Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

BMW Connected se dočkala podpory Car Keys

Při příležitosti úvodní keynote k letošní vývojářské konferenci WWDC 2020 jsme se dočkali představení nových operačních systémů. Jakmile byla řeč o pravděpodobně nejočekávanějším kousku večera, tedy iOS, mohli jsme poprvé spatřit skvělou novinku. Apple se totiž rozhodl pro spuštění takzvaných Car Keys, kdy si můžete přidat digitální klíče od vozidla do aplikace Wallet. Díky tomu můžete pomocí iPhonu či Apple Watch odemknout a nastartovat vozidlo, přičemž si vystačíte bez fyzického klíče.

BMW Car Keys
Zdroj: MacRumors

Po představení této funkce Apple oznámil, že funkce zamíří nejen do chystaného iOS 14, ale pomocí aktualizace se objeví i v předchozí verzi iOS 13. A kdo si bude moci funkci Car Keys vůbec užít? Prvním partnerem je v tomto případě německá automobilka BMW. Ta navíc dnes přišla s novou aktualizací jejich aplikace BMW Connected, která se nově dočkala podpory zmiňované vychytávky Car Keys a umožňuje uživateli přenést digitální klíč vozidla do aplikace Wallet na iPhonu.

Pojďme si ještě připomenout, jak celá funkce funguje. Jak jsme již nastínili na začátku, s pomocí Car Keys dokážete iPhonem odemknout či uzamknout vozidlo. Pokud do něj následně nastoupíte, postačí vám jablečný telefon vložit do příslušné přihrádky a můžete startovat. Obrovskou výhodou je, že přístup k autu můžete sdílet s rodinou či přáteli, kdy navíc můžete nastavovat různá omezení. Digitální klíč si můžete vygenerovat pro vozy třídy 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M a Z4, a to pod podmínkou, že byly vyrobeny od 1. července 2020. S funkcí si ale bohužel nerozumí leckterý telefon. Abyste mohli Car Keys vůbec využít, potřebujete alespoň iPhone XR, XS, či novější. V případě Apple Watch se jedná o Series 5.

Jakmile došlo k představení Car Keys, gigant BMW sdělil, že pro funkčnost se vyžaduje iOS 13.6. Zde ale narážíme na menší problém – tato verze totiž prozatím nevyšla, tudíž není jasné, zdali je funkce již nyní plně funkční skrze BMW Connected či nikoliv.

Tlačítko pro úpravy na Twitteru? Pod jednou podmínkou…

Sociální síť Twitter se bezesporu řadí mezi jedny z nejpopulárnějších vůbec. Již od samého počátku ale trpí jedním nedostatkem, který se stal trnem v patě řadě uživatelů. Na Twitteru totiž nemůžeme upravovat naše tweety. Jediný způsob, jak příspěvek řekněme upravit, je jej smazat a nahrát upravený. Tímto způsobem ale můžeme přijít o všechny liky a retweety, což určitě nikdo z nás nechce. Aktuálně se ale na oficiálním účtu Twitteru objevil velice zajímavý příspěvek, který hovoří o příchodu zmiňovaného tlačítka pro úpravu příspěvku. Má to ale háček.

Twitter: Tlačítko upravit
Zdroj: Twitter

Ve tweetu totiž stojí, že můžeme mít tlačítko pro úpravy, ale až všichni z nás budou nosit roušky. Na první pohled se tedy jedná o vtípek ze strany sociální sítě. Zároveň se tak Twitter snaží zareagovat na současnou světovou situaci. Od počátku letošního roku Zemi sužuje globální pandemie onemocnění COVID-19, kvůli které v řadě zemí bylo nařízeno povinné nošení roušek. Jak se ještě nedávno zdálo, „korona“ byla na ústupu, lidé zahodili své roušky a vrátili se k normálnímu životu. Zde ale narážíme na opětovný problém – v případě takovéto pandemie je nutné, aby lidé byli neustále opatrní.

iOS 14 dbá na soukromí uživatelů, to se ale nelíbí inzerentům

Jak jsme zmínili již v první novince, začátkem minulého týdne se nám Apple pochlubil s chystaným operačním systémem iOS 14. Vzápětí po ukončení celé Keynote kalifornský gigant vypustil první vývojářské beta verze, díky čemuž již řada uživatelů systém testuje. Na ukázání všech nových funkcí samozřejmě při prezentaci nezbyl čas, a proto se o některých z nich dozvídáme až poté od zmiňovaných prvních testerů. To, že Apple dbá na soukromí svých uživatelů, je roky známá věc. V iOS 14 se ale rozhodl ještě více přitvrdit. Nově totiž uživatelé musí potvrdit, zdali je aplikace mohou sledovat napříč jinými programy a stránkami, aby mohly následně co možná nejlépe personalizovat reklamu.

iOS 14 Sledování napříč aplikacemi
Zdroj: MacRumors

Tuto novinku začalo kritizovat 16 evropských marketingových asociací, které jsou podporovány společnostmi jako Facebook či Alphabet (pod který spadá například Google). Podle inzerentů se jedná o záležitost, jež pravděpodobně vyústí v odmítnutí sledování ze strany uživatelů. Konkrétně tyto asociace obviňují Apple z toho, že nedodržuje systém reklamního průmyslu pro získání souhlasu uživatele podle evropských pravidel ochrany osobních údajů. Samotné aplikace nyní budou muset zažádat hned dvakrát o jedno povolení, což extrémně zvýší šanci na odmítnutí. Mnohdy si to totiž ani neuvědomíme a stejnou věc povolíme řadě dalších aplikací, což by se naštěstí mělo stát minulostí.

Cupertinská společnost je naštěstí o krok napřed i v řešení tohoto problému. Dané aplikace totiž mohou přejít na bezplatný nástroj, který jim umožní anonymní sběr dat, kdy zůstanou v bezpečí data samotných uživatelů a společnosti budou nadále schopny měřit a personalizovat reklamu.

.