iWant

Bez VoiceOveru se neobejdeme, shodují se nevidomí uživatelé Applu

iWant

Když jsem pracoval v jednom nejmenovaném zařízení jako speciální pedagog s lidmi s mentálním a kombinovaným postižením, vnímal jsem zarážející paradoxy. Lidé, kteří mají nějaké postižení, jsou v drtivé většině případů odkázáni na jediný zdroj svých příjmů – invalidní důchod. Přitom kompenzační pomůcky, jež potřebují ke každodenním činnostem, jsou velmi drahé a jedno zařízení vyjde i na několik tisíc korun, například obyčejná plastová komunikační kniha. Nákupem jedné pomůcky to navíc většinou nekončí.

Jablečná zařízení rovněž nepatří k těm nejlevnějším, ale zase nabízejí komplexní řešení v jednom. Například člověk, který je nevidomý, si vystačí s jedním iPhonem nebo iPadem a jednou specifickou kompenzační pomůckou. Stále častěji jde navíc o podobně drahá zařízení zažádat formou dotace. V konečném důsledku tak odpadá potřeba vlastnit desítky různých kompenzačních pomůcek.

„Věříme, že technologie by měly být přístupné pro všechny.“

Právě to Apple vyzdvihoval během poslední keynote, na níž byly představeny nové MacBooky Pro. Celou prezentaci začal videem, v němž ukázal, jak jeho zařízení mohou pomoci lidi se zdravotním postižením žít normální nebo alespoň lepší život. Nově také spustil přepracovanou stránku o Zpřístupnění, soustřeďující se právě na tento segment. „Věříme, že technologie by měly být přístupné pro všechny,“ píše Apple a ukazuje příběhy, ve kterých jeho produkty skutečně pomáhají zlepšovat životy postižených.

Důraz na zpřístupnění svých produktů pro zdravotně postižené byl vidět již letos v květnu, kdy začal Apple ve svých obchodech, včetně českého online obchodu, prodávat kompenzační pomůcky a příslušenství pro nevidomé či jinak tělesně postižené uživatele. Nová kategorie zahrnuje devatenáct různých produktů. V nabídce nechybí například přepínače pro lepší ovládání zařízení Applu při zhoršené motorice, speciální kryty na klávesnici pro lidi se zrakovou vadou nebo braillské řádky usnadňující nevidomým lidem práci s textem.

Jak je lidé používají v praxi, demonstroval Apple ve zmíněném videu během poslední keynote. Například nevidomý student Mario Garcia je zapálený fotograf, který při snímání používá VoiceOver. Hlasová asistentka mu do detailu popíše, co se nachází na jeho obrazovce při fotografování, a to včetně počtu lidí. Zajímavý je i příběh video editorky Sady Paulson, jež má zhoršenou motoriku a hybnost těla. Z toho důvodu je zcela odkázána na invalidní vozík, ale přesto zvládá stříhat video na iMacu jako profesionál. Využívá k tomu boční přepínače umístěné na jejím vozíku, kterými ovládá plochu svého počítače. Z videa je patrné, že rozhodně se nemá za co stydět. Krátký film upravuje jako profesionál.

I v České republice však žijí lidé, kteří nedají na produkty Applu dopustit. „Zpřístupnění je klíčovou funkcí, bez které se nejsem vzhledem ke svému handicapu schopen obejít. Kdybych to měl konkretizovat, používám tuto sekci ke kompletnímu ovládání zařízení Applu bez zrakové kontroly. Klíčový je pro mě VoiceOver, bez něho pracovat nelze,“ říká nevidomý nadšenec do IT, prodejce kompenzačních pomůcek a fanoušek Applu Karel Giebisch.

Čas na změnu

Podle něho je čas na modernizaci a bourání starých bariér a předsudků, s čímž naprosto souhlasím. Mnoho lidí, kteří mají různá zdravotní postižení, na vlastní kůži zažili nějaké ústavní zařízení, kde se s nimi vůbec nepracovalo. V několika takových zařízení jsem se byl i osobně podívat a chvílemi jsem si připadal jako někde ve vězení. Naštěstí trendem posledních let je deinstitucionalizace, tedy rušení velkých ústavů a naopak přesouvání lidí do komunitních bydlení a menších rodinných domů, a to po vzoru zahraničních států.

