iWant

iWant

Herní novinky z E3 pro iOS i Mac

iWant

V losangelském Convention Center v minulých dnech proběhl tradiční veletrh Electronic Entertainment Expo, známý pod zkratkou E3, jenž je považován za největší a nejdůležitější herní akci roku. Tradičně se zde představují nejočekávanější herní tituly spolu s mnohými dalšími činnostmi vývojářů a herních vydavatelství. A opomíjeny nejsou ani Macy a iOS zařízení…
[do action=“infobox-2″]

Electronic Entertainment Expo (E3)

Electronic Entertainment Expo 2012 je herní festival, který každoročně pořádá Entertainment Software Association v americkém Los Angeles. Výrobci zde představují své hry, které nezřídka spatří světlo herního světa až na konci roku (někdy i později), ale zejména zde přijde k odhalení velmi očekávaných titulů a předvedou se trailery, jenž postupně zaplaví veškeré herní magazíny.

Entertainment Software Association (E3) vzniká v roce 1995 a probíhá nepřetržitě až do letošního roku (poslední konaný ročník je E3 2011). V letech 1995 až 2006 se výstava koná pod názvem Electronic Entertainment Expo. V letech 2007 a 2008 byl název změněn na E3 Media and Business Summit a od roku 2009 se vrací zpět k původnímu Electronic Entertainment Expo u kterého zůstává do dnešních dnů.

– herniserver.cz

[/do]

FIFA 13 (iOS)

Když by na to přišlo, v Electronic Arts by se patrně asi nemuseli ani příliš snažit a stejně by se nejpopulárnější fotbalová hra FIFA prodávala na iOS jako po másle. Ovšem rumunská pobočka EA, která za mobilní verzi nadcházející FIFA 13 stojí, na hře neustále pracuje, a tak se máme na podzim letošního roku na co těšit.

Vývojáři se snaží fotbalovou simulaci co nejvíce přiblížit reálnému světu, a tak si ve FIFA 13 zahrajeme na realisticky vytvořených stadionech a také hráči jsou mnohem přesněji vymodelovaní, takže ty nejznámější poznáte i „na dálku“. U jednotlivých zápasů bude možné rovněž nastavení počasí a hracího času (den/noc). Dosud bylo ve FIFA jen jedno ovládací tlačítko pro provádění různých triků, to se ve „třináctce“ změní. U nového swipe tlačítka totiž bude záležet, do jakého směru s ním zahýbete, a tím pádem budete pokaždé moci předvést jiný trik. Jednoduše bude možné měnit také mentalitu vašemu týmu – tažením dvěma prsty kdekoliv na obrazovce budete moci mužstvu naordinovat buď ofenzivní, nebo defenzivní taktiku.

Do iOS verze bude implementován EA Sports Football Club, kde se ukládají všechny informace o vámi dosažených výsledcích ve hře, ať už hrajete na Xboxu, PS3 nebo PC. FIFA 13 vyjde v září pro iOS, Android i konzole a počítače, ale cena zatím zveřejněna nebyla.

[youtube id=hwYjHw_uyKE width=“600″ height=“350″]

Need For Speed: Most Wanted (iOS)

Electronic Arts na E3 představilo nový díl populární závodní série Need for Speed s podtitulem Most Wanted. Ptáte se: „Most Wanted, vážně?“ A skutečně, v EA se rozhodli, že vydají jakousi druhou generaci NFS: Most Wanted, ta první totiž vyšla už v roce 2005. Během konference byla představena jen verze pro konzole a počítače, nicméně posléze EA potvrdilo i porty pro iOS a Android zařízení. Konzolovou verzi má na starosti studio Criterion a ačkoliv není jasné, kdo vyvíjí mobilní verzi, může to být právě Criterion, který již ostatně vytvořil pro iOS Burnout CRASH!

EA při představování ani v tiskovém prohlášení žádné bližší detaily co se týče mobilní verze NFS: Most Wanted neposkytla, nicméně na E3 měli novináři možnost si Most Wanted pro iPhone vyzkoušet a po grafické stránce vypadá opravdu úžasně. Konzolová verze má vyjít 30. října letošního roku, přičemž kolem tohoto data bychom se mohli dočkat i mobilní adaptace.

[youtube id=BgFwI_e4VPg width=“600″ height=“350″]

Counter-Strike: Global Offensive (Mac)

Herní příznivci Maců se mohou těšit na 21. srpen. V ten den totiž vyjde pro Mac i Windows sequel jedné z nejpopulárnějších her všech dob – Counter-Strike: Global Offensive. Nová verze akční střílečky vyjde pochopitelně také pro PlayStation a Xbox, bude stát 15 dolarů a na počítačích ji bude Valve distribuovat přes Steam.

Counter-Strike: Global Offensive obsahuje nové mapy, postavy a zbraně, přičemž zároveň přináší aktualizaci do originální Counter-Striku, například pro mapu „de_dust“. V novém sequelu se můžeme těšit také na nové herní módy, žebříčky, skóre a další.

The Elder Scrolls Online (Mac)

ZeniMax Online Studios na E3 představilo teaser nového titulu The Elder Scrolls Online, který toho však o samotné hře tolik nevypovídá. Pokračování úspěšné série, tentokrát ovšem jako MMORPG, má nicméně vyjít pro PC a Mac až během roku 2013, a tak je na bližší detaily ještě čas.

Děj The Elder Scrolls Online bude zasazen do období tisíc let před událostmi, které probíhaly ve Skyrimu (předchozí verze hry), a charakterizovat by měli TES Online klasické prvky této herní série jako zkoumání bohatého světa a volný rozvoj své postavy. Hráči si již mohli The Elder Scrolls Online vyzkoušet na E3, kam přijela Bethesda svou hru ukázat kvůli časté kritice. Vývojáři si totiž uvědomovali, že veřejnost bude čekat MMO verzi Skyrimu, což se ovšem tak docela nekoná, protože v MMO fungují věci trochu jinak než v klasickém RPG.

