Zavřít reklamu

Apple představil svůj dosud nejtenčí iPad, jmenuje se iPad Air 2 a jeho tloušťka je pouhých 6,1 milimetru. Na iPady se poprvé dostává také zlatá barva a očekávané Touch ID. Uvnitř nového iPadu Air tepe zbrusu nový procesor A8X, která má být až o 40 procent rychlejší. Displej iPadu Air 2 je laminovaný s antireflektivním potahem, takže by se měl o více než polovinu méně zrcadlit.

Asi největší novinkou nového iPadu Air je již zmíněný senzor Touch ID. Ten se na tablet dostává vůbec poprvé a díky možnosti rozšíření v iOS 8 se jedná o funkci velice příjemnou. Vývojáři totiž v nejnovějším operačním systému od Applu mohou tuto technologii využívat ve svých aplikacích. Touch ID bude na novém iPadu Air navíc sloužit i k potvrzování plateb skrze novou službu Apple Pay, kterou Apple do iPadu Air 2 rovněž integroval. Není však zatím jasné, jestli tato služba bude využitelná i jinak než jen pouze pro online nákupy.

Velkých vylepšení se dočkal fotoaparát. V iPadu Air 2  nyní disponuje 8 megapixely, 1,12 mikronovými pixely na senzoru, clonou f/2,4 a umožňuje nahrávat 1080p HD a video. Nový iSight fotoaparát umožní rovněž natáčet zpomalené záběry, zachycovat panoramata, fotit pomocí dávkového pořizování fotografií a pořizovat časosběrná videa. Vylepšení se navíc dočkala také přední kamera, která nově disponuje clonou f/2,2.

iPad Air 2 pohání nový procesor A8X, který je o trochu výkonnější modifikací procesoru použitého v nových iPhonech 6. Jedná se o čip s 64bitovou architekturou a Apple v prezentaci deklaroval, že je o 40 % rychlejší než procesor A7 u iPadu Air. Nový iPad Air 2 má rovněž dosahovat také 180krát vyšších grafických výkonů než iPad 1. generace. Novinkou v tomto jablečném tabletu je pak také pohybový koprocesor M8, který se do iPadu rovněž dostal z iPhonu.

Nový iPad Air by měl i přes svůj tenký profil udržet 10hodinovou výdrž. Obětí tenčího těla je však tlačítko pro tlumení zvuku/zamčení otáčení displeje. Novinkou je podpora novějšího Wi-Fi formátu 802.11ac. iPad Air 2 je dodáván s iOS 8.1 tedy operačním systémem, který bude pro širokou veřejnost ke stažení od pondělí 20. října. Aktualizace iOS přinese veřejnou beta verzi iCloud Photo Library, vrátí do systému Camera Roll a přinese také opravu chyb, které se v systému stále vyskytují v relativně hojném počtu.

iPad Air 2 bude v 16GB Wi-Fi verzi začínat s cenovkou 13 490 korun. Prostřední 32GB varianta byla z portfolia společnosti odstraněna, stejně tak jako u iPhonů, a další v nabídce je tedy 64GB model za 16 190 korun a 128GB model za 18 890 korun. Předobjednávky startují již zítra, k prvním zákazníkům by pak měly nové iPady Air dorazit příští týden.

.