iWant

Jablečný týden ’12 #15

iWant

Nedělní Jablečný týden přináší další novinky a zajímavosti ze světa Applu, mezi které tento týden patří: ulice pro Steva Jobse, další informace o procesorech Ivy Bridge, pravdu o čipsetu A5 v nové Apple TV, spekulace o iTunes 11 nebo rozuzlení záhady kolem tajného projektu francouzského designera a Applu.

Bývalý Apple Genius vydal knihu o zkušenostech v Apple Store (9. 4.)

Bývalý Apple Genius Stephen Hackett sepsal knihu, ve které popisuje své působení na této pozici v Apple Store. Na padesáti stránkách knihy s názvem Bartending: Memoirs of a Apple Genius se čtenář dočte o zajímavých příbězích, na něž autor za pultem Genius narazil. Knihu je možné zakoupit v Kindle Store nebo na stránkách autora ve formátu ePub za 8,99 dolarů.

Bartending Apple Genius kniha App Store

Zdroj: TUAW.com

Tim Cook bude mít úvodní slovo na konferenci All Things D (10. 4.)

Konference serveru All Things Digital, který je součástí Wall Street Journal, se koná každý rok a vystupují na ní významné osobnosti ze světa informačních technologií. Akci moderuje novinář Walt Mossberg, který je jeden z nejrespektovanějších amerických žurnalistů na poli technologií. Steve Jobs se v minulosti pravidelně konferencí účastnil, legendární bylo jeho vystoupení s Billem Gatesem na jednom pódiu v roce 2007, které se překvapivě odehrálo ve velice přátelském duchu.

Na letošní, v pořadí desátou konferenci, přijal pozvání současný výkonný ředitel Applu Tim Cook, který svým vystoupením celou akci uvede. Na pódiu se vystřídá s dalšími IT osobnosti, mezi kterými budou Larry Ellison (Oracle), Reid Hoffman (LikedIn), Tony Bates (Skype) nebo Mark Pincus (Zynga).

[youtube id=85PMSYAguZ8 width=“600″ height=“350″]

Steve Jobs bude mít ulici v Brazílii (11. 4.)

Radnice brazilského města Jundiai (poblíž Sao Paulo) se rozhodla vzdát hold zesnulému Stevu Jobsovi pojmenováním ulice po něm. Steve Jobs Avenue se bude nacházet poblíž nové továrny Foxconnu, kde se vyrábí iPhony a iPady. Tento akt je v pohybu již nějakou dobu, nicméně jméno ulice bylo zveřejněno teprve tento týden. Apple má ostatně s Brazílií dlouhodobé plány, postupně by zde mělo vyrůst celkem pět továren Foxconnu, které by měly montovat výhradně produkty Applu. Místní produkce pomůže i snížit ceny Apple výrobků, jelikož Brazílie uplatňuje na dovezené zboží obrovskou daň. Například iPhone zde pořídíte za v přepočtu několikanásobně vyšší cenu než jinde ve světě.

Steve Jobs Avenue

Zdroj: CultofMac.com

Jak se vyrábí iPad (11. 4.)

Rob Schmitz z Marketplace se stal teprve druhým novinářem, kterému Apple udělil možnost proniknout do útrob továrny Foxconn, kde se vyrábí iPhony a iPady, aby zde natočil několik videí o tom, jak se vůbec jablečné výrobky sestavují. Zároveň mohl Schmitz zhodnotit pracovní podmínky zaměstnanců Foxconnu, o nichž se v posledních týdnech vedly vášnivé debaty. V přiloženém dvouapůlminutovém videu si můžeme prohlédnout téměř celý výrobní proces iPadu.

Pro zajímavost: celkový počet zaměstnanců této továrny čítá neskutečných čtvrt milionu pracovníků, což odpovídá zhruba 80 % obyvatelstva Ostravy. Každý začínající dělník si vydělá denně 14 dolarů, přičemž za několik let je výplata zdvojnásobena. Aby nedocházelo k pracovnímu stereotypu, každých několik dní si pracovníci mění svá stanoviště.

[youtube id=“5cL60TYY8oQ“ width=“600″ height=“350″]
Zdroj: 9to5Mac.com

Apple TV má ve skutečnosti dvoujádrový procesor (11. 4.)

Server Chipworks blíže zkoumal vnitřní komponenty nové Apple TV a přišel se zajímavým zjištěním – procesor zařízení má ve skutečnosti dvě jádra, ačkoliv Apple ve specifikacích uvádí pouze jedno. Nicméně ono objevené druhé jádro je vypnuté. Čip Apple A5, jenž je jádrem nové Apple TV, není úplně stejný jako verze, kterou v sobě má iPad 2 nebo iPhone 4S. Aktualizovaná verze A5 je vyráběná 32nm technologií, kdežto předchozí model 45nm technologií. V praxi to znamená, že je čip o něco výkonnější, méně náročný na spotřebu a levnější na výrobu.

