iWant

Jablečný týden ’12 #25

iWant

Pravidelný přehled událostí z uplynulého týdne vám tentokrát přináší informace o Retina displejích na ostatních MacBoocích, rychlosti SSD disků v nových MacBoocích Air, filmovém kempu pro děti pořádaném Applem nebo reference na seriál Ztraceni v iOS 6

Retina displej má na podzim dostat také 13palcový MacBook Pro (18. 6.)

Apple na WWDC představil MacBook Pro nové generace s Retina displejem, avšak pouze v patnáctipalcové verzi. Podle analytika KGI, Ming-Chi Kuoa, se nicméně na podzim dočkáme také třináctipalcového modelu s vysokým rozlišením. Tento analytik mimo jiné správně předpověděl, že Apple na WWDC představí právě MacBook Pro s rozlišením 2 880 × 1800 pixelů a že 17palcový MacBook Pro bude zrušen.

Podle Kuoa Apple chtěl menší variantu MacBooku Pro s Retina displejem představit už nyní, ale produkce by byla příliš pomalá. Nový třináctipalcový MacBook Pro by měl mít rozlišení 2560 × 1600 pixelů, bude bez mechaniky a místo harddisku bude osazen SSD. Kuo také tvrdí, že měl mít nový MBP integrovanou grafiku HD 400, která bude na procesorech Ivy Bridge od Intelu. Cena by se mohla dostat pod magických 2000 dolarů.

Zdroj: ZDNet.com

Nová reklama na nový iPad (18. 6.)

Apple představil nový televizní spot s názvem „Do It All“, který je zaměřen na Retina displej nového iPadu. V tradiční půlminutové reklamě dostalo prostor několik různých aplikací.

Pošli poznámku. Zůstaň v obraze.

Zachyť představení. Vytvoř prezentaci.

Vytvoř vzpomínku. Vytvoř mistrovské dílo.

Přečti něco. Podívej se na něco. Nauč se něco.

Dělej vše ještě krásněji s Retina displejem nového iPadu.

[youtube id=RksyMaJiD8Y width=“600″ height=“350″]
Zdroj: MacRumors.com

SSD v novém MacBooku Air je o 217 % rychlejší (19. 6.)

MacBook Air podával kvůli SSD vždy kvalitní výkony, ovšem poslední revize jeho výkony povznáší ještě na vyšší úroveň. Nové SSD v aktualizovaných MacBoocích Pro jsou totiž o 217 % výkonnější. Ukazují to testy, které provedl server OSXDaily. Čtecí rychlost dosáhla maxima 461 MB/s, zapisovací rychlost 364 MB/s, což je dramatický nárůst oproti modelu nejtenčího MacBooku z roku 2011, který dosahoval jen rychlostí 145 MB/s, respektive 152 MB/s. Zajímavostí je, že SSD do nového MacBooku Air zřejmě dodává Toshiba, zatímco do loňských modelů se dávaly disky od Samsungu. Ten ovšem patrně zcela opomenut nebyl, a tak nyní najdeme v nových modelech SSD od Toshiby i Samsungu.

Zdroj: CultOfMac.com

Technologie LiquidMetal bude pro Apple exkluzivní ještě dva roky (19. 6.)

Žádost podaná společností Apple odhalila, že si zajistila výhradní využití technologie LiquidMetal do února 2014. Prodloužila tak původní dohodu ze srpna 2010, kde společnost za exkluzivitu zaplatila zhruba dvacet milionů dolarů. I přes veškerá očekávání se produktů s tímto velice odolným kovem v brzké době nedočkáme. Podle dr. Atakana Pekera, který za vývojem materiálu stojí, tvrdí, že by bylo zapotřebí investice 300–500 milionů dolarů a tří let vývoje, než by bylo možné přivést LiquidMetal do masové produkce. Nový iPhone tak zůstane nanejvýš u nerezové oceli. Apple však experimentálně materiál použil, některé iPhony 3G prodávané v USA měly z LiquidMetalu vyrobené spony pro vysunování šuplíku pro SIM kartu.

Zdroj: AppleInsider.com

Další z vedoucích iAds opouští Apple (19. 6.)

Zatím ne moc úspěšný mobilní reklamní systém iAds dostal další ránu. Opustil ho další z hlavních vedoucích, Mike Owen, který tak následuje své další své kolegy Andyho Millera a Larryho Albrighta, bývalé pracovníky společnosti Quattro, jež Apple akvizoval právě za účelem vzniku iAds. Akvizice byla tak trochu z nouze cnost, jelikož lídra mobilní reklamy AdMob, mu před nosem vyfouknul Google. Mike Owen odchází do reklamní sítě AdColony. iAds se od jejího spuštění moc nedaří, Apple byl nucený snížit minimální investici pro inzerenty z původního milionu dolarů na 100 000 dolarů.

Zdroj: TUAW.com

Apple pořádá letní filmový kemp pro děti (20. 6.)

Apple bude stejně jako v minulých letech pořádat ve svých Apple Store letní filmové kurzy pro děti. Jedná se o bezplatné semináře zaměřené na tvorbu filmů pomocí iMovie. Kurzy jsou zaměřené na mládež ve věku 8–12 let a obsahují dvě víkendové lekce o délce devadesáti minut. Děti v rámci výukového programu pořídí vlastní záběry, poté pomocí GarageBand pro iPad vytvoří specifický hudební doprovod a svoje umělecké dílo nakonec dotvoří v iMovie pro Mac. Třetím a závěrečným dnem této filmové školy je Apple Camp Film Festival, kde děti svůj výtvor předvedou rodičům, příbuzným a přátelům.

