iWant

Google translate – Oblíbený online překladač v App Store

iWant

Předevčírem do App Store dorazila další aplikace od Google, která zpřístupňuje další z jeho služeb, tentokrát dynamický překladač Translate. Ačkoliv to není první aplikací, která mamutí databázi Googlu používá, může na rozdíl od ostatních využít vlastní technologie, které Google vlastní – v tomto případě zadávání hlasem.

Prostředí aplikace je doslova kolébkou minimalizmu. V horní části si vyberete jazyky, z kterého do kterého chcete překládat. Mezi těmito dvěma políčky ještě naleznete tlačítko pro prohození jazyků. Dále zde máme pole pro zadávání textu. Zadávat můžete slova i celé věty, překládání funguje stejně, jak to znáte z webové verze. Ovšem zajímavější je ono zadávání hlasem. Funkci zpracování hlasu předvedl Google už ve své aplikaci Mobile App, kde váš hlas nahrál a poté převedl na psaný text. Tato funkce byla možná u 15 různých světových jazyků, mezi kterými nechyběla ani čeština (Slovensko si bude muset bohužel ještě asi chvíli počkat). Stejně tak je to i v případě Google Translate a místo vypisování textu tak stačí danou frázi pouze vyslovit. Je ovšem třeba dobře artikulovat.

Ve chvíli, kdy je text jedním ze dvou způsobů zadán, odešle se požadavek na server Googlu. Ten v mžiku text přeloží a pošle zpět do aplikace. Výsledek je shodný s tím, jaký byste získali i přímo na webu nebo v prohlížeči Chrome, který má překladač integrovaný. V případě překladu jednoho slova se ostatní možnosti objeví pod čarou, navíc uspořádané podle slovních druhů. Pokud je cílový jazyk mezi 15, co hlasové zadání podporují, můžete stisknout malou ikonku reproduktoru, která se vám vedle přeloženého textu objeví a syntetický hlas vám ho přečte.

Přeložený text si můžete také skrze ikonu hvězdičky uložit do oblíbených. Uložené překlady pak naleznete v samostatné záložce. Příjemnou vlastností aplikace je, že pokud po přeložení natočíte telefon naležato, zobrazí se vám přeložená fráze na celou obrazovku s největší možnou velikostí písma.

Využití vidím třeba u vietnamských stánků, kdy se nemůžete skrze jazykovou bariéru domluvit, co vlastně požadujete. Tímto způsobem to jen řeknete do telefonu a poté překlad asijskému prodejci ukážete tak, že váš požadavek uvidí i z 10 metrů. Horší už je to ale s použitím v zahraničí, kde by se takový překladač paradoxně hodil nejvíce. Problémem je samozřejmě online fungování slovníku, které se může s roamingem pěkně prodražit. Přesto své využití aplikace určitě najde a už jen kvůli hlasovému zadávání stojí za to ji zkusit, kor když je zdarma. Potěší i česká lokalizace.

Google Translate – Zdarma