Vypnutím druhého jádra spotřebuje Apple TV mnohem méně energie, nicméně vzhledem k tomu, že je oproti iOS zařízením napájená výhradně z elektrické sítě, úspora neznamená pro uživatele velkou výhru. Nová verze čipu A5 ale pohání i staronový iPad 2, který Apple nabízí v 16 GB variantě za sníženou cenu. Aktuálně nabízený iPad by tak měl být o něco výkonnější a měl by vydržet déle na jedno nabití.

Nový Apple A5 čip

Zdroj: AppleInsider.com

Procesory Ivy Bridge budou dostupné 29. dubna (12. 4.)

Podle vícero zdrojů CPU World a Cnet začne Intel nabízet své nové procesory Ivy Bridge od 23. dubna. Lze předpokládat, že Apple jimi nahradí současné Sandy Bridge, tedy alespoň co se týče modelů iMac, Mac mini a MacBook Pro. Úsporná varianta nové platformy by pravděpodobně měla být dostupná až během června. Z toho lze předpokládat, že nových modelů MacBook Air se dočkáme nejdříve v létě.

Souběžně s novými procesory vypustí Intel také nové řadiče pro Thunderbolt nesoucí kódové označení „Cactus Ridge“. Dokonce by Intel měl přijít hned se dvěma variantami – DSL3310 a DSL3510. Ta první zmíněná bude levnější a bude umět v podstatě totéž co současný Thunderbolt, kdežto DSL3510 bude vhodnější pro více sériově zapojených zařízení. Přes „Thunderbolt DSL3510“ bude navíc možno připojit z více DisplayPortů více grafických karet najednou – integrovanou a dedikovanou. Více podrobností zde.

Zdroj: 9to5Mac.com

Apple může nyní zakročit proti Lodsys (12. 4.)

Možná jste nedávno zaregistrovali zprávu, která zmiňovala firmu Lodsys, a především její patent na In-App Purchases, tedy na dokupování obsahu přímo v aplikaci. Tato firma žalovala mnoho malých i velkých vývojářů iOS aplikací, protože si od ní tento patent nezakoupilo a přesto jej využilo ve svých aplikacích. Zásadní krok ale učinil Apple, který se vývojářů zastal a řekl, že jeho stávající licenční ujednání právě se jmenovanou firmou chrání vývojáře, ale firma si stále trvala na svém: platit budou za patent i vývojáři.

V polovině června Apple vstoupil do těchto soudních jednání především na straně vývojářů a vznesl protinávrhy proti firmě Lodsys. Patentový úřad FOSS nedávno povolil Apple omezený přístup, aby mohl zasáhnout v případě, kdy je spoluúčastníkem v patentových bitvách či licencích. Pak se chvíli nic nedělo, až do srpna minulého roku. Apple znovu vydal vyjádření, že vývojáři mají jeho plnou podporu a on získá povolení jim brzy v těchto bitvách pomoci. Poté se několik měsíců nic nedělo a dokonce z předsedání případu odstoupil. Právě v těchto dnech byl tento přístup firmě Apple povolen:

„Firmě Apple je povoleno vstoupit do tohoto sporu, ale tento zásah je omezen pouze na problematiku týkající se patentů a licenčního ujednání.“

Zatímco se někteří z obžalovaných již s firmou Lodsys vyrovnali, vypadá to, že Apple bude mít možnost prokázat u soudu, že jeho patenty a poplatky vůči licenčním ujednáním jsou plně v souladu se zákonem a tudíž firma Lodsys nemá právo bránit držiteli patentu v jeho používání, přestože jej Apple poskytl třetí straně. Nemá ani právo vyžadovat licenční poplatky od vývojářů, protože Apple jim toto duševní vlastnictví již poskytl z vlastní vůle a vlastního uvážení.

Zdroj: Macrumors.com

Ive Bridge procesory jsou připraveny pro „retina displeje“ (12. 4.)

Při příležitosti konání Intel Developer Fóra 13. dubna oznámil Kirk Skaugen, že nová generace procesorů je připravena na rozlišení až 2560 × 1600 pixelů, což je přesně čtyřnásobné rozlišení displejů současných 13palcových MacBooků Pro. Lidé s průměrným zrakem 20/20 dle Snellenovy tabule by neměli být schopni od sebe odlišit jednotlivé pixely. Násobné zvýšení rozlišení displejů počítačů patří k nejočekávanějším událostem světa IT, udeří Apple již letos?

