iWant

Nové sídlo Applu se jmenuje Apple Park, posluchárna je odkazem Stevu Jobsovi

iWant

Apple dnes oficiálně představil Apple Park, nové sídlo, kterému se dosud přezdívalo spaceship (vesmírná loď).

Dějiny Apple Parku začaly už v roce 2006, kdy Steve Jobs městské radě Cupertina oznámil, že Apple koupil pozemky s cílem postavit své nové sídlo, tehdy označované jako „Apple Campus 2“. V roce 2011 cupertinské městské radě představil navržený projekt nového sídla, což se později ukázalo být jeho posledním veřejným projevem před smrtí.

Jobs jako hlavního architekta zvolil Normana Fostera a jeho firmu Foster + Partners. Stavba Apple Parku začala v listopadu roku 2013 a původním termínem dokončení byl konec roku 2016, prodloužil se ale do druhé poloviny roku 2017.

Apple nyní spolu s oficiálním názvem nového kampusu také oznámil, že zaměstnanci se do něj začnou přesouvat v dubnu letošního roku, přičemž přesun všech více než dvanácti tisíc lidí potrvá déle než šest měsíců. Dokončování stavebních prací a úprav terénu a krajiny bude probíhat paralelně s tímto procesem napříč celým létem.

apple-park-steve-jobs-theater

Apple Park zahrnuje celkem šest hlavních budov – kromě monumentální kruhové kancelářské budovy s kapacitou čtrnácti tisíc lidí jsou to nadzemní a podzemní parkoviště, fitness centrum, dvě budovy výzkumu a vývoje a tisícimístné auditorium sloužící primárně k představování produktů. Tisková zpráva v kontextu s auditoriem zmiňuje blížící se páteční datum narozenin Steva Jobse a oznamuje, že na počest zakladatele Applu bude auditorium známo jako „Steve Jobs Theater“ (na obrázku výše). Kampus obsahuje i centrum pro návštěvníky s kavárnou, vyhlídkou na zbytek kampusu a Apple Storem.

Název „Apple Park“ ovšem neodkazuje pouze k tomu, že se nové sídlo skládá z několika budov, ale také k množství zeleně budovy obklopující. V srdci hlavní kancelářské budovy bude velký zalesněný park s rybníkem ve středu a všechny stavby propojují aleje stromů a louky. Ve finálním stavu bude celých 80 % celého Apple Parku pokrývat zeleň ve formě devíti tisíc stromů více než tří set druhů a šesti hektarů původních kalifornských luk.

apple-park4

Apple Park bude zcela napájen z obnovitelných zdrojů, přičemž většinu potřebné energie (17 megawattů) dodají solární panely rozmístěné na střechách budov kampusu. Hlavní kancelářská budova pak bude největší přirozeně ventilovanou budovou na světě a nebude tedy vyžadovat klimatizaci ani vytápění devět měsíců v roce.

Jony Ive na adresu Jobse a Apple Parku řekl: „Steve vložil mnoho energie do podpory vitálních a kreativních prostředí. K návrhu a budování našeho nového kampusu jsme přistoupili se stejným nadšením a principy designu, které charakterizují naše produkty. Propojování mimořádně pokročilých budov s velkými parky vytváří úžasně otevřené prostředí, v němž lidé mohou tvořit a spolupracovat. Měli jsme obrovské štěstí v možnosti mnohaleté blízké spolupráce s nevšední architektonickou společností Foster + Partners.“

Zdroj: Apple