společnost Microsoft. Cílem této žaloby bylo zabránit Microsoftu v tom, aby odkoupil společnost Inituit. Podle vyjádření ministerstva spravedlnosti by tato akvizice mohla potenciálně vést nejenom k vyšším cenám softwaru, ale také k výraznému zpomalení inovací v příslušné oblasti. Inuit byla americká společnost, která se zabývala vývojem a prodejem finančního softwaru – z její dílny vzešly produkty jako TurboTax, Mint nebo QuickBooks.

Úspěšný jablečný kvartál (2015)

Společnost Apple 27. dubna roku 2015 v rámci vyhlašování svých finančních výsledků za uplynulý kvartál oznámila, že se jí podařilo dosáhnout rekordních čtvrtletních tržeb. V průběhu druhého kvartálu zmíněného roku dosáhl obrat cupertinské společnosti 58 miliard dolarů, z čehož 13,6 miliardy dolarů činil zisk před zdaněním. Největší zásluhu na tomto výdělku měl prodej iPhonů – tehdy se velké popularitě těšil zejména iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Na celkovém obratu společnosti Apple se prodeje iPhonů podílely zhruba 70 %.

.