iWant

PayPal se spojil se Samsungem a Apple ho kvůli tomu odstřihl od Apple Pay

iWant

Společnosti Apple a PayPal byly v poslední době v úzkém kontaktu a vedly spolu jednání o zařazení služby PayPal mezi preferované platební možnosti pro Apple Pay. Jednání však záhy skončila, protože PayPal uzavřel dohodu se Samsungem, přímým konkurentem Applu. Důvodem ke spolupráci těchto dvou firem byla možnost pro uživatele Samsungu Galaxy S5 platit pomocí jeho senzoru otisku prstu.

applepay

V Cupertinu toto partnerství vyvolalo zlou krev a v Applu se rozhodli, že službu PayPal kompletně odstřihnou. Jejich platební platforma Apple Pay tedy nebude s PayPalem nikterak spolupracovat a bude kompletně vyjmuta ze seznamu podporovaných služeb.

Partnerství se Samsungem bylo podle všeho iniciativou šéfa eBay, vlastníka PayPalu, Johna Donahoeho. Nyní již bývalý generální ředitel PayPalu David Marcus byl kategoricky proti dohodě těchto dvou firem, protože si byl vědom, že by takovým krokem mohl zničit vztahy s Applem. Rozhodující slovo však nakonec měl právě Donahoe.

Není se tedy čemu divit, že Apple od PayPal odvrací svoji pozornost, ačkoliv se platební služba s odstřižením očividně těžce smiřuje. Ihned po představení Apple Pay se do této nové platební platformy PayPal pustil. Rozjeta byla reklamní kampaň, která se vysmívala nedávným únikům fotografií celebrit z iCloudu a strefovala se do problematické bezpečnosti ekosystému Applu. Reklama zároveň samozřejmě navrhla PayPal jakožto lepší a bezpečnější alternativu moderního placení.

PayPal_Ad

Důvod tohoto počínání ze strany PayPalu je jednoduchý. Apple Pay by pro tuto firmu v blízké budoucnosti mohlo být velkou a potenciálně až zničující konkurencí. Kromě umožnění rychlého placení v obchodech se totiž Apple Pay zaměřuje i na jednoduché nákupy uvnitř podporovaných aplikací. K placení pak Apple Pay používá kreditní či debetní kartu spojenou s iTunes účtem. PayPal v tomto ohledu funguje velice podobně. Stačí zkrátka přiřadit ke svému PayPal účtu platební kartu a poté je již možné platit po internetu bez nutnosti vyplňovat na web údaje o této kartě.

Apple Pay by Apple měl v USA spustit v následujících týdnech a učiní tak zřejmě s aktualizací iOS 8.1. Zatím není známo, kdy by se služba mohla dostat i do Evropy. V Cupertinu však nijak neotálejí a na evropský debut služby se pečlivě připravují. Zatím posledním krokem byla personální akvizice britské expertky na NFC ze společnosti VISA.

Zdroj: MacRumors, Bank Innovation
 • Han

  Opravdu by mne zajímalo, co se Applem děje? Nulová sebereflexe, za jejich chyby můžou druzí, případně to ani chyby nejsou …..!

  • Robin Martinez

   —Money—

  • Daniel Berger

   Souhlasím, že apple má letos zvláštní přístupy, nicméně tady se není až tak co divit.

  • mopilot

   Nerozumiem vasej poznamke Nulova sebareflexe. To akoze neopravil a nic nepriznal? A stale tvrdi nieco, co nieje pravda? Inak by nebol vydal tie Update, alebo? Ako vyvojar (30 rokov) tomu dobre rozumiem, v akom prese Apple je. Kto nic neroby a len kopiruje, nic nepokazi . Nezastavam sa Apple ale trochu uznania by nezaskodilo. Snazi sa velmi a tak to ma byt. Ostatne je nepodstatne.

 • dfx

  Ja sa necudujem, ze Apple nechce spolupracovat s PayPal, lebo budu konkurenti. Zakaznik si bude moct vybrat, ci si vyberie PayPal a vypise heslo do PayPal alebo si vyberie Apple Pay a prilozi prst k touch id. Ja by som preferoval Apple Pay.

 • Ondrej Nekola

  Hraji to podobne tvrde jako Microsoft na prelomu tisicileti…

 • tomasrollo

  Těch důvodů proč se Apple s Paypalem nedohodl na participaci na Apple Pay je víc, někdo hádá spíš že to byly spíš velké banky a Visa/Mastercard, které daly Apple ultimátum – buď s nimi nebo s Paypalem, viz http://blog.starpointllp.com/blog/?p=3978