iWant

IFTTT pro iPhone – jednoduchá automatizace služeb i v iOS

iWant

V dnešní době existuje spoustu webových jednoúčelových služeb a přestože samy o sobě fungují skvěle, integrace s dalšími službami občas vázne. Jistě, mnoho z nich umožňuje například sdílení jinam, RSS čtečky do Pocket, 500px na sociální sítě a podobně. Neexistuje ale mnoho způsobů, jak různé služby propojit způsobem, aby automaticky vykonávaly úkoly za vás.

IFTTT iPhone

K tomuto účelu slouží právě IFTTT. Název je zkráceně If This Then That (Pokud tohle, tak tamto), což skvěle vystihuje i účel celé služby. IFTTT dokáže vytvářet jednoduchá automatizovaná makra s podmínkou, kde jedna webová služba funguje jako spouštěč a předává informace další službě, která je určitým způsobem zpracuje.

Díky tomu si můžete například automaticky zálohovat tweety do Evernote, nechat si zasílat upozornění SMS při změně počasí nebo rozesílat e-maily s daným obsahem. IFTTT podporuje několik desítek služeb, které zde nebudu jmenovat a každý si zde může najít zajímavé „recepty“, jak se tyto jednoduchá makra jmenují.

Společnost stojící za IFTTT nyní vydala aplikaci pro iPhone, která přináší automatizaci i na iOS. Aplikace samotná má stejné funkce jako ta webová – umožňuje vytvářet nové recepty, spravovat je nebo upravovat. Úvodní obrazovka (následující po krátkém intru, kde je vysvětleno, jak aplikace funguje) slouží jako seznam záznamů aktivity, ať vaší nebo vašich receptů. Ikona s hmoždířem pak odkrývá nabídku se seznamem vašich receptů, odkud můžete vytvářet nové nebo upravovat existující.

Postup je stejně jednoduchý jako na webu. Nejdříve vyberete spouštěcí aplikaci/službu, poté službu cílovou. Každá z nich nabídne několik typů akce, které pak můžete podrobněji upravit. Jestliže zrovna nevíte, jaké služby propojit, je zde také prohlížeč receptů od jiných uživatelů, který funguje jako takový malý App Store. Všechny recepty si samozřejmě můžete stáhnout zdarma.

Význam iOS aplikace je propojení se službami přímo v telefonu. IFTTT se dokáže propojit s Adresářem, Připomínkami a Fotografiemi. Zatímco možnost u kontaktů je jediná, Připomínky a Fotografie mají několik různých podmínek, na kterých se dají vybudovat zajímavá makra. IFTTT například rozeznává nově pořízené fotografie přední kamerou, zadní kamerou nebo screenshoty. Ty pak v závislosti na receptu například může nahrávat do cloudu služby Dropbox nebo ukládat do Evernote. Stejně tak u připomínek dokáže IFTTT zaznamenávat změny, například pokud je úkol dokončený, nebo nově přidaný do konkrétního seznamu. Bohužel Připomínky mohou fungovat jen jako spouštěč, nikoliv jako cílová služba, nelze tak snadno vytvářet úkoly z e-mailů a podobně, v což jsem tak trochu při instalaci aplikace doufal.

To není jediné, co zde chybí. IFTTT by mohla integrovat další služby v iPhone, například odesílání e-mailů nebo SMS přátelům. Největší nevýhodou aplikace je však její omezenost, která je dána uzavřeností iOS. Aplikace může fungovat na pozadí pouze deset minut, recepty spjaté se systémovými funkcemi tak přestanou po tomto čase fungovat. Například screenshoty pořízené deset minut po ukončení IFTTT se přestanou nahrávat do Dropboxu Je příjemné, že aplikace podporuje i notifikace, které může zasílat po každém splnění jednoho receptu.

Tyto neduhy by mělo vyřešit iOS 7, které obsahuje zcela nový způsob multitaskingu a dovolí aplikacím fungovat na pozadí neustále, aniž by to mělo zásadní vliv na výdrž zařízení. Pak by mohly recepty fungovat v iPhone neustále bez ohledu na čas. Kvůli omezeným možnostem tak IFTTT pro iPhone funguje spíš jako správce vytvořených receptů, i když některá systémová makra můžou být užitečná, zvlášť při práci s fotografiemi.

Pokud jste o IFTTT nikdy předtím neslyšeli, možná je čas si službu alespoň vyzkoušet, zvlášť pokud využíváte různé webové služby. Co se týče aplikace pro iPhone, ta je zcela zdarma, můžete tak zkusit bez okolků experimentovat.

Máte nějaké zajímavé recepty v IFTTT? Podělte se o ně s ostatními v komentářích.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/ifttt/id660944635?mt=8″]