iWant

Jablečný týden ’12 #5

iWant

V pátém týdnu letošního roku se psalo o nových továrnách v Brazílii, úspěšných prodejích iPhonu, kauze Applu a Motoroly nebo o plagiátorech v App Store. Pro více informací si přečtěte dnešní Jablečný týden…

John Browett se stane senior viceprezidentem pro maloobchod (30. 1.)

John Browett pracoval pro společnost Tesco, později Dixons Retail a nyní se upsal firmě Apple. Do funkce nastoupí začátkem dubna. Bude zodpovědný za maloobchodní strategii po celém světě. Tim Cook na adresu svého nového zaměstnnce poznamenal: „Naše prodejny jsou především o spokojenosti zákazníků. John je odhodlaný pokračovat v tomto závazku“ a dodal: „Jsme nadšení z toho, že do Apple přinese soje doholeté bohaté zkušenosti.“

Zdroj: 9to5mac.com

Foxconn chce postavit dalších pět továren v Brazílii (31. 1.)

V Číně se Apple při výrobě iPhonů a iPadů spoléhá na společnost Foxconn. Podle posledních zpráv Foxconn chce své pole působnosti rozvinout do Brazílie, kde hodlá vystavět pět nových továren, kterými by pokryl vysokou poptávku po Apple produktech. V Brazílii již jedna továrna, která iPady a iPhony vyrábí, existuje. O umístění těch nových prozatím není nic známo, ale každá z nich by měla zaměstnat asi tisíc lidí. Celou situaci ještě budou řešit zástupci Foxconnu a brazilské vlády.

Zdroj: TUAW.com

AirPort utility se dočkala aktualizace (31. 1.)

Aplikace pro konfiguraci AirPort Base Station a Time Capsule se dočkala své šesté verze. Aktualizace přidala možnost připojení pomocí iCloud účtu při použití Back To My Mac. Do nynějška šel využít pouze účet MobileMe. S šestou verzí přišla i výrazná grafická změna uživatelského prostředí a aplikace se tak v mnohém podobá své sesterské iOS verzi. AirPort Utility 6.0 je dostupné skrze systémovou Aktualizaci softwaru a je určena pouze pro operační systém OS X 10.7 Lion.

Airport utility 6

Zdroj: arstechnica.com

„Zakázaná reklama“ skotského Applu (1. 2.)

Ačkoliv jedním z mála podporovaných jazyků, kterým Siri rozumí, je angličtina včetně australského či britského akcentu, obyvatelé Skotska z hlasového asistenta velkou radost nemají. Siri jejich akcentu totiž nerozumí. Jeden humorista se proto rozhodl, že si ze Siri udělá legraci ve fiktivní reklamě. Ostatně podívejte se sami:

[youtube id=SGxKhUuZ0Rc width=“600″ height=“400″]

iPhonu patří 75% všech zisků z prodejů mobilních telefonů (3. 2.)

iPhone je pro Apple nejziskovějším produktem a stejně tak v celém mobilním byznysu. 75% všech zisků z globálního prodeje mobilních telefonů totiž náleží iPhonům. Nejvyšší pozici si podle čísel Dediu drží už po celých 13 čtvrtletí. Podíl na celkovém počtu prodaných zařízení se přitom pohybuje těsně pod hranicí deseti procent. Na dalších příčkách žebříčku ziskovosti je Samsung s šestnácti procenty, následuje RIM s podílem 3,7%, HTC s 3% a kdysi kralující Nokia je až na páté pozici. Celkové zisky v tomto segmentu trhu se vyšplhaly na patnáct miliard dolarů.

Profit Share mobile

Zdroj: Macrumors.com

Distribuce iBooks Textbooks (3. 2.)

Spolu s uvolněním aplikace iBooks Author minulý měsíc se objevily i kontroverze týkající se obsahu licenčních podmínek. Kritici jim vytýkali nesrozumitelnost a možnost, že si Apple nárokuje práva spojená s obsahem všech publikací vytvořených jako iBooks Textbooks. Nyní Apple zveřejnil upravené podmínky používání explicitně říkající, že autoři můžou publikace vytvořené pomocí iBooks Author distribuovat kdekoliv, ale pokud si za ně chtějí nechat zaplatit, jediná možnost je distribuce skrze Apple.

