Zavřít reklamu
iWant

Apple II navždy: Nový pohled na kapitolu z historie počítačů

iWant

Noviny San Francisco Chronicle na svém webu zveřejnily unikátní fotografie z představení počítače Apple IIc z roku 1984. Bylo teprve pár měsíců po představení Macintoshe a Apple představoval další počítač s velmi podobnými parametry, avšak odlišným přístupem k uživatelské zkušenosti.

Apple IIc byl novou, přenosnější verzí v té době zdaleka nejprodávanějšího produktu firmy, počítače Apple II. IIc kromě portability přinesl i nový designový jazyk „Snow White“ od Hartmuta Esslingera, který měl sjednotit celé portfólium společnosti podobně, jako to udělal Dieter Rams pro Braun.

sfchronicle1

Důležitější než samotný předmět prezentace z 24. dubna roku 1984 je tentokrát její průběh, podobně jako dřívější představení Macintoshe totiž naznačila směřování dnes ikonických produktových prezentací Applu, které lidem z vedení počítačové společnosti dávaly status rockových hvězd.

Prezentace se odehrála v Moscone Center, největším konferenčním komplexem v San Francisku, kde Apple v posledních letech pořádal například WWDC. Magazín Softalk ji popsal jako „částečně obrozenecké setkání, částečně kázání, částečně diskuse kolem kulatého stolu, částečně pohanský obřad a částečně okresní veletrh“.

Kromě představení nového hardwaru a softwaru byly produkty zařazeny do marketingové strategie společnosti a mělo být dokázáno, že počítače z řady Apple II jsou pro firmu stále velmi významné a věnuje se jim mnoho pozornosti.

Prezentaci započala reprodukce písně „Apple II Forever“ nahrané specificky pro tuto příležitost, což bylo doplněno sérií obrázků z tehdy méně než desetileté historie firmy promítaných na tři velká plátna. Dnes píseň i klip působí spíše směšně, ale dobře ukazují, jak Apple tehdy přistupoval ke svému publiku a uživatelům.

Nově zveřejněné fotografie pořízené Garym Fongem umělecky zachycují další průběh prezentace, při níž se na pódiu střídali technik Steve Wozniak, Steve Jobs a tehdy stále nový ředitel Applu, John Sculley. Sculley na konci své části nechal v sále rozsvítit světla a k velkému překvapení publika pokynul zaměstnancům Applu sedícím v publiku, aby se postavili, přičemž všichni v rukou nad hlavami drželi počítače Apple IIc, předvádějíc jejich portabilitu. Prezentaci následovala diskuze Wozniaka, Jobse a Sculleyho s tiskem.

Reportér Examineru, John C. Dvorak, k Jobsově prezentaci napsal: „Řečnický pult je v levém rohu obrovského pódia, takže Steve přirozeně vstoupí zprava, aby mohl přejít celé pódium ve svém beatnickém oděvu.“ V dalším příkladu sebevědomí společnosti John Sculley řekl: „Pokud máme pravdu, a myslím, že máme, Silicon Valley nebude už nikdy stejné.“

Všechny fotografie najdete na SFChronicle.com.

Zdroj: Apple II History, San Francisco Chronicle