Zavřít reklamu

Nacházíme se na konci 34. týdne roku 2020. Posledních pár týdnů se toho ve světě IT děje doopravdy dost – zmínit lze například potenciální zákaz TikToku ve Spojených státech amerických, anebo třeba odstranění populární hry Fortnite z jablečného App Storu. TikToku se v dnešním souhrnu věnovat nebudeme, na druhou stranu vás však v jedné z novinek informujeme o posledním turnaji, které herní studio Epic Games ve své hře Fortnite pořádá pro uživatele iOS. Dále vás poté informujeme o tom, že Facebook kompletně vypíná starý vzhled, a poté se podíváme na dohru nepovedené aktualizace Adobe Lightroom 5.4 pro iOS. Není na co čekat, vrhněme se přímo na věc.

Facebook kompletně vypíná starý vzhled. Nebude možné se vrátit zpět

Je to několik měsíců nazpět, co jsme se stali svědky představení nového vzhledu v rámci webového rozhraní Facebooku. V rámci nového vzhledu si uživatelé mohli vyzkoušet například tmavý režim, celkově vzhled působí oproti tomu starému moderněji a hlavně svižněji. I přesto si bohužel nový vzhled našel plno odpůrců, kteří nadšeně a hrdě klepnuli v nastavení na tlačítko, díky kterému se mohli vrátit zpět na starý design. Facebook však po představení uživatele upozornil, že možnost navrácení se zpět na starý design tady nebude, zcela logicky, napořád. Proč by se měl Facebook samozřejmě neustále starat o dva vzhledy. Podle posledních informací to vypadá, že den, kdy už nebude možné návratu zpět na starý design, se nezadržitelné blíží.

Nový design webového rozhraní Facebooku:

Webové rozhraní Facebooku by mělo kompletně přejít na nový design někdy v průběhu příštího měsíce. Jak už to bývá ve zvyku, tak přesný datum není znám, jelikož Facebook tyto novinky často spouští globálně v rámci určitého časového úseku. V tomto případě by měl být tedy časový úsek stanoven na jeden měsíc, během kterého by se měl automaticky všem uživatelům nastavit nenávratně nový vzhled. V případě, že se v rámci webového prohlížeče jednoho dne přihlásíte na Facebook a namísto starého designu se vám zobrazí ten nový, tak věřte, že možnost pro navrácení zpět už nezískáte. Uživatelé nezmohou jednoduše nic a nezbude jim nic jiného, než se přizpůsobit a nový vzhled začít aktivně používat. Je jasné, že po několika dnech užívání si zvyknou a za několik let se ocitneme znova ve stejné situaci, kdy Facebook dostane opět nový kabátek a momentálně nový vzhled se stane tím starým.

redesign web facebook
Zdroj: facebook.com

Epic Games pořádá poslední turnaj ve Fornite pro iOS

Pokud sledujete alespoň jedním okem dění v jablečném světě, tak vám určitě v posledních dnech neunikla kauza Apple vs. Epic Games. Zmíněné herní studio, které stojí za momentálně nejpopulárnější hrou s názvem Fortnite, totiž vážně porušilo podmínky jablečného App Storu. Studiu Epic Games se jednoduše nelíbilo, že si Apple z každého provedeného nákupu v App Storu ukrajuje 30% podíl. Ještě před tím, než začnete Apple soudit z toho, že je tento podíl vysoký, tak si dovolím zmínit, že naprosto stejný podíl si bere i Google, Microsoft a Xbox, či PlayStation. Epic Games tak na „protest“ do hry přidal možnost, pomocí které si mohli hráči zakoupit herní měnu přes přímou platební bránu a nikoliv přes platební bránu App Store. Při použití přímé platební brány byla cena herní měny nastavena o 2 dolary níže (7.99 dolarů), než v případě platební brány od Applu (9.99 dolarů). Epic Games si ihned poté stěžovalo na zneužívání monopolního postavení Applu, nakonec se však ukázalo, že studiu tento plán vůbec nevyšel.

Apple samozřejmě pochopitelně Fortnite okamžitě stáhnul z App Storu a celá kauza mohla začít. Momentálně to vypadá, že tento spor vyhrává Apple, který se ničeho nebojí. Kvůli porušení pravidel nehodlá udělat výjimku a prozatím to vypadá, že ani nemá v plánu Fortnite do App Storu vrátit nazpět, dále poté oznámil, že se chystá odstranit studiu Epic Games vývojářský účet z App Storu, čímž by Apple zabil některé další hry. Nutno podotknout, že Apple Fortnite z App Storu kompletně neodstranil – ti, kteří měli hru nainstalovanou, ji mohou i nadále hrát, bohužel ale tito hráči nebudou mít možnost pro stažení další aktualizace. Nejbližší aktualizace v podobě nové, 4. sezóny z 2. kapitoly hry Fortnite, má přijít již 27. srpna. Po této aktualizaci už si hráči na iPhonech a iPadech Fortnite jednoduše nezahrají. Ještě předtím se Epic Games rozhodlo uspořádat poslední turnaj s názvem FreeFortnite Cup, ve kterém Epic Games rozdává hodnotné ceny, na kterých je Fortnite možné hrát – například laptopy Alienware, tablety Samsung Galaxy Tab S7, telefony OnePlus 8, konzole Xbox One X či Nintendo Switch. Uvidíme, zdali se tato situace nějakým způsobem vyřeší, anebo se doopravdy jedná o poslední turnaj ve Fortnite pro iOS a iPadOS. Nakonec jen uvedu, že byl Fortnite stáhnut také z Google Play – uživatelé Androidu si však mohou instalaci Fortnite lehce obejít a pokračovat ve hraní.

Ztracená data z Adobe Lightroom 5.4 pro iOS jsou neobnovitelná

Je to několik dnů nazpátek, co jsme se dočkali aktualizace Adobe Lightroom 5.4 pro iOS. Lightroom je populární aplikace, ve které mohou uživatelé jednoduše upravovat fotografie. Uživatelé si však po vydání verze 5.4 začali stěžovat na to, že jim z aplikace začaly nenávratně mizet některé fotografie, presety, úpravy a další data. Počty uživatelů, kteří o svá dat apřicházeli, se začaly nezávratně zvyšovat. Společnost Adobe později tuto chybu přiznala a uvedla, že u některých uživatelů došlo ke ztrátě dat, která nebyla synchronizována v rámci Creative Cloud. Kromě toho Adobe uvedlo, že data, která uživatelé ztratili, bohužel nelze žádným způsobem obnovit. Naštěstí jsme se však ve středu dočkali aktualizace s označením 5.4.1, kde je zmíněná chyba opravena. Proto by se každý uživatel Lightroomu na iPhonu či iPadu měl v App Store přesvědčit, že má nainstalovanou poslední dostupnou aktualizaci.

Adobe Lightroom
Zdroj: Adobe
.