Zdroj: 9to5Mac.com

App Store v číslech vývojářů

App Store představil Apple v roce 2008 a od té době se z něj stal největší obchod pro digitální distribuci mobilních aplikací a her. Ke konci roku 2010 byl pak představen Mac App Store. Některá čísla z App Store ze strany Applu nejsou tajemstvím – minulý měsíc byla stažená 25 miliardtá aplikace, Apple vyplatil od spuštění vývojářům už čtyři miliardy a v App Store se nachází skoro 600 000 aplikací. Ne každý vývojář se však chlubí svým úspěchem. Server MacStories.net nicméně sestavil seznam známých čísel z prodejů některých aplikací a her:

  • Červenec 2008: Aplikace Dictionary.com dosáhla 2,3 milionů stažení.
  • Březen 2010: Hru Doodle Jump si od spuštění stáhly 3 miliony lidí.
  • Červen 2010: Skype pro iOS byl za 4 dny stažen 5 miliony uživatelů.
  • Leden 2011: Pixelmator si za 20 dní v Mac App Store vydělal milion dolarů.
  • Únor 2011: Fruit Ninja si za 10 měsíců stáhlo 6 milionů uživatelů v placené verzi.
  • Prosinec 2011: Flipboard pro iPhone slavil milion stažení první týden po vydání.
  • Březen 2012: Camera+ se může pochlubit za rok a půl sedmi miliony stažení.
  • Březen 2012: Angry Birds Space si stáhlo 10 milionů lidí během deseti dnů.
  • Duben 2012: Hra Draw Something dosáhla 50 milionů stažení za necelé dva měsíce.
  • Duben 2012: Aplikaci Paper pro iPad si stáhlo 1,5 milionů lidí za dva týdny prodeje.

Celý seznam najdete na MacStories.net.

Apple mohl prodat v posledním čtvrtletí 33 milionů iPhonů a 12 milionů iPadů (13. 4.)

Apple již před časem oznámil, že 24. dubna oznámí výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku, a tak analytici již odhadují, s jakými čísly Apple přijde tentokrát. Gene Munster z Piper-Jeffray opět předpokládá rekordní počin, podle něj Apple mohl prodat 33 milionů iPhonů a 12 milionů iPadů. To rozhodně nejsou špatná čísla, když vezmeme v potaz, že nový iPad se prodával v tomto čtvrtletí jen dva týdny. Někteří sice spekulovali o tom, že zájem o nový iPad nebyl tak velký jako před rokem o iPad 2, když se před Apple Story nestály takové fronty, ovšem Munster je jiného názoru: „V Apple Online Store se na všechny verze nového iPadu nadále čeká 1–2 týdny, což znamená, že zájem tu nadále je.“

Zdroj: CultOfMac.com

Další testovací sestavení OS X 10.7.4 (13. 4.)

Dva týdny po předchozí betaverzi vydal Apple další testovací sestavení OS X 10.7.4. Build s označením 11E46 tak již mohou testovat vývojáři, kteří se mají soustředit na App Store, grafiku, Mail, QuickTime, sdílení obrazovky a Time Machine. Apple o žádných dalších funkcích neinformuje.

Zdroj: 9to5Mac.com

Utilita Nastavení AirPortu 6.0 postrádá podporu IPv6 (13. 4.)

V lednu tohoto roku vypustil Apple šestou verzi nástroje Nastavení AirPortu s zcela přepracovaným prostředím po vzoru téže aplikace pro iOS. Na severoamerickém summitu ohledně IPv6 vyjádřili experti z této oblasti své rozhořčení.

„Apple v tichosti odstranil podporu IPv6 v Nastavení AirPortu… Což je poněkud znepokojující. Doufáme, že se podpora IPv6 do této utility vrátí.“

Samotná stanice AirPort sice IPv6 i nadále podporuje, avšak s Nastavením AirPortu 6.0 není uživatel k novějšímu internetovému protokolu schopen přistupovat. Pokud by tak chtěl učinit, musí si stáhnout starší verzi 5.6.

Zdroj: 9to5Mac.com

iTunes 11 zřejmě přinesou podporu iCloudu (13. 4.)

Apple údajně testuje další, v pořadí již jedenáctou, verzi iTunes. Ta by měla doznat výrazných změn, co se plynulosti a výkonu týče. Dále se předpokládá hlubší integrace iCloudu, iOS 6 zařízení a také renovovaný iTunes Store. Vzhledově by se iTunes 11 výrazně lišit neměly, avšak dají se očekávat drobné designové změny kvůli chystanému OS X Mountain Lion. Vypuštění nového jablečného multimediálně-synchronizačního softwaru je předpokládáno v období od konce června do začátku října. Dá se očekávat, že informací ohledně iTunes 11 bude v následujících týdnech přibývat.

