Zavřít reklamu
iWant

Na zběsilé honbě za nejtenčím telefonem tratí uživatel

iWant

iphone-thin-comparison

Už se z toho stalo prakticky klišé, na které byste si mohli před každou keynote Applu vsadit. Je totiž téměř jisté, že nové zařízení, jež kalifornská společnost představí, bude tenčí než jeho předchůdce. Jinak tomu nebylo ani v případě nových iPhonů 6 a 6 Plus. Jenže komu tím prospívají?

Tu větu jsme slyšeli tolikrát. Rok 2010: „iPhone 4 je tenčí.“ Rok 2012: „iPhone 5 je tenčí.“ A nyní rok 2014: „iPhone 6 je opět tenčí, je ten nejtenčí vůbec.“

Apple se již roky honí za tím, aby snad jednoho představil iPhone, který bude tenký jako papír. Alespoň se to tak zdá. Pochopitelně že vývoj od prvního iPhonu, od roku 2007 byl logický a zmenšování tloušťky šasi telefonu dávalo smysl. Apple stále hledal skulinky, kde by mohl zmenšit jednu nebo druhou součástku tak, aby je všechny „pod kapotu“ sestavil co možná nejúsporněji.

V roce 2012 přišel s iPhonem 5, jenž měl sice velice podobný vzhled jako předchozí iPhone 4/4S, ale Applu se během dvou let podařilo srazit tloušťku jeho telefonu o úctyhodných 1,7 milimetru. Jenže už u čtyřkového iPhonu se stížnosti na to, že je zařízení příliš tlusté, prakticky neobjevovaly a u iPhonu 5 mnozí uživatelé dokonce začali přemýšlet, zda není nový model až příliš tenký.

iphone6-battery

Často jde o zvyk, ale mít co nejužší zařízení skutečně není vždy to nejlepší řešení. Když si vystřihnete telefon z kartonu, nebude se vám s jeho tloušťkou, možná lépe řečeno tenkostí držet tak dobře jako poctivější iPhone 5C s oblými hranami přesně padnoucími do ruky. Ještě tenčí iPhone 5 byl sice technologickým krokem kupředu, ale drtivé většině zákazníků by nevadilo, kdyby zůstaly rozměry na jedné ze tří os neměnné.

Neřešíme tu ale pouze tloušťku telefonu. Vše má totiž hlubší souvislosti s dalšími vlastnostmi zařízení, které jsou mnohem důležitější než fakt, jestli je nejnovější iPhone o milimetr tenčí, nebo o dvě desetiny milimetru tlustší. Před představením iPhonu 6 jsem přemýšlel, zda se Apple opět vydá honit milimetry, anebo převáží v jeho kancelářích racionalita a dojde k závěru, že nový iPhone nemusí být nutně ten nejtenčí v historii.

Apple bohužel nepřekvapil. Při představování iPhonu 6 i 6 Plus mohl Phil Schiller opět vytáhnout již naučenou hlášku o tom, že tohle jsou ty nejtenčí iPhony, které jsme kdy viděli. O dalších sedm desetin, respektive pět desetin milimetru. Na papíře jde o nepatrné změny, můžeme si ale být jisti, že v ruce tuto změnu opět ucítíme, a teprve se ukáže, zda spolu s oblými hranami nových iPhonů bude ještě tenčí tělo ku prospěchu věci.

[do action=“citace“]Nikdo by Applu nevyčítal, kdy byl iPhone 6 stejně tlustý/tenký jako iPhone 5S.[/do]

O tom ale primárně problém s neustálým ztenčováním iPhonů není. Možná budeme muset šestkové iPhony – i díky větším displejům – držet trochu jinak, ale výraznější problém to nebude. Apple se ovšem mohl k nové generaci svého chytrého telefonu postavit jinak. Nikdo by mu totiž rozhodně nevyčítal, kdyby byl iPhone 6 stejně tlustý/tenký jako iPhone 5/5S. Vždyť už 7,6 milimetru byl ve světě smartphonů úctyhodně nízký rozměr.

S příchodem nových technologií a především velkých displejů by se pak Applu otevřela dokonalá možnost, jak do iPhonu dostat větší baterii. Menší procesor a displej o sedm desetin palce větší v případě iPhonu 6 by poskytl až o 15 centimetrů krychlových více prostoru, který mohla vyplňovat baterka s mnohem větší kapacitou zajišťující výrazně vyšší výdrž iPhonu, což je v současné chvíli jedna z jeho největších slabin. Nutno podotknout, že se s ní nepotýká pouze jablečný přístroj, ale také konkurence.

Apple se ovšem rozhodl této velké příležitosti nevyužít a raději vsadil vše na snad magické slovo „tenčí“. Přidaný prostor se tak rázem smrskl zhruba na polovinu a jelikož větší displej potřebuje mnohem více energie, výdrž nového iPhonu 6 se prakticky neliší od dosavadních modelů, což je obrovské zklamání. U iPhonu 6 Plus jsou sice čísla o něco pozitivnější, ale přesto spíše slabá.

Navíc se zdá další tak zásadní zmenšování iPhonu nepochopitelné, když se podíváme na zadní část nových telefonů. Ze zad iPhonu 6 i 6 Plus totiž vyčnívá čočka fotoaparátu, podle všeho kvůli tomu, že ji Apple nedokázal do tak tenkého těla celou vměstnat, aniž by uchoval veškeré chystané technologie. Pokud je důvod skutečně takový, je absurdní, že Apple buď nezůstal u stejné tloušťky, nebo ji nezměnil jen o pár desetin milimetru, pokud chtěl skutečně použít onu větičku o tenčím iPhonu.

Navíc by pak zřejmě mohl být nový iPhone také voděodolný, protože Apple prý takovou možnost zamítl kvůli tomu, že by musel iPhone udělat tlustším. Komu z vás by vadilo mít o sedm desetin milimetru tlustší iPhone 6, ale vědět, že se s ním nic nestane, když se omylem potká s vodou, a zároveň vám vydrží celý den a díky tomu nevypoví službu třeba ve chvíli, kdy ho budete chtít s Apple Pay použít jako platební kartu?