O tento nevšední zážitek je velký zájem a volná místa rychle mizí. Přihlásit se zájemci zatím mohou jen ve Spojených státech a Kanadě. Evropské, čínské a japonské prodejny Apple Store se chystají zveřejnit program kurzů a zahájit přijímání přihlášek v nejbližších dnech. V Austrálii se lekce plánují až na září.

Zdroj: MacRumors.com

App Store spuštěn v dalších 32 zemích (21. 6.)

Jak Tim Cook slíbil na WWDC, Apple spustil v dalších 32 zemích svůj App Store. To znamená, že je aktivní celkem již ve 155 zemích světa. Nově si mohou App Store užívat zejména v afrických a asijských zemích, výjimku tvoří evropské Ukrajina a Albánie.

Přehled nových zemí s App Store: Albánie, Benin, Bhútán, Burkina Faso, Kambodža, Kapverdy, Čad, Kongo, Fidži, Gambie, Guinea-Bissau, Kyrgyzstán, Laos, Libérie, Malawi, Mauretánie, Federativní státy Mikronésie, Mongolsko, Mozambik, Namibie, Nepál, Palau, Papua Nová Guinea, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Seychely, Sierra Leone, Šalamounovy ostrovy, Svazijsko, Tádžikistán, Turkmenistán, Ukrajina a Zimbabwe.

Zdroj: MacRumors.com

Facebook najal bývalého UI designéra Applu (22. 6.)

Facebook má nového manažera produktového designu. Do této funkce najal bývalého zaměstnance Applu, Chrise Weeldreyera, jenž v Cupertinu pracoval jako UI Design Manager osm let, přičemž zhruba před čtyřmi měsíci v Applu skončil. Podle své stránky na Facebooku nastoupil do nového zaměstnání 18. června letošního roku. V Applu se Weeldreyer podílel na tvorbě iWebu a Numbers a také má na svědomí několik nápadů a vylepšení, které se společnost nechala patentovat.

Zdroj: 9to5Mac.com

General Motors implementuje Siri (20. 6.)

Na letošním WWDC Apple mimo jiné představil několik změn a inovací ohledně hlasové asistentky Siri, která je integrována v iPhonu 4S a na podzim se stane také užitečným doplňkem nejnovější generace iPadu. Úplnou novinkou ve spojení se Siri je funkce „eyes-free“.

Díky této nové vymoženosti budou moci řidiči vybraných značek aut používat svůj iPhone bez jediného pohledu a doteku. Tlačítko umístěné na volantu jednoduše aktivuje Siri a řidič tak bude moci pomocí přirozených hlasových pokynů naplánovat schůzku, zavolat si, nadiktovat a odeslat zprávu nebo e-mail, nalézt vhodnou restauraci v okolí, zjistit skóre zápasu svého oblíbeného zápasu… Možnosti Siri jsou takřka neomezené a zajisté neexistuje bezpečnější způsob, jak ve svém automobilu používat mobilní telefon.

Scott Forstall během představování nových možností Siri zveřejnil také seznam výrobců, kteří budou do svých automobilů funkci „eyes-free“ implementovat. Jedním z těchto výrobců je koncern General Motors a vedení této značky prý brzy představí první vozy s integrací této nové služby. Prvními automobily se systémem „eyes-free“ budou Chevrolet Spark a Sonic a i když není jasné, kdy přesně budou tyto konkrétní vozy představeny, podle slibu Scotta Forstalla by k tomu mělo dojít během následujících dvanácti měsíců.

Zdroj: GmAuthority.com

V Passbook se nachází reference na seriál Ztraceni (20. 6.)

Velice zajímavou hříčku inženýrů z Applu odhalil server CultOfMac.com. Při představování úplné novinky s názvem Passbook, jenž bude součásti iOS 6, se ve videu, které demonstruje funkce této aplikace, objevila fiktivní letenka na let Oceanic Flight 815 ze Sydney do Los Angeles. Pokud je vám název letu povědomý, nemýlíte se. Opravdu se jedná o reminiscenci na kultovní seriál „Ztraceni“ (Lost), ve kterém cestující tohoto letu ztroskotají na ostrově a začne tak jejich šest seriálových řad trvající dobrodružství.

Zdroj: CultOfMac.com

Spor s Motorolou Apple prohrál (23. 6.)

Aktuální soudní spor Applu s Motorolou, kde Apple žaluje výrobce telefonů nyní vlastněnou Googlem, z porušení čtyř patentů a Motorola Apple zpětně za porušení jednoho patentu, zřejmě skončí patem. Soudce Richard Postner žalobu zamítl s tím, že ani jedna ze společností dostatečně neprokázala škodu způsobenou porušením patentů. Ostatně soudce se už předtím vyjádřil, že by bylo nejlepší, kdyby si společnosti sporné patenty navzájem licencovaly. Proti rozsudku se však Apple zřejmě odvolá.

Zdroj: TUAW.com

Autoři: Ondřej Holzman, Michal Žďánský, Michal Marek, Martin Púčik