Zavřít reklamu

Říká se, že nejlepší věci jsou zadarmo. Platí to ale i v případě, kdy se ve vašem iPodu proti vaší vůli ocitne nové album irské kapely U2, a vy nemáte možnost se jej zbavit? V dnešním článku si společně v kostce připomeneme, jak Apple v dobré víře obdaroval uživatele albem U2 zdarma, ale nadšených ovací se nedočkal.

Spolupráce Applu s kapelou U2 nebyla žádnou novinkou. Firma například použila song Vertigo od této irské skupiny jako soundtrack pro reklamu na iTunes, a Apple také podpořil charitativní organizaci Product (RED) zpěváka Bona Voxe. Ta se v té době věnovala aktivitám, spojeným se snahou o vymýcení viru HIV a souvisejícího onemocnění AIDS v afrických zemích.

Další spoluprací s U2, od které si Apple sliboval obrovský úspěch, se 9. září roku 2014 stala snaha darovat jablíčkářům album kapely. Poté, co si album zdarma stáhlo první den méně než 1 % uživatelů iTunes, ho společnost Apple uživatelům jednoduše vnutila automatickým stahováním do zařízení. Intenzivní negativní dopady na sebe nenechaly dlouho čekat. Netradiční (a značně nešťastný) způsob distribuce nového alba se okamžitě ocitla pod palbou kritiky ze strany uživatelů i médií. Server The Washington Post přirovnal krok Applu k šíření spamu, redaktoři magazínu Slate zase vyjádřili své znepokojení s tím, že „podmínkou pro vlastnictví alba už není souhlas a zájem, ale libovůle společnosti“. Ozývali se i hudebníci, podle kterých bezplatné šíření snižovalo hodnotu hudby.

Podoba iPodů se v průběhu let měnila:

S nevítaným přírůstkem v iTunes knihovně se totiž zpočátku pojil jeden zásadní problém – album totiž nebylo možné smazat běžným způsobem. Uživatelé museli spustit desktopovou verzi iTunes a album skrýt v seznamu zakoupených. Až o týden později, 15. září, společnost Apple spustila stránku věnovanou odstranění alba a zákazníkům sdělila: „Pokud si přejete, aby bylo album Songs of Innocence od U2 odstraněno z vaší hudební knihovny iTunes a z nákupů v iTunes, můžete si zvolit, zda jej chcete odstranit. Jakmile bude album z vašeho účtu odstraněno, nebude již možné si jej znovu stáhnout jako předchozí nákup. Pokud se později rozhodnete, že album chcete, budete si ho muset pořídit znovu.“ Bono se následně za problémy omluvil. Po upozornění, že pokud bude uživatel chtít album po 13. říjnu, bude za něj muset zaplatit, se stránka ptala: „Chcete odstranit album Songs of Innocence ze svého účtu?“. Pod otázkou se objevilo tlačítko s nápisem „Odstranit album“. Frontman U2 Bono Vox později uvedl, že neměl tušení o tom, že album bude automaticky staženo do knihoven uživatelů.

Na podzim letošního roku vyšla kniha Bonových memoárů, ve které se hudebník mimo jiné vrací k aféře s albem. „Přijímám plnou odpovědnost. Ne Guy O, ne Edge, ne Adam, ne Larry, ne Tim Cook, ne Eddy Cue. Myslel jsem si, že kdybychom jen dokázali dát naši hudbu lidem na dosah, možná by se rozhodli po ní sáhnout. Ne tak docela. Jak napsal jeden moudrý člověk na sociálních sítích: ‚Dnes ráno jsem se probudil a našel jsem Bona ve své kuchyni, jak pije mou kávu, má na sobě můj župan a čte si mé noviny.‘ Nebo o něco méně laskavé: Bezplatné album U2 je předražené,“ uvádí zpěvák v knize.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.