iWant

Profesionální vývoj aplikací v rodinné atmosféře? Jde to aneb upřímná zpověď vývojáře

iWant

PR. Jmenuji se Martin a pracuji ve firmě Hönigsberg & Düvel Datentechnik Czech (dále HuD) v Mladé Boleslavi, která nabízí široké portfolio služeb a řešení ve vývoji aplikací, především pro operační systém iOS. Chtěl bych se s Vámi podělit o podrobnosti ze svého vývojářského života, proto odpovídám na často kladené otázky.

Má iOS budoucnost?

Určitě má. Apple jde v řadě věcí jinou cestou než konkurence, což v praxi znamená, že často vyšlapává cestičku a udává trendy v oblasti IT. Proto má podle mě iOS před sebou zářnou budoucnost. To byl i důvod, proč jsme odstartovali řadu nových iOS projektů a v tuto chvíli hledáme nové parťáky do týmu vývoje. Více podrobností najdete na www.hud.cz nebo Vám sdělí naše kolegyňky z personálního oddělení (personal@hud.cz).

V čem se HuD liší od konkurence?

Je to především rodinná pracovní atmosféra, máme se prostě navzájem rádi a trávíme spolu čas i nad rámec oficiálních letních a vánočních akcí ve firmě. Zavedli jsme si dotační program, prostřednictvím kterého jsou firmou dotovány společné aktivity. I díky tomu jsme si mohli užít například víkendový vodácký či lyžařský výlet, turnaje ve volejbalu, squashi nebo dokonce pravidelné lekce jógy. Ve firmě se všichni známe jmény a scházíme se u kávovaru v přezůvkách, kde se mnohdy vyřeší víc než po mailu.

Jaké aplikace ve firmě vyvíjíte?

Jsme hodně všestranná parta. V současnosti například pracujeme na aplikacích umožňující vzdálený přístup k firemním datům přes iPhony. Ve spolupráci s technickým vývojem automobilek také vytváříme aplikace umožňující oboustrannou komunikaci s interními systémy ve voze – zde například využíváme unikátní technologii CarPlay. Myslíme ale i na budoucnost, naše týmy neignorují ani strojové vidění nebo rozšířenou realitu.

Na jakou aplikaci jste nejvíce pyšní?

V první řadě asi musím zmínit aplikaci MFA pro. Byla první na našem trhu, která využívala propojení SmartLink a umožňovala zobrazení řady zajímavých informací v reálném čase – například okamžité spotřeby paliva nebo rychlosti. Aplikace také sbírala hodnoty z velkého počtu snímačů a řídicích jednotek, takže bylo možné v mobilu sledovat například i tlak pneumatik, teplotu chladicí kapaliny či oleje, podélné i příčné zrychlení nebo dokonce napětí akumulátoru.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Část našich aplikací je určena pro výrobní společnosti, v současné době máme především klienty z automobilového průmyslu. Dlouhodobě spolupracujeme se Škoda Auto, ale aplikace vyvíjíme i pro Volkswagen nebo pro Audi.

Toto je komerční sdělení.

 • Jenda

  Společné trávení mého volného času s kolegy z práce je moje noční můra. Nevím jak firma HuD platí své vývojáře, ale předpokládám, že kvalitní vývojář nepotřebuje dotační systém, aby si mohl zajet na lyže nebo si zajít na squash. Ale když jim to vyhovuje, tak jim to přejme.

  • Martin

   Nazdar Jendo,
   Myslim, ze jsi ten dotacni system nepochopil. Z meho pohledu to neni o tom, ze vyvojari/zamestnanci nemaji na „lyzarsky vylet“ ale o necem jinem.

   • Dalibor

    A o cem tedy je, pokud to neni tajne? Ze by o tom povestnem nasilnem „tmeleni kolektivu“, kde mmch. Jenda hned v prvni vete rekl, co si o tom mysli? Kdy musim absolvovat firemni akce, a u tech, ktere absolvovat nemusim a nezucastnim se (protoze mam proste jinou predstavu o traveni volneho casu, resp. chci jej travit s jinymi lidmi), mam automaticky nalepku a stavam se nezadoucim.