„Technologie jsou dnes již na takové úrovni, že některé druhy handicapu dovedou celkem dobře eliminovat. To znamená, že z technikou se otvírají nové možnosti, umožňující postiženým lidem mnohem lepší život a menší závislost na specializovaných organizacích,“ podotýká Giebisch, který používá iPhone, iPad, MacBook, Apple Watch a iMac.

accessibility-products

„Ve většině případů si vystačím s iPhonem, na kterém provádím hromadu úkonů i na cestách. Rozhodně tohle zařízení nemám jen k telefonování, ale dalo by se říci, že jej používám skoro jako PC. Dalším klíčovým zařízením je iMac. Nevím proč, ale práce na něm mi připadá nesmírně pohodlná. Mám jej doma na stole a jeho ovládání je pro mě příjemnější než takový MacBook,“ pokračuje Giebisch.

Karel také v určitých případech používá hardwarovou klávesnici pro snadnější práci na iOS. „Důležitá jsou pro mě také sluchátka, abych VoiceOverem nerušil okolí, případně handsfree při cestování,“ vysvětluje a dodává, že čas od času připojuje i braillský řádek, díky němuž kontroluje zobrazované informace na displeji, a to prostřednictvím Braillova písma, tedy hmatem.

„Vím, že s VoiceOverem jde efektivně fotografovat a dokonce i stříhat videa, ale zatím jsem se těmto záležitostem nějak zásadně nevěnoval. Jediné, co v této oblasti zatím využívám, jsou alternativní popisky u fotografií vytvářené VoiceOverem, například na Facebooku. To mi zaručí, že dokážu tak nějak zhruba odhadnout, co na fotce zrovna je,“ popisuje Giebisch, čeho všeho je jako nevidomý s VoiceOverem schopen.

voiceover-accesibility

Nedílnou součástí Karlova života jsou i hodinky Watch, které používá především k pročítání notifikací či reagování na různé zprávy a e-maily. „Také Apple Watch podporují VoiceOver a jsou tedy plnohodnotně přístupné i pro osoby se zrakovým postižením,“ konstatuje Giebisch.

Zapálený cestovatel

Bez zpřístupnění a jeho funkcí by se nedokázal obejít ani Pavel Dostál, který pracuje jako freelance systém administrátor. „Velmi rád cestuji. Během října jsem navštívil dvanáct evropských velkoměst. Vidím pouze na jedno oko, a to ještě špatně. Mám vrozenou vadu sítnice, zúžené zorné pole a nystagmus,“ popisuje Dostál.

„Bez VoiceOveru bych si nedokázal přečíst poštu ani jídelní lístek nebo číslo autobusu. Nedokázal bych se ani dostat na nádraží v cizím městě a hlavně bych nedokázal bez zpřístupnění pracovat, natož se vzdělávat,“ říká Pavel, který používá MacBook Pro na práci a iPhone 7 Plus kvůli kvalitní kameře, která mu umožňuje číst tištěný text, informační panely a podobně.

„Dále mám Apple Watch druhé generace, které mě motivují více sportovat a upozorňují mě na všechny důležité události,“ konstatuje Dostál. Podotýká také, že na Macu je jeho hlavní aplikací iTerm, který používá jak to jen jde. „Je pro mě pohodlnější než jiné grafické aplikace. Při cestování se také neobejdu bez offline Google Map, které mě vždy dovedou tam, kam potřebuji. Často také na zařízeních invertuji barvy,“ uzavírá Dostál.

Příběhy Karla a Pavla jsou jasným důkazem, že to, co dělá Apple v oblasti zpřístupnění a zdravotně postižených lidí, má smysl. Lidé, kteří mají nějaký handicap, tak mohou pracovat a fungovat ve světě zcela běžným způsobem, což je skvělé. A mnohokrát navíc dokážou ze všech produktů Applu vymáčknout ještě mnohem víc, než je běžný uživatel schopen. Oproti konkurenci má Apple v oblasti zpřístupnění obrovský náskok.