Zavřít reklamu

Nevíte, jak vyhodit z okna 20 milionů dolarů (cca 441 milionů Kč)? Stačí mít zavedenou společnost, přičemž vás napadne ji přejmenovat, ani byste si zjistili, jestli je nové jméno kryto ochrannou známkou. Přesně to totiž udělal Mark Zuckerberg se svou společností Facebook, která se bude nově jmenovat Meta. Jenže pak je zde ještě společnost Meta PC. 

Koncem října Facebook oznámil, že mění svůj název na Meta, jakožto zastřešující společnost, pod kterou bude spadat nejen samotná sociální síť Facebook, ale i Messenger, Instagram, WhatsApp společnost Oculus a další. I přes oznámení rebrandu se však zdá, že společnost tak úplně neušila vše, co bude pro hladký přechod názvu potřeba.

Je zde totiž společnost Meta PC, jejíž zakladatelé Joe Darger a Zack Shutt na toto jméno podali žádost o ochranou známku už 23. srpna. Vztahuje se na cokoli související s počítači, včetně jejich periferií, serverů, síťových zařízení, notebooků, tabletů a dalších komponent. Magazínu TMZ pak řekli, že jejich společnost sice funguje už rok, ale žádost podali až letos. Dodali, že jsou ochotni vzdát se jména, pokud jim Fecebook/Zuckerberg/Meta za něho zaplatí 20 milionů dolarů.

Samozřejmě jsou zde různé právní kličky a možné soudní spory o značku, jak uvádí zdroj obeznámený s touto problematikou. Ten zmiňuje, že Facebook pravděpodobně také už dopředu řešil potřebná práva k používání ochranné známky, a že celá kauza nemusí být tak „žhavá“. Kdyby však společnost Meta PC za své jméno zaplaceno nedostala, už teď z něho profituje. Počet sledujících jejích účtů na sociálních sítích se totiž zvýšil o 5 000 %, což by mohlo vést alespoň k vyšším prodejům počítačů značky.

.