Nové sídlo Applu se jmenuje Apple Park, posluchárna je odkazem Stevu Jobsovi

apple-park3

Apple dnes oficiálně představil Apple Park, nové sídlo, kterému se dosud přezdívalo spaceship (vesmírná loď).

Dějiny Apple Parku začaly už v roce 2006, kdy Steve Jobs městské radě Cupertina oznámil, že Apple koupil pozemky s cílem postavit své nové sídlo, tehdy označované jako „Apple Campus 2“. V roce 2011 cupertinské městské radě představil navržený projekt nového sídla, což se později ukázalo být jeho posledním veřejným projevem před smrtí.

Jobs jako hlavního architekta zvolil Normana Fostera a jeho firmu Foster + Partners. Stavba Apple Parku začala v listopadu roku 2013 a původním termínem dokončení byl konec roku 2016, prodloužil se ale do druhé poloviny roku 2017.

Apple nyní spolu s oficiálním názvem nového kampusu také oznámil, že zaměstnanci se do něj začnou přesouvat v dubnu letošního roku, přičemž přesun všech více než dvanácti tisíc lidí potrvá déle než šest měsíců. Dokončování stavebních prací a úprav terénu a krajiny bude probíhat paralelně s tímto procesem napříč celým létem.

apple-park-steve-jobs-theater

Apple Park zahrnuje celkem šest hlavních budov – kromě monumentální kruhové kancelářské budovy s kapacitou čtrnácti tisíc lidí jsou to nadzemní a podzemní parkoviště, fitness centrum, dvě budovy výzkumu a vývoje a tisícimístné auditorium sloužící primárně k představování produktů. Tisková zpráva v kontextu s auditoriem zmiňuje blížící se páteční datum narozenin Steva Jobse a oznamuje, že na počest zakladatele Applu bude auditorium známo jako „Steve Jobs Theater“ (na obrázku výše). Kampus obsahuje i centrum pro návštěvníky s kavárnou, vyhlídkou na zbytek kampusu a Apple Storem.

Název „Apple Park“ ovšem neodkazuje pouze k tomu, že se nové sídlo skládá z několika budov, ale také k množství zeleně budovy obklopující. V srdci hlavní kancelářské budovy bude velký zalesněný park s rybníkem ve středu a všechny stavby propojují aleje stromů a louky. Ve finálním stavu bude celých 80 % celého Apple Parku pokrývat zeleň ve formě devíti tisíc stromů více než tří set druhů a šesti hektarů původních kalifornských luk.

apple-park4

Apple Park bude zcela napájen z obnovitelných zdrojů, přičemž většinu potřebné energie (17 megawattů) dodají solární panely rozmístěné na střechách budov kampusu. Hlavní kancelářská budova pak bude největší přirozeně ventilovanou budovou na světě a nebude tedy vyžadovat klimatizaci ani vytápění devět měsíců v roce.

Jony Ive na adresu Jobse a Apple Parku řekl: „Steve vložil mnoho energie do podpory vitálních a kreativních prostředí. K návrhu a budování našeho nového kampusu jsme přistoupili se stejným nadšením a principy designu, které charakterizují naše produkty. Propojování mimořádně pokročilých budov s velkými parky vytváří úžasně otevřené prostředí, v němž lidé mohou tvořit a spolupracovat. Měli jsme obrovské štěstí v možnosti mnohaleté blízké spolupráce s nevšední architektonickou společností Foster + Partners.“

Zdroj: Apple