Vše, co jste chtěli vědět o snímači otisků prstů iPhone 5s, ale báli jste se zeptat

Touch ID icon

V úterý Apple představil očekávaný iPhone 5S a v něm novinku, o které se už také nějaký čas spekulovalo. Ano, jedná se o snímač otisků prstů Touch ID umístěný v tlačítku Home. S novou technologií ovšem vždy přicházejí nové otázky a obavy a ty jsou zase následně zodpovídány a upřesňovány. Podívejme se tedy na to, co se o Touch ID už všechno ví.

iPhone 5s čtečka otisků prstů

Senzor otisků prstů může fungovat na různých principech. Tím nejčastějším je optický snímač, který prostřednictvím digitální kamery zaznamenává obraz otisků prstů. Tento systém je ale možné snadno oklamat a kromě toho je také náchylnější k chybám i k častějšímu rozbití. Apple proto šel jinou cestou a pro svoji novinku si vybral technologii zvanou Capacitance Reader, která zaznamenává otisk prstu na základě vodivosti kůže. Svrchní vrstva kůže (tzv. dermis) totiž není vodivá a vodivá je až vrstva pod ní a senzor tak vytváří obraz otisku prstu na základě nepatrných rozdílů ve vodivosti skenovaného prstu.

Ať už se ale jedná o jakoukoliv technologii pro snímání otisků, jsou tu vždy dva praktické problémy, se kterými si ani Apple nedokáže úplně poradit. Tím prvním je, že senzor nepracuje správně v případě, kdy je snímaný prst vlhký a nebo je sklo kryjící senzor zamlžené. Tak stejně mohou být výsledky nepřesné, a nebo zařízení nemusí vůbec fungovat, když bude kůže bříšek prstů v důsledku poranění zjizvená. Což nás přivádí k druhému problému a to je skutečnost, že ani prsty nemusíme mít navždy a je proto otázka, zda se bude majitel iPhonu moci vrátit od využívání otisků prstů zpět k zadávání hesla. Zásadní ovšem je, že senzor snímá otisky pouze ze živých tkání (což je také důvod, proč si nerozumí s jizvami na kůži) a tak vám nehrozí, že by vám někdo v touze po přístupu k vaším datům uřízl ruku.

[do action=“citace“]Nehrozí vám, že by vám někdo v touze po přístupu k vaším datům uřízl ruku.[/do]

Dobře, zloději prstů se s příchodem nového iPhonu nerozmohou, ale vzhledem k tomu, že otisky prstů máme jenom jedny a nemůžeme je měnit jako hesla, je tu nebezpečí, že když bude jednou náš otisk zneužit, nebudeme jej moci už nikdy a nikde použít. Proto je velmi důležité se ptát, jak je s obrazem našeho otisku zacházeno a jak dobře je chráněn.

Dobrá zpráva je, že od chvíle, kdy se senzorem prst naskenuje, nepracuje se s obrazem otisku, ale tento obraz je za pomoci matematického algoritmu převeden na tzv. šablonu otisku prstu a skutečný obraz otisku není nikde uložen. Pro ještě větší klid je dobré vědět, že i tato šablona otisku prstů je zakódována s pomocí šifrovacího algoritmu do hashe, který je nutné použít vždy při autorizaci skrze otisky prstů.

Kde tedy otisky prstů nahradí hesla? Předpokládá se, že všude tam, kde je v iPhonu nezbytná autorizace jako je například nákup v iTunes Store nebo přístup do iCloudu. Protože se ale k těmto službám přistupuje i skrze zařízení, která (zatím?) nemají snímač otisků prstů, neznamená Touch ID konec všem heslům v systému iOS.

iPhone 5s touch ID

Autorizace skrze otisk prstů ale také znamená zdvojnásobení bezpečnosti, protože všude tam kde se zadává jenom heslo nebo jenom otisk je větší šance na prolomení bezpečnostního systému. Zato v případě kombinace hesla a otisku prstu je možné hovořit už o opravdu silné bezpečnosti.

Samozřejmě také, že Touch ID bude chránit iPhone před krádežemi, neboť nový iPhone 5S se bude odemykat na místo zadání hesla mnohem jednodušším a rychlejším sejmutím otisku prstu. Nemluvě o tom, že Apple zmínil, že pouhá polovina uživatelů používá k zabezpečení svého iPhonu heslo, které je pravděpodobně ve většině případů velmi jednoduché.

Můžeme proto říci, že novinkou v podobě Touch ID Apple pozvedl úroveň bezpečnosti a zároveň ji tím i více zneviditelnil. Dá se proto předpokládat, že Apple budou následovat i další výrobci a pouhou otázkou času proto může být to, kdy skrze otisky prstů ve svých mobilních zařízeních budeme moci přistupovat k tak běžným věcem v našem životě jako je WiFi, platební karta nebo domácí poplašné zařízení.

