Zavřít reklamu

Bývá pravidlem, že se těsně před uvedením nového produktu společnosti Apple vyrojí řada nových spekulací a úniků informací o tom, co by měl umět a jak by měl vypadat. A protože dnes očekáváme příchod nových MacBooku Pro, je nejnovější informace ta, že by měl obsahovat výřez displeje po vzoru iPhonů.

Očekává se, že nová generace MacBooků Pro bude obsahovat zcela nový design šasi, nástupce čipu Apple Silicon M1, vrátí se napájecí konektor MagSafe, slot pro SD kartu, HDMI konektora a přijde mini-LED displej. Nejnovější zprávy ale naznačují i výřez v horní části displeje. Ten by měl obsahovat nejen vylepšenou FaceTime kameru, ale i senzory okolního světla. Co by pak obsahovat neměl, je Face ID.

MacBook Pro
Zdroj: 9to5mac.com

Možná si kladete otázku, proč by měl MacBook výřez vlastně obsahovat, obzvláště když nebude přítomno právě rozpoznávání tváří. Tato technologie zatím pravděpodobně nemá u počítačů společnosti Apple opodstatnění, protože ty využívají Touch ID. To by navíc mělo být v nové generaci MacBooku Pro ještě vylepšeno, přičemž bychom se měli rozloučit s Touch Barem.

Větší displej, menší šasi 

Jediné vysvětlení je zatím v ohledu na design. Zmenšením rámečků tak může společnost dosáhnout většího displeje v kombinaci s menším šasi. Kameru ale někam vměstnat musí, proto je výřez logickou cestou. Je pak jisté, že ta bude také umět centrování záběru. Systému macOS by naopak výřez nijak vadit nemusel.

U horního okraje systému je běžně obsažený menubar, který je obvykle uprostřed prázdný – vlevo se nacházejí nabídky spuštěné aplikace, vpravo jsou pak typicky informace o připojení, baterii, času, najdete zde vyhledávání nebo vstup do oznamovacího centra. Kde bude výřez vadit jsou aplikace běžící ve full screenu, typicky samozřejmě hry. Je ale otázkou, jestli v nich takovou drobnost postřehnete.

Apple by mohl být prvním výrobcem, který s podobným řešením přijde. Na trhu je obrovské množství přenosných počítačů a žádný z velkých výrobců nic jako výřez nebo průstřel ještě nepředstavil. Např. Asus na to šel u svého Zenbooku spíše opačně, kdy neosadil výřez do displeje ale nad něho, takže v místě středu displeje mírně vystupuje víko počítače, kde je samotná kamera obsažena.

Asus
Zdroj: theverge.com

Barevné varianty 

Bude poměrně zajímavé sledovat, jak se také Apple postaví k barevným variantám svých nových profesionálních přenosných počítačů. Od roku 2016 nabízel tuto řadu ve stříbrné a vesmírně šedé barvě, jenže toto duo se z portfolia společnosti začíná vytrácet. Novými barvami, které je nahrazuje, je tak temně inkoustová a hvězdně bílá.

U iPhonů nebo Apple Watch si tyto varianty dovolit může, ale u počítačů, které primárně slouží jako pracovní stanice, zůstává otázkou, zda na to bude mít odvahu. Nabízí se mu totiž ještě alternativa v podobě grafitově šedé, která by možná byla příhodnější. Barevné výstřelky z 24“ iMacu se spíše neočekávají. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více