Zavřít reklamu

V případě, že máte k vašemu Macu či MacBooku připojený nějaký externí monitor, tak se v určitých případech může stát, že se text či jiné prvky zobrazí velmi kostrbaté a neostré. Z prohlížení takového obrazu vás po chvíli mohou bolet oči – a přesně proto vznikla funkce vyhlazování textu. Občas ale bohužel vyhlazování textu selže a obraz se ve finále rozmaže, což je ještě horší, než zmíněná kostrbatost. Až do macOS 10.15 Catalina jsme vyhlazování textu mohli (de)aktivovat přímo v Předvolbách systému. V nejnovějším macOS 11 Big Sur už ale bohužel tato možnost není k dispozici. Pořád ale existuje možnost, jak vyhlazování v případě problémů vypnout. Jak na to se dozvíte níže.

Jak v macOS Big Sur (de)aktivovat vyhlazování textu

Chcete-li v macOS 11 Big Sur deaktivovat vyhlazování textu, jelikož si bohužel nerozumí s některým z vašich externích monitorů, tak se nejedná o nic složitého. Celý proces se odehrává v Terminálu – stačí postupovat následovně:

  • Prvně samozřejmě aplikaci Terminál spusťte.
    • Terminál najdete v Aplikacích ve složce Utility, anebo jej spustíte přes Spotlight.
  • Po spuštění Terminálu se zobrazí malé okno, které slouží pro zapisování příkazů.
  • Právě pomocí příkazu lze vyhlazování (de)aktivovat. Zkopírujte si následující příkaz:
defaults -currentHost write -g AppleFontSmoothing -int 0
  • Jakmile jej zkopírujete, tak se přesuňte zpět do Terminálu a příkaz zde vložte.
  • Po vložení už jen stačí, abyste stisknuli klávesu Enter, čímž se příkaz provede.

Výše uvedeným způsobem můžete jednoduše deaktivovat vyhlazování textu v rámci macOS 11 Big Sur. Kromě kompletního vypnutí si ale také můžete nastavit celkově tři úrovně síly vyhlazování. Pokud si různou intenzitu vyhlazování chcete vyzkoušet na vlastní kůži, tak si zkopírujte příkaz uvedený níže. Na konci poté stačí X přepsat číslicí 1, 2, anebo 3, kdy 1 je nejslabší a 3 nejsilnější. 0 pak zůstává pro úplné vypnutí této funkce. Máte-li tedy problémy s vyhlazováním textu na externím displeji, vyzkoušejte prvně změnit intenzitu vyhlazování – až poté funkci případně kompletně vypněte.

defaults -currentHost write -g AppleFontSmoothing -int X
terminál vyhlazování textu
Zdroj: Terminál
.