Zavřít reklamu

Dnešní díl pravidelného seriálu Zpátky do minulosti bude opět po nějaké době věnován Applu – na dnešní den totiž připadá výročí představení iBooku G3. Připomeneme si ale také den, kdy společnost Xerox oficiálně oznámila svůj odchod z hlavního segmentu trhu s výpočetní technikou.

Xerox dává sbohem počítačům (1975)

Společnost Xerox 21. července roku 1975 oficiálně oznámila, že dává sbohem hlavnímu segmentu trhu s výpočetní technikou. Xerox i nadále pokračoval v aktivitách, souvisejících s tímto oborem, přeorientoval se ale na výrobu a prodej příslušenství a doplňků, jako byly například diskové mechaniky a nejrůznější tiskárny. Pár let po tomto oznámení navštívil společnost Xerox Steve Jobs, který zde načerpal zásadní inspiraci pro budoucí uživatelské rozhraní a ovládání počítače Apple Lisa a dalších.

Přichází iBook G3 v různých barvách (1999)

21. července roku 1999 představila společnost Apple na veletrhu Macworld Conference & Expo svůj barevný a netradičně vyhlížející laptop s názvem iBook G3, přezdívaný “clamshell”. Zatímco produktová linie tehdejších PowerBooků byla určena spíše profesionálům, lehkým, barevným, plastovým atraktivním iBookem G3 chtěl Apple přitáhnout běžné spotřebitele. iBook G3 byl osazen procesorem PowerPC G3 a kromě jinéh také vybaven porty USB a Ethernet a optickou mechanikou. iBook byl prvním mainstreamovým laptopem, jehož součástí byla integrovaná bezdrátová síťová konektivita. iBook G3 byl především kvůli svému designu hodnocen spíše rozporuplně, po komerční stránce ale zaznamenal jednoznačný úspěch a mezi běžnými uživateli si získal nemalou popularitu.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Televizní stanice CBS zahajuje první pravidelné celotýdenní vysílání (1931)
  • Vychází kniha J. K. Rowlingové Harry Potter and the Deathly Hallows (2007)
  • Poslední přistání raketoplánu Atlantis a konec vesmírného programu Space Shuttle (2011)
.