iWant

iWant

Šikovný textový editor Byword pro Mac i iOS

iWant

Každý má svůj oblíbený textový editor. Já si vedle základního TextEditu oblíbil Byword, který po roce existence Mac verze vyšel také pro iOS, a tak je na čase si ho více přiblížit. Často vám určitě aplikace od týmu Metaclassy připomene iA Writer, ovšem nic není tak, jak se může na první pohled zdát…

Letmým pohledem bychom mohli říct, že iA Writer a Byword prakticky nabízí to samé, jen v trochu jiném barevném kabátku, ale to bylo příliš krátkozraké. Rovněž iA Writer nicméně má verzi pro Mac, iPad a nově i iPhone, tudíž můžeme trochu srovnávat.

Obě aplikace staví především na implementaci nástroje, respektive jazyku Markdown, který zjednodušuje psaní syntaxe v HTML. Díky nemusíte zadávat složité HTML kódy, stačí se jen naučit několik jednoduchých tagů, které si pak Markdown sám do HTML kódu převede. Zásadní rozdíl mezi výše zmíněnými aplikacemi nastává až u principu používání – zatímco iA Writer vám nabídne jen strohé plátno a kurzor pro psaní, Byword oplývá mnohem rozmanitějším nastavením.

Byword pro Mac

Rozhraní Byword pro Mac je co nejjednodušší, abyste se mohli naplno věnovat svému textu a neustále vás něco nerozptylovalo. Když tedy Byword otevřete, vyskočí jen čisté textové pole (volitelně se světlým nebo tmavým podkladem) a jediné, co si můžete nechat “svítit”, je počítadlo slov a znaků v zápatí okna. Aplikace pochopitelně podporuje rovněž full-screen režim, pak vás již nerozptyluje skutečně nic. Implementovány jsou i další funkce OS X Lion – AutoSave, Version i Resume, což znamená, že své dokumenty prakticky nemusíte ukládat a přesto se nemusíte bát, že byste o ně přišly. Osobně jsem v Byword neuložil snad jediný dokument, většinu textů okamžitě posílám do redakčního systému a pokud je potřebuji i příště, vždy je najdu v takové podobě, jako když jsem aplikaci zavíral.

Když se vrátím k samotnému “plátnu”, na němž píšete, můžete si vedle jeho barvy zvolit i písmo a šířku textu.

Pochopitelně, že nemusíte psát pouze v režimu Markdown, Byword podporuje rovněž vytváření klasických Rich Text dokumentů. Z využívání Markdown ovšem plyne plno benefitů. Volitelně lze od nové verze aktivovat chytré doplňování závorek a podobných znaků, což budete pravděpodobně hojně využívat. Byword pak disponuje širokou paletou klávesových zkratek, z nichž bych vypíchl především tu pro náhled HTML dokumentů. Aplikace umí stisknutím kláves CMD+ALT+P zobrazit náhled, jak bude vytvořený Markdown dokument vypadat v HTML, což osobně vidím jako velkou výhodu oproti zmiňovanému iA Writeru. Přímo z náhledu (nebo zkratkou CMD+ALT+C) si pak můžete do schránky HTML kód zkopírovat a použít například v redakčním systému. Samotné Markdown dokumenty lze rovněž exportovat a to do PDF, HTML, RTF či LaTeX.

V poslední aktualizaci vývojáři přidali novou funkci, po které uživatelé volali, a totiž přiblížení textu, aniž by se muselo zvětšovat písmo. Nově jde text zvětšit na 150 až 200 procent. Pisatelé pak jistě ocení i možnost tzv. Typewriter Modu, v němž se pozice kurzoru vycentruje a vy tak vždy píšete uprostřed okna. Nechybí ani zaměření na aktuální odstavec či řádek jejich zvýrazněním.

S podporou iCloudu se ještě sluší zmínit nové zacházení s dokumenty. Jednak můžete pochopitelně nadále otevírat dokumenty z disku, ale pokud chcete pracovat se soubory v cloudu není nic jednoduššího, než přes CMD+SHIFT+O vyvolat iCloud panel, kde jsou všechny synchronizované dokumenty, které můžete editovat a zároveň vytvářet nové.

Celkově je Byword velice svižným textovým editorem, který toho nabídne víc, než by se mohlo na první pohled zdát. V Mac App Store si ho sice Metaclassy cení na necelých 8 eur, ovšem troufnu si tvrdit, že pokud se psaním živíte, nemělo by se na takových věcech šetřit. Za předpokladu, že je skutečně využijete.

[button color=“red“ link=“http://itunes.apple.com/cz/app/byword/id420212497″ target=“http://itunes.apple.com/cz/app/byword/id420212497″]Mac App Store – Byword (7,99 €)[/button]

Byword pro iOS

Byword pro iOS je horkou novinkou, nicméně nepřináší nic převratného. Naopak si bere to nejlepší z desktopové verze. Zásadní je synchronizace přes iCloud či Dropbox, díky které máte k dispozici vždy aktuální stav dokumentu na všech zařízeních. Na iPhonu rozhodně není ideální psát delší texty, ovšem proč si do rozpracovaného dokumentu něco nepřipsat, když vás napadne zajímavá myšlenka a vy máte po ruce jen iPhone.

Skvěle vývojáři připravili mobilní verzi aplikace pro Markdown. Nad klávesnici totiž přidali swipe gestem měnitelný panel, který slouží buď pro zobrazení počtu slov a znaků, nebo speciální znaky jako kulaté a složené závorky, uvozovky či hvězdička. Právě tyto znaky totiž v jazyku Markdown často využijete, a tak k nim máte přes panel jednoduchý přístup. V první nabídce ještě figuruje tabulátor, tlačítko zpět, šipky pro pohyb v textu a tlačítko pro skrytí klávesnice.

Pokud panel posunete ještě jednou doleva, vyskočí čtyři chytrá tlačítka pro Markdown – nadpis (křížek), odkaz, obrázek a seznam. Pokud vkládáte odkaz nebo obrázek a máte v clipboardu nějaký link, Byword ho rovnou automaticky vloží. Dalším ulehčením při psaní je integrace TextExpanderu.

Také v iOS máte v Bywordu možnost exportovat své texty do HTML, uložit je do iCloudu, Dropboxu či iTunes nebo je dokonce vytisknout pomocí AirPrint. Aplikace nicméně podporuje jen plain text formáty (txt, text, md, mmd, markdown, markdn, mdown, mkdn, markd a fountain).

V App Store najdete univerzální aplikaci Byword pro iPhone i iPad za 2,39 eur, ovšem pozor, jde pouze o zaváděcí cenu, která se později zvedne na dvojnásobek. Spolupráce s Mac verzí je ale výtečná, a tak se investovat opět vyplatí.

[button color=“red“ link=“http://itunes.apple.com/cz/app/byword/id482063361″ target=“http://itunes.apple.com/cz/app/byword/id482063361″]App Store – Byword (2,39 €)[/button]