iWant

Vlastní mapy jsou pro Apple výhra, sebraly Googlu 80 % uživatelů

iWant

Když vloni na podzim natěšení fanoušci Applu v obchodech rozbalovali své nově zakoupené iPhony a iPady, oproti dosavadní zkušenosti na nich místo map od Googlu nalezli novou aplikaci přímo od Applu. Co už ale možná nenašli, byla cesta domů. Tehdejší kvalita map totiž nebyla nikterak závratná a zdálo se, že Google bude mít stále navrch. Rok nato je ale všechno jinak a mapy od Applu v USA preferuje celých 85 % uživatelů.

Mapovou aplikaci s podklady od Google používal už ten úplně první iPhone. Při jeho představování na WWDC 2007 se jí dokonce chlubil sám Steve Jobs (načež na mapě našel nejbližší Starbucks a tak trochu si z nich vystřelil). S příchodem iOS 6 ale musely staré mapy nekompromisně pryč. Podle Applu za to mohl fakt, že Google nechtěl povolit použití hlasové navigace, což byla v té době na Androidu vcelku běžná funkce. Média navíc spekulovala, že by Apple musel za využívání mapových podkladů platit.

Smlouva o spolupráci mezi dvěma firmami se blížila ke konci a podzim roku 2012 tak byl ideální čas, kdy prásknout do stolu a představit vlastní řešení. To se sice pod vedením šéfa iOS divize Scotta Forstalla podařilo, ovšem bylo – zejména po stránce PR – zcela katastrofální.

Scott-Forstall

Nejzávažnějšími problémy byla řada chyb v podkladech, chybějící body zájmu nebo špatné vyhledávání. Škody na pověsti Applu byly tak velké, že se za nové mapy musel omluvit sám ředitel společnosti Tim Cook. Scott Forstall za vzniklou situaci odmítl převzít spoluodpovědnost, a tak se „malý Steve Jobs“ musel se svou milovanou firmou rozloučit. Řada zákazníků mezitím sáhla po nové verzi map od Google, kterou reklamní gigant urychleně vyvinul a vydal, tentokrát regulérně v obchodě App Store.

Snad nikdo proto tehdy nečekal, že by rok po tomto debaklu byly Apple mapy kdovíjak oblíbené. Průzkum americké analytické společnosti comScore však dnes ukazuje pravý opak. Ve Spojených státech je využívá téměř šestkrát tolik lidí než konkurenční aplikaci od Google.

V září tohoto roku využilo na svém iPhonu vestavěné mapy celkem 35 milionů uživatelů, alternativu od Google pak podle výpočtu The Guardian pouhých 6,3 milionu. Z toho je přitom celá třetina tvořena lidmi, kteří používají starou verzi iOS (protože nemohou nebo nechtějí své zařízení aktualizovat).

Když se podíváme na porovnání s předešlým rokem, Google v případě map ztratil celých 23 milionů uživatelů. To jinými slovy znamená, že se Applu podařilo vymazat půlroční raketový nárůst zákazníků, který jeho konkurent v minulém roce zaznamenal. Z původního maxima 80 milionů uživatelů Google Map na iOS a Androidu po roce zůstalo 58,7 milionu lidí.

Takový mohutný propad jistě bude na byznysu reklamní společnosti znát. Jak říká analytik Ben Wood z londýnské pobočky CCS Insight: „Google ztratil v Severní Americe přístup k velmi, velmi důležitému datovému kanálu.“ Spolu s velkou částí zákazníků na platformě iOS tak přišel i o možnost cílit na ně reklamu pomocí zjišťování jejich polohy a přeprodávání těchto informací třetím stranám. Reklamní činnost přitom Googlu tvoří 96 % příjmů.

google-maps-ipad-1

Zpráva comScore bere v potaz pouze americký trh, a tak není zřejmé, jak vypadá situace v Evropě. Tam jsou totiž mapy od Applu méně kvalitní než v zámoří, a to zejména vlivem menšího rozšíření služeb jako je Yelp!, jež Apple využívá jako zdroj pro určování míst zájmu. V České republice není možné mimo základních geografických informací ve výchozích mapách nalézt prakticky nic, a tak by se místní statistika jistě lišila od té americké.

Přesto ale nemůžeme tvrdit, že pro Apple nejsou mapy důležité. Přestože třeba opomíjí menší evropské trhy, stále se snaží svou aplikaci postupně vylepšovat. To potvrzují mimo jiné akvizice různých společností, které se zabývají mapovými podklady nebo třeba zpracováním údajů o dopravě.

Ukončením využívání Google Map už výrobce iPhonu není závislý na svém konkurentovi (podobně jako v případě hardwarových součástek od firmy Samsung), dokázal přibrzdit jeho růst a také se vyhnul placení vysokých poplatků. Rozhodnutí vytvořit vlastní mapové řešení tak bylo pro Apple ve výsledku šťastné, ačkoliv se nám to tak zde ve střední Evropě nemusí zdát.

Zdroj: comScoreThe Guardian