Zdroje: AppleInsider.com, TechHive.com

Předchozí článekDalší článek
  • Pingback: » Vše, co jste chtěli vědět o snímači otisků prstů iPhone 5s, ale báli jste se zeptat 1. zprávy()

  • Mirek

    Podľa mňa skvelá vec a v momente by som bral :) No zatiaľ zostávam pri mojom 4S a uvidí sa čo ďalej.

  • Ma5te3m1nD

    Výborný titulek! Já se tak bál zeptat, že se ještě odhodlávám si ten článek vůbec přečist.

    • Zdeněk Eliáš

      To neva. Seberte všechnu odvahu co máte a možná se k tomu odhodláte.Dobře jsem se pobavil vaším komentářem.

    • goal

      Woody Allen

  • Vyhybkar

    Skvelý nápad ako vyzbierať odtlačky prstov od všetkých ľudí na svete. :-)

    • Peter

      vsetky odtlacky uz su (minimalne v EU), pri ziadosti o cestovny pas musime zadat okrem podpisu aj odtlacok. A co sa s nimi deje, nevie nikto.
      Zaujimave, ze kym neprisiel apple s 5S, nikto proti tomu zbieraniu odtlackov obcanov EU neprotestoval… :-/

      • Vyhybkar

        Môj odtlačok zatiaľ nikto určite nemá, ak mi ho nevzali, ja neviem, napr. z obalu od horalky. :-D

        • michal

          njn ale někomu nemusí vyhovovat smrdět celý život doma na dědině. Já kvůli cestování už dával otisky prstů, sken očí a dokumenty nepočítaje. Už jenom vzorek krve a moče :)

      • Marty

        Nejen v EU – kdo cestoval do USA taky svoje otisky dával všanc. A počítám, že i v rámci USA už si je nějak sbíraj.

      • N2by

        Neco jineho je dat sve otisky vlade USA neco jineho je dat je EU.
        Kazdopadne ja nekradu a nevrazim, takze znam i horsi veci co me muzou vykrast (treba ucet :-) ).

    • Petr Šourek

      Zkuste si někdy prohlídnout komunikaci prohlížeče s Internetem… Uvidíte, že otisk prstu Applu, nebo jakékoliv společnosti, jenž ho využívá pro autentifikaci uživatele, je opravdu to nejmenší…

      • orxion

        souhlas, nehledě na různě biometrické pasy, atp .. tohle je už jen taková perlička ..

    • Pavel

      On je totiz na ten tvuj kazdej hrozne zvedavej :D

  • Miky

    Myslite, ze ho budou mit i nove iPady?

    • Radek

      V iPadu by se mi to moc líbilo, ale to by ještě musel Apple do iOS udělat uživatelské profily. Potom by mohla iPad používat celá rodina a každý by se otiskem přihlásil na svůj profil (vlastní oblíbené položky, plocha, fotografie). To by bylo skvělé.

  • Pato

    bude to funkcne len na jeden prst ? alebo sa tam bude dat naskenovat viacej (ukazovak + palec + manzelka ;-) )

    • Martin Topinka

      5.

  • N2by

    Dobrý je, že se stim otiskem „skoronikde“ nepracuje. To je zaklad.
    Tedka uz jen aby to melo smysl to chce naskenovat celou rodinu a udelat ty uzivatelsky ucty. Problem ze Apple by radeji prodal 4ry zarizeni, nez aby prodal 1 zarizeni s nekolika uctama ;-).

  • piper

    profily.. taká sprostosť :) napr. na xboxe mi to dosť kvalitne znepríjemňuje hranie.. chcem vložiť disk a hrať..a nie prihlasovať sa na účty a zadávať heslá.. tak isto chcem do ruky chytiť telefón a telefonovať a nie prihlasovať sa sám na seba..

    • Petr

      Ono se dá nahlášení do profilu na XBOX zautomatizovat, nebo jednoduše profily nevytvářet. Ani u telefonu tedy není nutností tuto funkci zapínat.

  • orxion

    více účtů chápu třeba na počítači, ale že by jeden mobil používala celá rodina? to si nedokážu dost dobře představit ..

    ale spíš mne zajímá jak moc to je spolehlivé, kdysi jsem měl čtečku otisku na ntb DELL XPS a co se pamatuju tak se obvykle povedlo tak jdeden z deseti otisků aby byl OK .. no snad to bude lepší .. jsem zvědav na první recenze z praxe ..

  • Pingback: Kdo přechytračí Touch ID, může vyhrát tisíce dolarů()

  • gator

    :)

  • Pingback: Nevyměnitelnost senzoru Touch ID snižuje riziko útoku()

  • Pingback: Koprocesor M7: Nenápadný, ale šikovný()