iWant

Google představil telefony Pixel a Pixel XL, konkurenci pro iPhone 7

iWant

Google včera během očekávané keynote představil celou řadu hardwarových produktů. Největší ohlasy však sklízí nové smartphony Pixel, telefonní vlajkové lodě z dílen v Mountain View, které se mají stát přímými konkurenty nových iPhonů 7.

Dlouhou dobu se spekulovalo o tom, že Google vstoupí na trh s chytrými telefony poněkud seriózněji, zejména v tom ohledu, že bude sám autorem hardwaru i softwaru. To nesplňovaly například telefony řady Nexus, které pro Google vyráběly Huawei, LG, HTC a další. Nyní se ale Google chlubí skutečně vlastním chytrým telefonem, respektive hned dvěma: Pixelem a Pixelem XL.

Podle technických parametrů se jedná o jedny z nejlépe vybavených telefonů na trhu, i proto se Google několikrát nebál srovnat své novinky s iPhonem 7 a iPhonem 7 Plus. Za jasnou trefu do Applu můžeme považovat zmínku ohledně 3,5mm jacku, který mají oba Pixely na horní straně. Na druhou stranu ovšem možná i kvůli tomu nejsou nové Pixely nikterak voděodolné, což iPhony 7 (a většina ostatních špičkových smartphonů) jsou.

Modely Pixel i Pixel XL jsou vybaveny displejem AMOLED, který je u menší varianty vměstnán do úhlopříčky 5 palců s rozlišením Full HD. Pixel XL přichází s 5,5palcovou úhlopříčkou a rozlišením 2K. Pod hliníkovo-skleněným tělem, na kterém lze poznat rukopis HTC (podle Google je nicméně nyní jeho spolupráce s HTC na stejné bázi jako ta Applu s Foxconnem), tepe výkonný čip Snapdragon 821 od Qualcommu, jenž jen doplněn 4GB pamětí RAM.

Značným benefitem nových vlajkových lodí Googlu je – alespoň podle výrobce – vůbec nejpokročilejší kamerová soustava, která kdy byla implementována do smartphonu. Disponuje 12,3megapixelovým rozlišením, 1,55mikronovými pixely a světelností f/2.0. Podle testu kvality fotografií uznávaného serveru DxOMark Pixely obdržely skóre 89. Pro srovnání novému iPhonu 7 bylo naměřeno číslo 86.

google-pixels

Mezi další funkce Pixelů se řadí podpora virtuální asistenční služby Google Assistant (známá z komunikátoru Google Allo), neomezené cloudové úložiště Google Drive, kam může uživatel nahrát libovolný počet fotek a videí v plném rozlišení, nebo podpora projektu virtuální reality Daydream.

Pixely jsou nabízeny ve dvou kapacitách (32 a 128 GB) a třech barvách – černé, stříbrné a modré. Nejlevnější menší Pixel s 32GB kapacitou stojí 649 dolarů (15 600 korun), naopak nejdražší větší Pixel XL se 128GB kapacitou stojí 869 dolarů (21 tisíc korun). V České republice se jich však s největší pravděpodobností minimálně letos nedočkáme.

Mimo uvedené smartphony je zajímavé pozorovat, kam obecně těmito kroky Google míří. Pixely jsou totiž prvními telefony s vestavěným výše zmíněným Google Asisstantem, na což navazuje i další novinka Google Home, konkurent pro Amazon Echo. Nový Chromecast zase podporuje 4K a také virtuální headset Daydream zaznamenal další pokrok. Google se z velké části snaží dostat pod kontrolu nejen vývoj softwaru, ale konečně také hardwaru, tak jako to dělá Apple.

Zdroj: Google