Zavřít reklamu

Šest let poté, co Apple odkoupil jeho firmu, se David Hodge rozhodl poodhalit roušku tajemství, která tyto procesy zastírá. Co všechno čeká majitele firem, které se Applu zalíbily a jež se rozhodl odkoupit? David Hodge promluvil o utajení, tlaku a podmínkách spojených s akvizicí Applem.

Když v roce 2013 každý netrpělivě očekával vydání operačního systému Mavericks, chyběl zrovna David Hodge na tehdejší vývojářské konferenci Applu, kde se měl nový software představit. Důvod byl jasný – Hodge právě podstupoval proces odprodeje své vlastní firmy. Zatímco Apple s pýchou oznamoval, že své Apple Maps obohatil o funkci FlyOver, vyjednával zároveň s Hodgem o akvizici jeho společnosti, která mu měla pomoci vylepšit budoucí verze jeho map.

Hodge tento týden na svém twitterovém účtu ukázal fotografii průkazky návštěvníka, kterou obdržel v den své schůzky v sídle Applu. To, co zprvu pokládal za schůzku ohledně vylepšení API, se nakonec ukázalo jako jednání o akvizici. „Je to pekelný proces, který může vaši společnost pohřbít, pokud nebude fungovat,“ popsal akvizici v jednom ze svých příspěvků, a zmínil také obrovské množství papírování – to ostatně dokládá i další fotografie, zachycující Hodgeův stůl v první den procesu.

V době, kdy se Apple rozhodl pro akvizici Hodgeovy společnosti Embark, dodávala firma pro Apple Maps v iOS 6 funkce, související s veřejnou dopravou. O částku, za jakou Apple nakonec jeho firmu odkoupil, se Hodge nepodělil. Prozradil ale, že pouhé vyjednávání s Applem a s ním spojené právní poradenství pohltilo podstatnou část jeho finančních rezerv. Náklady na jednání o dohodě, která nakonec nemusela být vůbec uzavřena, se vyšplhaly na 195 tisíc dolarů. Akvizice byla nakonec úspěšná, a Hodge na svém Twitteru zavzpomínal také na to, že Apple nakonec odkoupil i jednoho z konkurentů firmy Embark – společnost Hop Stop.

Celý proces se ale na Hodgeovi podle jeho vlastních slov nesmazatelně podepsal. Utrpěly jeho rodinné vztahy i zdravotní stav, kvůli maximálnímu utajení byl pod neustálým tlakem, a to i poté, co byla dohoda úspěšně uzavřena. Hodge nakonec v Applu setrval až do roku 2016.

Tim Cook Apple logo FB
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.