Zavřít reklamu

Příchod nových technologií je vždy skvělá věc. V dnešním díle našeho pravidelného seriálu, věnovaného významným událostem v oblasti technologií, si připomeneme počátek sedmdesátých let minulého století, kdy bylo poprvé uvedeno do provozu ethernetové spojení. Vrátíme se také zpět do roku 2005, kdy společnost Sony přišla s ochranou proti kopírování hudebních CD.

Zrození Ethernetu (1973)

11. listopadu roku 1973 bylo poprvé uvedeno do provozu ethernetové spojení. Na svědomí ho měli Robert Metcalfe a David Boggs, základy pro zrod Ethernetu byly položeny v rámci výzkumného projektu pod křídly Xerox PARC. Z původně experimentálního projektu, jehož první verze byla využívána pro šířeční signálu koaxiálním kabelem mezi několika desitkami počítačů, se postupem času stal zavedený standard v oblasti konektivity. Experimentální verze sítě Ethernet pracovala s přenosovou rychlostí 2,94 Mbit/s.

Sony proti pirátům (2005)

Společnost Sony 11. listopadu roku 2005 ve snaze snížit pirátství a nelegální kopírování začala nahrávacím společnostem důrazně doporučovat, aby svá hudební CD opatřovala ochranou proti vytvoření kopie. Jednalo se o speciální druh elektornického značení, který způsboval chybu v případě jakéhokoliv pokusu o zkopírování daného CD disku. V praxi se ale tento nápad setkal s řadou překážek – některé přehrávače nebyly schopné načíst CD, opatřená ochranou proti kopírování, a lidé si postupně našli způsoby, jak tuto ochranu obejít.

Sony sidlo
Zdroj: Wikipedia

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více