Zdroj: ArsTechnica.com

V Římě skutečně vyroste další Apple Store (14. 4.)

Apple potvrdil nedávné spekulace, že by měl v Itálii vyrůst další Apple Store. Nový obchod v Římě, který bude v Itálii již celkem desátým, se objevil na webu Applu, a ačkoliv nebylo stanoveno žádné oficiální datum, mluví se o tom, že se by se Apple Store v obchodním centru Porta di Roma měl otevřít 21. dubna.

Zdroj: MacStories.net

Někteří majitelé bílých iPhonů 4 dostanou 4S (14. 4.)

Kvůli extrémně nízkým zásobám bílých 16 gigabajtových iPhonů 4 bude zákazníkům tohoto nabídnut iPhone 4S 16 GB taktéž v bílém provedení. Zdánlivý nešťastníci, kteří přijdou se svým porouchaným iPhonem k Genius Baru, aby jej vyměnili za tentýž model, si tak kupodivu znatelně přilepší. Zdarma dostanou Siri, dvoujádrový A5 procesor a 8 MPx fotoaparát se schopností natáčet FullHD video. Nicméně nebude se jednat o nové iPhony 4S, ale repasované kusy. Podle zdrojů se tento problém týká USA a Kanady, jiné země zmíněny nebyly.

Zdroj: 9to5Mac.com

Apple uvolnil aktualizaci Java pro OS X kvůli malware (13. 4.)

12. dubna Apple vyslal do světa aktualizaci Javy, která odebírá varianty malwaru Flashback. Nástroj byl uvolněn také jako samostatný balíček pro ty, kteří nemají nainstalovanou Javu na svých počítačích. Pokud bude nalezen malware ve vašem počítači, upozorní vás dialogové okno, která vám oznámí, že nalezený malware byl odstraněn. V některých případech může odstranění malwaru vyžadovat restartování systému. Apple Flashback Malware Removal Tool můžete stahovat zde.

Zdroj: Macstories.net

Apple reagoval na žaloby ohledně iBookstore (12.4.)

Mluvčí Apple oficiálně reagoval na žaloby podané americkým ministerstvem spravedlnosti a to vzhledem k modelu cen e-knih, které Apple nedávno nastavil při své obnově školství a především papírových učebnic v USA. V prohlášení, které přinesl sever AllThingsD, mluvčí Tom Neumayr:

„Obvinění vlastního ministerstva spravedlnosti z nekalých praktik jednoduše není pravdivé. Zahájením iBookStore v roce 2010 znamenalo podporu vzdělávání, inovací a hospodářské soutěže. V té době byl jediným monopolem, zabývajícím se prodejem e-knih, Amazon. Od té doby měli zákazníci velký užitek z růstu tohoto odvětví, knihy jsou více interaktivní a poutavé. Stejně jako mohou vývojáři nastavit cenu aplikací v App Store, také vydavatelé mohou nastavit svou cenu knih v iBookStore.“

Právní experti, kteří komentovali tento případ, dokonce tvrdili, že tímto způsobem bude moci Ministerstvo spravedlnosti získat velké množství peněz na antimonopolních poplatcích, které by byl Apple nucen zaplatit. Existuje i tvrzení, že na schůzce, při které se Apple s vydavateli domlouval o ceně, mohli hlavní slovo získat právě oni a tudíž by v tomto případě nebyli až tak nevinní.

Zdroj: Macrumors.com

Revoluční produkt od Phillipa Starcka je jachta (13.4.)

Záhadný revoluční produkt, na kterém se Stevem Jobsem spolupracoval věhlasný francouzský designer Phillip Starck, je osobní jachta. Tuto zprávu zveřejnil on sám v pořadu pro rádio France Info. Tato, z pohledu banální zpráva, vyvolala velký zájem. Phillip totiž tuto událost označil za spolupráci s Apple a řekl, že brzy ukáže revoluční produkt, na kterém spolupracoval se Stevem Jobsem a bude hotov v příštích osmi měsících. Mnozí se domnívali, že se bude jednat o dnes již bájnou televizi Apple.

Více detailů nesdělil, kromě toho, že se bude jednat „…o revoluční událost a že obsahuje tajné informace od společnosti Apple“. Tím samozřejmě přitáhl velkou pozornost médií i tisku. Také mluvil o tom, že na tomto projektu spolupracoval se Stevem Jobsem po dobu sedmi měsíců a nedávno tuto kapitolu uzavřel tím, že jí prodiskutoval s manželkou Stevea, Laurene. Prý mluvili „o zajímavých věcech.“

Zdroj: MacRumors.com, 9to5Mac.com

Autoři: Michal Žďánský, Ondřej Holzman, Daniel Hruška, Jan Pražák