Uvolněná byla také nová verze iBooks 1.0.1, která nepřináší žádné změny, účelem této aktualizace jsou opravy chyb.

iBooks Author update

Zdroj: 9to5mac.com

FileVault 2 není stoprocentně bezpečný, ochrana je ale jednoduchá (3. 2.)

Mac OS X 10.7 Lion nabízí funkci zvanou FileVault 2 umožňující zašifrovat kompletní obsah disku a přístup tak umožnit jen skrze heslo. Nyní se ale objevil software Passware Kit Forensic 11.4, který dokáže toto heslo získat do přibližně čtyřiceti minut, nezáleží přitom na délce ani složitosti hesla.

Není však důvod k panice. Program je to jednak poměrně drahý (995 amerických dolarů), heslo do FileVaultu musí být v paměti počítače, tedy pokud jste heslo od zapnutí počítače nepoužili, software jej nenajde (samozřejmě v případě, že máte vypnuté automatické přihlašování; to vypnete v System Preferences -> Users & Groups -> Login Options). Dále je pak tuto operaci možno „na dálku“ provést jen přes připojení pomocí FireWire nebo Thunderbolt portu.

zdroj: TUAW.com

Motorola chce od Applu za patenty 2,25 % ze zisku (4. 2.)

Tento týden nebyl z právního hlediska pro Apple moc růžový. Motorole se podařilo zakázat prodej iPhone 3GS, iPhone 4 a iPadu 2 na německém trhu kvůli údajnému porušení patentů týkající se sítí 3. generace. Tento zákaz však trval pouhý den a Apple se odvolal k vyššímu soudu. Motorola nicméně nabídla Applu smírčí řešení – své patenty licencuje za 2,25 % ze zisku. Ziskem se zřejmě myslí objem peněz, které Apple utržil/utrží za všechna zařízení, které údajně patenty Applu porušují. Motorola by si tak přišla na 2,1 miliardy dolarů jen za prodej iPhonů od roku 2007. Částka však výrazně převyšuje poplatky, které ostatní výrobci telefonů platí a Apple i soudce, jež má patentový spor na starosti, chtějí vědět, proč tomu tak je.

Zdroj: TUAW.com

Apple zasahuje proti plagiátorům v App Store (4. 2.)

V App Store již naleznete několik set tisíc aplikací. Avšak mnohé z nich jsou neužitečné hříčky, kopie kopií a podobně. Aplikace některých vývojářů se však ani nedají nazývat kopiemi. Jeden takový vývojář, Anton Sinelnikov, produkoval aplikace, jež zcela jasně měly profitovat díky velice podobným názvům s populárními tituly. Mezi jeho portfoliem jste mohli nalézt hry jako Plants vs. Zombie, Tiny Birds, Real Drag Racing nebo Temple Jump. Přitom v App Store byl vždy jediný nic neříkající screenshot ze hry a odkaz na vývojáře směřoval na neexistující stránku.

I přes relativně přísnou kontrolu v App Store se zde mohou dostat takovéto plagiáty. Nicméně právě díky aktivitě bloggerů a twitteristů, kteří na internetu spustili menší lavinu, si Apple těchto kopií všiml a následně je odstranil. Poněkud zarážející je, že v jiných případech, kdy se v App Store objeví hra podobná titulu známějšího vydavatele, která staví pouze na principech původní hry, Apple neváhá na požádání vydavatele odstranit aplikaci okamžitě, jako se to děje v případě her od Atari. Stejným způsobem zmizela z App Store i populární hra Stoneloops! of Jurrasica.

App Store Copycat

Zdroj: AppleInsider.com

Autoři: Ondřej Holzman, Michal Žďánský, Tomáš Chlebek a Mário Lapoš