iWant

Apple u konektorů nehledí ani na minulost, ani na přítomnost, ale pouze do budoucnosti

iWant

Šéf marketingu Applu Phil Schiller v rozhovoru pro The Independent popisuje, jaké překážky musela jeho firma překonat, aby mohla představit tak tenký a zároveň rychlý a výkonný počítač, jako je nový MacBook Pro.

Schiller, jak je jeho dobrým zvykem, s velkým entuziasmem obhajuje (často kontroverzní) kroky, které Apple ve své řadě profesionálních notebooků provedl, a také znovu zdůraznil, že kalifornská firma nijak neplánuje slučovat mobilní systém iOS s desktopovým macOS.

V rozhovoru s Davidem Phelanem však Phil Schiller velice zajímavě vysvětlil, proč Apple z MacBooku Pro odstranil například slot pro SD karty a naopak proč v něm nechal 3,5mm jack:

Nové MacBooky Pro nemají slot pro SD karty. Proč ne?

Je tu několik důvodů. První, je to poněkud neskladný slot. Půlka karty vždycky trčí ven. Pak tu jsou velice dobré a rychlé USB čtečky karet, ve kterých navíc můžete použít stejně jako SD také CF karty. Tohle jsme nikdy nemohli vyřešit – vybrali jsme si SD, protože více běžných fotoaparátů má SD, ale můžete si vybrat jen jedno. To byl trochu kompromis. A pak stále víc a víc fotoaparátů začíná nabízet bezdrátový přenos, což se ukazuje jako užitečné. Takže jsme zvolili cestu, kdy můžete použít fyzický adaptér, pokud chcete, nebo přenést data bezdrátově.

Není nekonzistentní, nechat 3,5mm sluchátkový jack, když už není v nejnovějších iPhonech?

Vůbec ne. Tohle jsou profesionální stroje. Kdyby to bylo jen o sluchátkách, pak by tu být nemusel, jelikož věříme, že bezdrát je skvělé řešení pro sluchátka. Mnoho uživatelů má ale počítače napojené na studiové reproduktory, zesilovače a další profesionální audio vybavení, které nemá bezdrátové řešení a potřebuje 3,5mm jack.

Zda je ponechání sluchátkového jacku konzistentní, nebo ne, může být předmětem debaty, ale zdá se, že nekonzistentní jsou hlavně dvě výše citované odpovědi Phila Schillera. Tedy minimálně z pohledu onoho profesionálního uživatele, pro něhož mají být MacBooky řady Pro především určeny a jimiž se Apple často ohání.

Zatímco profesionálnímu hudebníkovi Apple klíčový port nechal, profesionální fotograf se už bez redukce neobejde. Je jasné, že Apple vidí budoucnost v bezdrátu (nejen ve sluchátkách), ale minimálně z hlediska konektivity je celý MacBook Pro zatím tak trochu hudbou budoucnosti.

Můžeme si být téměř jisti, že USB-C bude v budoucnu naprostým standardem a přinese to mnoho benefitů, jenže tam ještě nejsme. Apple to moc dobře ví a opět je jeden z prvních, kdo se snaží posunout celý technologický svět do další vývojové fázi o něco rychleji, ale zároveň v této snaze zapomíná na své pravověrné profesionální uživatele, na které vždycky tolik dbal.

Fotograf, který denně pořídí stovky fotek, určitě neskočí na Schillerovo prohlášení, že přeci může použít bezdrátový přenos. Pokud denně přenáší stovky megabajtů nebo gigabajty dat, vždycky je rychlejší vložit do počítače kartu nebo přenést vše kabelem. Kdyby nešlo o notebook právě pro „profíky“, dalo by se ořezání portů, jako v případě 12palcového MacBooku, pochopit.

V případě MacBooku Pro ale Apple možná až příliš rychle předběhl dobu a jeho profesionální uživatelé budou muset dělat kompromisy častěji, než by se jim při každodenní práci hodilo. A hlavně nesměji zapomínat na redukci.