Zavřít reklamu

Na základě informací ze zpráv, jež kolují napříč čínskými médii, zvažuje Apple výrobu speciálního iPhonu určeného pro čínský trh. Jedinečný model by podle všeho neměl disponovat Face ID a namísto funkce rozpoznání obličeje má nabídnout Touch ID. Senzor otisků prstů by navíc měl být s největší pravděpodobností zabudovaný v displeji.

iPhone-touch id v displeji FB

Ačkoli se vývoj odlišného modelu iPhonu speciálně pro Čínu může zdát na první pohled jako absurdní, ve výsledku úplně nepravděpodobný není. Apple totiž v minulosti už několikrát dokázal, že je pro něj podíl na čínském trhu stěžejní a například iPhone XS (Max) a iPhone XR zde nabízí ve verzi s podporou dvou fyzických SIM karet, která se jinde na světě neprodává – standardní modely podporují SIM a eSIM.

Nový iPhone by měl konkurovat především telefonům od domácích značek Oppo a Huawei. Právě obě zmíněné přebraly Applu značný podíl a získaly výsadní postavení na čínském trhu se smartphony. Vzhledem k faktu, jak klíčoví čínští zákazníci pro Apple jsou, je zcela pochopitelné, že má kalifornský gigant tendenci trend klesajících prodejů zvrátit a dostat je opět do černých čísel. Kromě loňských iPhonů XS a XR s podporou dvou fyzických SIM mu k tomu měly pomoct také nejrůznější slevové akce, které v posledních měsících spustil. Ani jedna ze strategií ale příliš nezafungovala.

Namísto Face ID zpět k Touch ID

Možná i proto si v Applu údajně pohrávají s myšlenkou navrhnout pro Čínu speciální iPhone. Již výše zmíněná absence Face ID by měla snížit výrobní náklady a společnost by tudíž mohla čínským zákazníkům nabídnout telefon s nižší cenovkou než doposud, ale zároveň s nijak zvlášť horšími parametry. Namísto funkce rozpoznání obličeje mají inženýři v Applu sáhnout po dříve využívané metodě biometrické autentizace – po senzoru otisku prstu, který by podle zpráv z čínských médií měl být zabudovaný v displeji.

Jenže právě umístění Touch ID do displeje se i z laického hlediska nejeví jako ideální řešení při snaze snížit výrobní náklady. Zabudování snímače otisků do displeje bude přibližně stejně nákladné jako osazení telefonu senzory potřebnými pro Face ID. Ostatně i z tohoto důvodu se vyrojila domněnka, že Touch ID by mohlo být umístěno na záda telefonu, což by ovšem příliš nekorespondovalo s filozofií Applu a z pohledu odborníků i zákazníků by šlo spíše o krok zpět.

Návrh iPhonu s Touch ID v displeji:

Apple si s Touch ID v displeji pohrával už v minulosti

Na druhou stranu nejde o první případ, kdy slyšíme, že si Apple pohrává s myšlenkou implementovat Touch ID do displeje. Ještě před uvedením iPhonu X právě tento krok zvažoval spolu s nasazením Face ID. Nakonec se rozhodl v telefonu nabídnout jen metodu rozpoznání obličeje, čímž se nejenom vyhnul různým problémům, ale především mohl snížit náklady na výrobu telefonu.

Každopádně vývojem senzoru otisků v displeji se Apple zabývá i nadále, což mimo jiné dokazují i nejrůznější patenty, které si nechala společnost v posledních měsících zaregistrovat. Inženýři přišli například s řešením, díky kterému by snímání otisku fungovalo po celé ploše displeje, což by v oblasti chytrých telefonů představovalo revoluci – současné čtečky v displejích jsou schopné rozpoznat otisk pouze po přiložení prstu na vyznačené místo.

Tak či onak, pokud je iPhone s Touch ID v displeji speciálně pro čínský trh skutečně v plánu, letos se ho premiéry nedočkáme. V podstatě všichni analytici v čele s Ming-Chi Kuo se opakovaně shodují, že Apple letos představí tradiční nástupce iPhonů XS, XS Max a XR, které dostanou do vínku další fotoaparát a další specifické novinky.

zdroj: 9to5mac

.