iWant

Nasazujeme produkty Applu v byznysu #4: Průmysl 4.0

iWant

Seriálem „Nasazujeme produkty Applu v byznysu“ pomáháme se šířením osvěty, jak lze efektivně integrovat iPady, Macy nebo iPhony do provozů firem a institucí v České republice. Ve čtvrtém díle se zaměříme na implementaci produktů Applu v průmyslu.

Celý seriál najdete na Jablíčkáři pod štítkem #byznys.


Každý podnikatel má v dnešní době chytrý telefon. Mnoho z nich pak používá různé produkty od Applu, ať už jde o telefony, tablety nebo hodinky. Jen hrstka uživatelů však využívá potenciál iPadů, iPhonů a Maců na maximum. Každý má sice desítky aplikací, ale v praxi mu skutečně pomáhají jen občas. Změnit toto nastavení a styl práce se již několik let snaží Jan Kučeřík, který se zaměřuje především na hlubokou implementaci produktů Applu do firem a institucí a s nímž na tomto seriálu spolupracujeme.

Moderní technologie ve strojírně

Povedlo se mu to například ve spolupráci s vývojáři specifických aplikací ve strojírenské firmě AVEX Steel Products, která vyrábí speciální ocelové skladovací systémy a palety. Firma na trhu působí již od roku 1996 a své výrobky exportuje do více než sto zemí světa na pěti kontinentech. „AVEX se však potýkal s některými neefektivními výrobními operacemi, které spočívaly především ve zbytečné papírové práci. S neefektivností se potýkali i v případě skladování palet,“ vysvětluje Kučeřík.

Do struktur firmy se jim ovšem podařilo plně integrovat iPady a situace se začala výrazně měnit. „Díky na míru vyvinutým aplikacím, serverovému řešení a napojení systému výroby AVEX se nám vše podařilo odbourat. iPady nahradily klasickou papírovou výkresovou dokumentaci. Pracovníci již nemusejí procházet celé sestavy výkresů, ale díky aplikaci přímo u stroje vyhledají konkrétní výkres, který aktuálně potřebují,“ pokračuje Kučeřík.

Firma tak uspoří nejen čas, ale i peníze. „Vždy jsme byli zaměřeni na vysokou produktivitu práce, která se díky iPadům ještě zvýšila. Důležitý je pro nás i sběr dat, které následně vyhodnocujeme. Apple zařízení nám také pomáhají lokalizovat polotovary a materiál ve výrobní hale. Všechny informace se nám přitom v reálném čase ukládají na server. Máme tak neustálý přehled o tom, kde a na jakém pracovišti probíhají dané operace a úkoly,“ říká Jiří Gistr výkonný ředitel AVEX Steel Products.

Firma také využívá unikátní systém lokalizace palet. Tento systém byl vůbec poprvé v ČR za použití iPadů vyvinut speciální vývojářskou firmou, která hrála hlavní úlohu při nastavení procesů a vývoje aplikací. iPady jsou umístěné na stěnách haly, díky čemuž pracovníci mohou přesně identifikovat polohu palety s materiálem či polotovarem. „Práce je ve výsledku podobná, jako když pomocí GPS navigace přijedete do cílové destinace,“ uvádí Kučeřík.

Společnost AVEX je skvělým příkladem toho, že zařízení od Applu nemusí sloužit jen pro sdílené kalendáře, e-mailové aplikace či další komunikátory. iOS zařízení není zdaleka jen o konzumaci obsahu.

„Z iPhonů a iPadů se navíc přehlcení notifikacemi dá použít Apple Watch, kde se nakonec z hodinek stává významný pomocník, který významně přispívá k produktivitě a lepším výkonům na pracovišti. Tedy už jen skutečně základní nastavení všech produktů může hrát zásadní roli v pracovním i osobním životě. A tam to všechno začíná,“ zdůrazňuje Kučeřík.

Living Office

Netradiční až světové využití iPadů v byznys sféře vymyslela také firma cre8 ve spolupráci s b2a a Janem Kučeříkem. „Firma cre8 podporuje myšlenku Living Office. Snažíme se lidem navrhnout kanceláře, ve kterých se dobře pracuje a lze v nich dosáhnout nadstandardních pracovních výsledků. Moderní designové prvky mají svůj řád a logiku. Lidé v našich kancelářích mají silné sociální vazby a je zde podporována kreativita a výkon,“ uvádí Jan Bastař, partner cre8.