[youtube id=“FGK57vfI97w“ width=“600″ height=“350″]

Amazing Spider-Man (iOS)

K nadcházejícímu filmu Amazing Spider-Man se připravuje hned několik her. Vývoj mobilní verze dostalo na starost vývojářské studio Gameloft, které má již za sebou práci na poměrně úspěšném titulu Spider-Man: Total Mayhem. Studio původem z Německa na hře spolupracuje přímo s Marvelem a Sony Pictures, aby byla zachována dějová linka filmu.

Ve hře se bude moct hráč pohybovat relativně volně v metropolitním prostředí New Yorku, čeká na něj velké množství misí, propracovaný bojový systém, známé postavy, které se objeví i ve filmu a také vývoj postavy, kde se postupně budou odemykat nové schopnosti a bojová komba. Podle obrázků nevypadá ani grafická stránka hry vůbec špatně, snad se dočkáme podobně detailního zpracování jako u nedávno uvedené hry N.O.V.A. 3. Hra by měla být vydána společně s filmem, tedy 3. července 2012.

Final Fantasy Dimensions (iOS)

Srdce fanoušků této legendární série jistě zaplesá, Square Enix totiž chystá novou hru z tohoto universia pro iOS a Android s přídomkem Dimensions. Nejedná se o žádný remake staršího dílu, nýbrž zcela o originální titul. Vývojáři zatím neprozradili, jaký příběh bude doprovázet tento díl, nicméně by se dle jejich slov mělo jednat o klasickou zápletku světla, temnoty a krystalů.

Po grafické stránce hra připomíná první díly série v 16 bitové grafice známé ještě ze Super Nintenda, nicméně hra má samozřejmě mnohem vyšší rozlišení a propracovanější detaily. Ovládání je přizpůsobené pro dotyk stejně jako u předchozích dílů včetně komplexních nabídek, které jsou pro FInal Fantasy příznačné, trochu rozpačitě však působí obrovský křížový ovladač na obrazovce iPadu. Hra nabídne klasický gameplay, kde z ptačího pohledu prozkoumáváte rozlehlý svět a boje, kterých se nabažíte do sytosti, probíhají na tahy. Nebude chybět ani propracovaný systém kouzel a bojových dovedností, který je rovněž jedním z příznaků série.

[youtube id=tXWmw6mdVU4 width=“600″ height=“350″]

Dead Trigger (iOS)

České vývojářské studio Madfinger, které stojí za světově úspěšnými iOS/Android tituly Samurai a Shadowgun, ohlásilo před E3 novou hru Dead Trigger. Oproti předchozím titulům se bude jednat o FPS hru, kde půjde výhradně o eliminaci zombií. Podobných her už jsme mohli vidět hodně, ostatně několik jich vyšlo i pod franšízou Call of Duty. Trh se zombie tituly se pravděpodobně ještě dostatečně nenasytil.

Dead Trigger bude stejně jako u Shadowgun stavět na enginu Unity, který po Unreal Enginu nabízí nejlepší grafickou podívanou na mobilních zařízeních. Hra by měla mít i pokročilou fyziku, která umožní nemrtvým odstřelovat i končetiny, navíc veškerá motorika postav byla vytvořena pomocí technologie snímání pohybu, měla by tak být mnohem realističtější než u konkurenčních her tohoto žánru. Co víc, nepřátele by měli mít adaptivní AI, které se během hraní vyvíjí a mělo by hráči přinést další výzvy. Čeká na vás široký arsenál zbraní i gadgetů, vývojáři navíc přislíbili do budoucna i další aktualizace, které jmenované položky rozšíří, stejně tak i hratelné postavy. Datum vydání zatím oznámeno nebylo.

[youtube id=uNvdtnaO7mo width=“600″ height=“350″]

The Act (iOS)

The Act vychází z dnes již skoro zapomenutého žánru interaktivních filmů, který odstartovala hra Dragons’ Lair (mimochodem dostupná v App Store). Hráči není dopřáno mnoho volnosti, většinu herního času strávíte pozorováním animací, pouze ovlivňujete v daný čas průběh „filmu“. Stejně tak tomu je i v The Act, který nese podtitul Interaktivní komedie. Při hraní si budete připadat, jako byste ovládali kreslenou disneyovku.

Příběh se točí kolem umývače oken Edgara, který se snaží zachránit svého věčně unaveného bratra, nenechat se vyhodit z práce a získat dívku svých snů. Aby se mu to povedlo, musí předstírat, že je doktor a zapadnout do nemocničního prostředí. Hru ovládáte pomocí gest na iPhonu či iPadu, přičemž většina interaktivity spočívá v tažení prstem doleva nebo doprava, čímž ovlivníte náladu a reakce Edgara na různé situace.

[youtube id=Kt-l0L-rxJo width=“600″ height=“350″]

Poznámka: Už dříve proběhla zpráva, že by pro Mac měl vyjít i 9. díl Tomb Raider, který byl předveden už na loňském E3, na letošním ročníku však Square Enix oznámil odložení až na červen 2013. Bohužel se nám zatím nepodařilo zjistit informace o vydání pro OS X, ani oficiální zdroje tuto platformu neuvádí. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že velmi nedávno vyšel díl Tomb Raider Underworld, by nová hra z této série pro Mac nebyla úplně mimo mísu.

Autoři: Michal Žďánský, Ondřej Holzman

E3