Zavřít reklamu

Bylo tomu v roce 2020, když Apple představil první z řady iPhonů mini. Fanoušci vlajkových kompaktních telefonů si tak přišli na své. Jenže jejich radost vzala brzy za své, když jsme se loni s touto řadou rozloučili a nahradil ji naopak model Plus. iPhone 13 mini se sice ještě prodává, jenže zásoby se tenčí a blíží se definitivní konec takto malého iPhonu. Je však třeba tesknit? 

U nás si ještě v Apple Online Store můžete iPhone 13 mini objednat, a pokud tak uděláte dnes, přijde vám hned ve středu. Je jedno, jakou barvu a paměťovou variantu chcete. Svědčí to ale jen o tom, že u nás není o takto malý iPhone žádný zájem, USA totiž hlásí téměř vyprodáno. Termíny doručení se natahují podle verze na 2 týdny až dva měsíce. Tento nedostatek značí jediné – po představení iPhonů 15 přestane Apple iPhone 13 mini oficiálně prodávat. I když jsme zde měli ještě i iPhone 12 mini, ten už rok v Apple Online Storu nenajdete.

Řešením jsou skládačky 

Zatímco se z počátku zdál iPhone mini jako dobrý nápad, s ohledem na prodeje ostatních modelů příliš nezaujal. V dubnu roku 2020 podle výzkumné společnosti CIRP zahrnoval údajně jen pouhá 3 % z celkového počtu prodaných iPhonů v Q1 2022. I když tedy zejména u nás slýcháme stálé volání po malých telefonech, jsou to hlasy ojedinělé, protože o taková zařízení ve skutečnosti stojí jen málokdo. 

To nejmenší, co tedy bude Apple nabízet, může být buď iPhone SE nebo prostě jen a pouze 6,1“ modely iPhonů. Neznamená to však, že bychom se s kompaktními telefony museli nutně rozloučit. Třeba Asus má své Zenfony, tedy řadu kompaktních smartphonů s maximální výbavou, a i když se spekulovalo, že skončí, společnost potvrdila, že řada bude pokračovat dál. Pak jsou zde samozřejmě skládačky.

Zejména u flipové konstrukce skutečně jde o technologiemi nabitý stroj, který je ale opravdu malý, skladný (doslova) a kompaktní. Dokazuje to nejen Samsung s jeho řadou Galaxy Z Flip ale i jiná čínská produkce. Problém jablíčkáře je jen ten, že Apple ohebný trh stále ignoruje. Je však jisté, že trend nebude v tom vytvořit vybavený malý telefon, ale vytvořit vybavený ohebný telefon s velkým cca 6,8“ displejem, který uživateli nabídne jak malé rozměry, tak odpovídající výbavu. 

S ohledem na prodeje iPhonů se zrovna nedaří ani nástupci miniho, tedy iPhonu 14 Plus. Zákazníci jsou totiž buď po výbavě v modelech Pro, nebo se spokojí se základem a nechtějí si připlácet jen za větší displej a baterii. I z toho důvodu by dávalo smysl, aby Apple zachoval jen tři modely dané řady a vytvořil další, která bude ohebná. 

.