Dlouho ovšem cre8 chyběla jedna důležitá část celého procesu, a to analytická. „Chyběly nám data o tom, jak kanceláře skutečně žijí, jak ta či ona židle je v praxi využívána a zda na ni lidé opravdu sedí. Nevěděli jsme také o tom, zda firmy plně využívají konferenční místnosti, kolik se zde během dne či týdne protočí lidí,“ vysvětluje Bastař.

Z těchto důvodů vznikla ve spolupráci s b2a a Janem Kučeříkem služba O-fice. „Řešení O-fice využívá senzory s technologií Bluetooth, které jsou umístěny v nábytku, k monitoringu pohybu objektů v kanceláři. Data se skrze iPady a speciální aplikaci ukládají na server a následně vyhodnocují. Přihlášením do přehledné webové aplikace vedoucí pracovníci snadno zjistí, zda jejich kancelářské prostory žijí tak, jak mají, nebo si zaslouží vyšší aktivitu,“ popisuje výkonný ředitel b2a Libor Zezulka.

Díky aplikaci tak snadno zjistíte, jak je zasedací místnost obsazená za poslední týden či v konkrétní hodiny. Velmi snadno lze přidat nového klienta, nahrát půdorys kanceláře či se spojit s dalšími objekty a novými senzory. Vše je rychlé a intuitivní. Kancelářské prostory tak budete mít zcela pod dohledem.

„Data služby O-fice mají široké využití. Dokážeme díky nim efektivně monitorovat reálné využití jednotlivých objektů v konceptu Living Office, ale poskytují nám také cenný materiál v případě relokace firmy či přestaveb a redesignování starých kanceláří. Nasazení senzorů a sběr dat v současném rozložení nám pomůže navrhnout v případě nové kanceláře efektivnější a přitom kreativnější koncept. Díky ‚tvrdým‘ datům tak budou nové kanceláře mnohem efektivnější, kompaktnější a tedy i levnější na provoz,“ říká Bastař.

living-office

Podle Kučeříka jde o důležitou a přelomovou inovaci v oboru, který zatím není až tak známý a jeho čas teprve přijde. „Ústřední úlohu přitom hrají Apple zařízení a bezdrátové senzory, které poskytují zpětnou vazbu,“ uzavírá Kučeřík.

Případová studie firmy cre8 jasně ukazuje, že i v oborech, kde na první pohled iPad a moderní technologie nemají uplatnění, se naopak stává odvětví, které významně přetváří dosavadní zažíté způsoby práce a přidává nový a pro expanzi firmy významnmý prvek, který v konečném důsledku přispívá k zefektivnění a úspoře nákladů koncových uživatelů.

 • tlacenka

  Vážený pane Kučeříku, trošku více by mě zajímalo vysvětlení té části „Firma také využívá unikátní systém lokalizace palet. Tento systém byl vůbec poprvé v ČR za použití iPadů vyvinut speciální vývojářskou firmou, která hrála hlavní úlohu při nastavení procesů a vývoje aplikací. iPady jsou umístěné na stěnách haly, díky čemuž pracovníci mohou přesně identifikovat polohu palety s materiálem či polotovarem. “
  jestli to není možné, chápu to – jen by mě to více zajímalo po technické stránce věci – klidně po emailu. Samozřejmě pokud je to tajemství, stačí napsat, že je to tajné – respektuji .) Díky (tlacenka zavinac icloud tecka com)

  • Děkuji za dotaz. Rád odpovím do emailu.

   • tlacenka

    Takže pro všechny čitatele – dnes proběhl telefonní hovor, který stál pana Kučeříka 26 minut života a mě posunul zase dál – zodpověděl spoustu mých všetečných dotazů, za což jsem mu neskonale vděčen.
    Bylo to vstřícné, věcné a opravdu mě to posunulo v mém velkém bádání na téma nasazení ve fabrice :)
    Bylo to doopravdy k věci – prostě bylo evidentní, že pan Kučeřík ví, o čem mluví. Jsem nadšený z toho, že jsem po dlouhé době mohl mluvit s někým, kdo ví, o čem mluví a dokáže ty informace předat vhodným způsobem dál.
    Ještě jednou díky pane Kučeříku.

    Další velký, nebo spíše obrovský dík patří jablíčkáři, respektive teamu lidí, kteří za ním stojí – za to, že přinášejí tyto informace o nasazení v reálném životě stylem, jakým to dělají – většina z Vás čtenářů si to neuvědomuje, ale je toho spousta a serverů, které se věnují opravdu věcem, které jsou potřeba a nežijí jen z reklamy a počtu unikátních přístupů a nepřinášejí jen novinky a překlady z cizích serverů je v CZ/SK skutečně velmi málo.

    Díky díky a ještě jednou díky – všem zůčastněným.