    A tomu „máme se prostě navzájem rádi“ snad neveri ani ten nejvetsi optimista, co nekdy nekde pracoval. Nehlede na to, ze ta moderni snaha vytvaret mi z prace domov a ze spolupracovniku rodinu, je ta nejhorsi mira korporatniho otroctvi v praxi. Bohuzel se s tim clovek setkava stale casteji, protoze pipinky na pseudopozici HR si musi obhajit svou existenci.

    • Radek Dlask

     Jsem v HuDu 5 let jako .NET / web developer a na akce už tak tři roky nechodím, nikdo mně k tomu nenutí, nálepku nemám. A i po pěti letech to tu mám hodně rád. Team-buildingy nesnáším a na posledních jsem už taky nebyl, ale pro nové zaměstnance by to povinné být mělo, je to dobrý způsob jak se poznat.

     Když chceme společně někam vyrazit, firma nám to zaplatí, pokud to dává, alespoň trochu smysl.

     • Slideman

      to je jak u Babisu na dvorku

    • Bára Baxová

     Ahoj, pracuji v HuDu 4,5 roku (společně i s komentujícím Radkem – tím ho ob kancelář zdravim :-) na pozici Grafik. HuD je hodně specifická firma právě v tom, jaký se tu vytvářej vazby, přátelství a opravdu uvolněná až rodinná atmosféra. Sama sebe považuji trochu za asociála a proto mám poměrně ráda „svůj klid“ – to znamená, že opravdu nechodím na všechny akce, které se pořádají ve firmě, to ale rozhodně neznamená, že jsem jakýmkoliv způsobem vyčleněná z kolektivu. Smysl dotačního programu je hlavně v tom, že když si nějaký kolega vymyslí akci (cyklovýlet, grilovačku na zahradě, volejbal a pod.), sežene pár kolegů, kteří by se této akce zůčastnili třeba i se svojí rodinou, HuD má program, který zaspolufinancuje a zastřeší tuto akci. Osobně vidim tenhle program za skvělý nápad, který se od jeho vzniku opravdu rychle chytl a vzniká nám tu hromada aktivit, u kterých je kolikrát problém si vybrat :-) Zároveň, pokud se někomu zkrátka nechce, tak se mu prostě nechce a na takové akce nemusí chodit – viz kolikrát můj případ. Huďákům i budoucím Huďákům zdar :-)

    • Bohdan Kubkin

     Ahoj,

     v HuDu pracuji již 10 měsíců jako praktikant behem toho, co dokončuji vysokoškolské studium. Jelikož nepatřím mezi introverty nebo asociální osoby, tak si rodinnou atmosféru v HuDu nemůžu vynachválit. Samozřejmě nechybí prostor pro osobní a profesionální rozvoj, což je přesně to, co potřebuji. :)

     Každopádně se moc těším, až v červnu nastoupím jako zaměstnanec a právoplatně se začlením do řad HuĎáků :D

     Všem HuĎákům ahoj :P

     • Radek Dlask

      Člověk nemusí být asociální osoba, právě naopak, stačí mít hodně zájmů a přátel, na které nemáte čas. A pak, když už je trocha volného času, nemohu/nechci ho strávit s lidmi s práce se kterými, jsem 8h denně na úkor rodiny a přátel, které znám od dětství a jsem s nimi hodinu týdně.

      Kdyby mě do toho někdo nutil…tak by nedonutil :-D

      • Bohdan Kubkin

       Jasně, já to chápu :) Ale jak bylo řečený v jiných komentářích, nikdo nikoho do ničeho nenutí ;) Taky se vždy učastnim akcí, které mě baví a na které mám zrovna čas. Žádná totalita :D

 • Zpovednice.cz

  Nejupřímější zpověď jakou jsem kdy četl.

 • jardako

  „Kolegyňky“ je strašné slovo. To asi nepsal vývojář …