Zavřít reklamu
iWant

iPhone OS 4 – stručně a jasně

iWant

Apple představil novou generaci iPhone OS ve verzi 4. Ačkoli jsme zde na Jablíčkář.cz nabídli podrobnou reportáž, tak bych vám chtěl nejdůležitější body vypíchnout v kostce.

Nový iPhone OS 4 přinese spoustu nových možností pro vývojáře pro tvorbu ještě kvalitnějších aplikací. Nový iPhone OS 4 obsahuje celkem 100 nových funkcí, kdy se Apple zaměřil na 7 nejdůležitějších.

Multitasking

Určitě největší novinka iPhone OS 4. Na pozadí budou moci běžet:

  • Audio -rádia
  • VoIP aplikace – Skype
  • Lokalizace – TomTom může hlasově navigovat i např. v průběhu surfování na webu, případně sociální aplikace vás mohou upozornit na kamaráda v checkinujícího se v blízkosti (např. Foursquare)
  • Push notifikace – tak jak je známe do teď
  • Lokální notifikace – není potřeba server jako u push notifikací, takže například můžete být upozorňování na událost z úkolovníku (např. Things či ToDo)
  • Dokončování úloh – nahrávání fotky na Flickr může probíhat, ačkoli jste aplikaci již opustili
  • Rychlé přepínání aplikací – aplikace při přepnutí uloží svůj stav a je možné se k ní kdykoli rychle vrátit

Složky

Nově je možné třídit iPhone aplikace do složek. Místo maximálních 180 aplikací tak můžete mít až přes 2000 aplikací na obrazovce iPhone. Nově není problém ani změnit pozadí na iPhone.

Vylepšená aplikace Mail a funkce pro byznys sféru

Můžete mít více Exchange účtů, jednotný inbox pro více schránek, vytváření konverzací či možnost otevírat přílohy v 3rd party aplikacích z Appstore. Pro byznys sféru se zde najde například podpora Microsoft Server 2010, lepší zabezpečení emailu či podpora SSL VPN.

iBooks

Obchod s knihami a čtečka knih iBooks tak nebude doménou pouze iPadu. V iPhone OS 4 se dočkají i majitelé iPhone. Bezdrátově bude možné synchronizovat jak obsah, tak záložky.

Game Center

Sociální herní síť, která pravděpodobně může konkurovat a případně i nahradit sítě jako je OpenFeit či Plus+. Sjednocení do jedné sítě beru jako plus a přesvědčit vývojáře o používání Game Center namísto existujících sítí by nemělo být složité. Budeme zde moci vyzývat přátele, nebudou chybět ani žebříčky či achievementy.

iAd

Reklamní platforma, kterou povede samotný Apple. Reklamy se nám nebudou zobrazovat celou dobu používání aplikace, ale pravděpodobně jednou za 3 minuty. Nebude se jednat o otravné reklamy otevírající se v Safari, ale spíše o interaktivní aplikace v aplikaci. Po kliknutí se spustí miniaplikace v HTML5, která bude obsahovat například video, minihru, pozadí pro iPhone a mnoho dalšího. Jedná se o zajímavý přístup, který by mohl fungovat. Podobný přístup se snaží tlačit i Facebooku u svých inzerentů, ačkoli ne v tak masivní formě, jedná se o jakýsi nový trend. Pro vývojáře půjde 60% z příjmu za reklamu (bohatá odměna pro vývojáře).

Kdy a pro jaká zařízení?

iPhone OS 4 dostali vývojáři již dnes k testování a tvorbě aplikací. Pro veřejnost vyjde iPhone OS 4 v létě. Všechny novinky budou dostupné pro iPhone 3GS a iPod Touch třetí generace, ale například multitasking vám na iPhone 3G či starších iPod Touch fungovat nebude. Pro iPad se objeví iPhone OS 4 na podzim.