iWant

Vlastní mapy jsou pro Apple výhra, sebraly Googlu 80 % uživatelů

iWant

Když vloni na podzim natěšení fanoušci Applu v obchodech rozbalovali své nově zakoupené iPhony a iPady, oproti dosavadní zkušenosti na nich místo map od Googlu nalezli novou aplikaci přímo od Applu. Co už ale možná nenašli, byla cesta domů. Tehdejší kvalita map totiž nebyla nikterak závratná a zdálo se, že Google bude mít stále navrch. Rok nato je ale všechno jinak a mapy od Applu v USA preferuje celých 85 % uživatelů.

Mapovou aplikaci s podklady od Google používal už ten úplně první iPhone. Při jeho představování na WWDC 2007 se jí dokonce chlubil sám Steve Jobs (načež na mapě našel nejbližší Starbucks a tak trochu si z nich vystřelil). S příchodem iOS 6 ale musely staré mapy nekompromisně pryč. Podle Applu za to mohl fakt, že Google nechtěl povolit použití hlasové navigace, což byla v té době na Androidu vcelku běžná funkce. Média navíc spekulovala, že by Apple musel za využívání mapových podkladů platit.

Smlouva o spolupráci mezi dvěma firmami se blížila ke konci a podzim roku 2012 tak byl ideální čas, kdy prásknout do stolu a představit vlastní řešení. To se sice pod vedením šéfa iOS divize Scotta Forstalla podařilo, ovšem bylo – zejména po stránce PR – zcela katastrofální.

Scott-Forstall

Nejzávažnějšími problémy byla řada chyb v podkladech, chybějící body zájmu nebo špatné vyhledávání. Škody na pověsti Applu byly tak velké, že se za nové mapy musel omluvit sám ředitel společnosti Tim Cook. Scott Forstall za vzniklou situaci odmítl převzít spoluodpovědnost, a tak se „malý Steve Jobs“ musel se svou milovanou firmou rozloučit. Řada zákazníků mezitím sáhla po nové verzi map od Google, kterou reklamní gigant urychleně vyvinul a vydal, tentokrát regulérně v obchodě App Store.

Snad nikdo proto tehdy nečekal, že by rok po tomto debaklu byly Apple mapy kdovíjak oblíbené. Průzkum americké analytické společnosti comScore však dnes ukazuje pravý opak. Ve Spojených státech je využívá téměř šestkrát tolik lidí než konkurenční aplikaci od Google.

V září tohoto roku využilo na svém iPhonu vestavěné mapy celkem 35 milionů uživatelů, alternativu od Google pak podle výpočtu The Guardian pouhých 6,3 milionu. Z toho je přitom celá třetina tvořena lidmi, kteří používají starou verzi iOS (protože nemohou nebo nechtějí své zařízení aktualizovat).

Když se podíváme na porovnání s předešlým rokem, Google v případě map ztratil celých 23 milionů uživatelů. To jinými slovy znamená, že se Applu podařilo vymazat půlroční raketový nárůst zákazníků, který jeho konkurent v minulém roce zaznamenal. Z původního maxima 80 milionů uživatelů Google Map na iOS a Androidu po roce zůstalo 58,7 milionu lidí.

Takový mohutný propad jistě bude na byznysu reklamní společnosti znát. Jak říká analytik Ben Wood z londýnské pobočky CCS Insight: „Google ztratil v Severní Americe přístup k velmi, velmi důležitému datovému kanálu.“ Spolu s velkou částí zákazníků na platformě iOS tak přišel i o možnost cílit na ně reklamu pomocí zjišťování jejich polohy a přeprodávání těchto informací třetím stranám. Reklamní činnost přitom Googlu tvoří 96 % příjmů.

google-maps-ipad-1

Zpráva comScore bere v potaz pouze americký trh, a tak není zřejmé, jak vypadá situace v Evropě. Tam jsou totiž mapy od Applu méně kvalitní než v zámoří, a to zejména vlivem menšího rozšíření služeb jako je Yelp!, jež Apple využívá jako zdroj pro určování míst zájmu. V České republice není možné mimo základních geografických informací ve výchozích mapách nalézt prakticky nic, a tak by se místní statistika jistě lišila od té americké.

Přesto ale nemůžeme tvrdit, že pro Apple nejsou mapy důležité. Přestože třeba opomíjí menší evropské trhy, stále se snaží svou aplikaci postupně vylepšovat. To potvrzují mimo jiné akvizice různých společností, které se zabývají mapovými podklady nebo třeba zpracováním údajů o dopravě.

Ukončením využívání Google Map už výrobce iPhonu není závislý na svém konkurentovi (podobně jako v případě hardwarových součástek od firmy Samsung), dokázal přibrzdit jeho růst a také se vyhnul placení vysokých poplatků. Rozhodnutí vytvořit vlastní mapové řešení tak bylo pro Apple ve výsledku šťastné, ačkoliv se nám to tak zde ve střední Evropě nemusí zdát.

Zdroj: comScoreThe Guardian
 • Patrik

  Mama i5, iOS7 a zadne mapy od Apple na telefonu nevidim :( Kam se podely? :))))

  • Robin Martinez

   Mozna jste je hodil do kose…

 • Yana 69

  Myslela jsem, že body zájmu i podklady pro Apple Maps jsou pro Mavericks i iOS-7 stejné. Má oblíbená hospůdka U Růže v Praze je pod OS-X na správném místě u ulice Na kolejním statku. Na iOS7 je však označena ikonou (i když se správnou adresou) asi o 400 m dále u ulice Michelská. Problém byl několikrát hlášen z iOS, co Apple mapy jsou. Bez odezvy či změny. Je to podružná blbost, ale prostě to ještě vychytané není.

  • Zdeněk Eliáš

   Zkusil jsem si tu vaší ulici naťukat a jak na Macu tak na iPadu s iOS 7 to ukazuje naprosto stejnou polohu.

   • Yana 69

    Nebavíme se o ulici, ale o bodu zájmu Restaurace U Růže v Michli, ta je vždy jinde.

    • Lukáš Valenta

     Na tohle se moc nedá spolehnout, je celkem běžné, že to dá budovu na druhou stranu silnice/křižovatky. Bohužel, toto mi celkem vadí, protože jsem šel podle mapy a danou budovu jsem nemohl najít, až jsem musel přejít..

 • Martin

  od zaciatku pouzivam Aple mapy a velka spokojnost

 • Petr

  Tak doma v Brně mapovou aplikaci moc nepoužívám, ale potřeboval jsem nedávno vyhledat adresu hotelů v Paříži a v Dubaji. U Paříže to vyšlo víceméně nastejno a jde spíše o zvyk, ovšem Dubaj je v Apple maps naprostá katastrofa. Tam, kde už 6 let stojí celá rezidenční čtvrť, ukazuje Apple prázdnou poušť (Google v pohodě). V tomto je Apple prostě amerikocentrický, kde zařazení nové kavárny v San Franciscu mezi POI má větší prioritu než mapové podklady pro země východní Evropy nebo Blízkého východu.

  • Host

   Tak se zkus podívat na satelitní pohled na Nákupní centrum Královo Pole, to se nasměješ. Postaveno bylo zhruba před deseti lety a na snímcích od Applu ho ještě nenajdeš. :-D Ale takových míst je po celém Brně víc, některá možná ani nepoznáš.

 • Host

  Apple mapy používá tolik US uživatelů z toho důvodu, že je to pro ně v iPhonech a v iPadech často jediná mapová aplikace – velká část z nich si tam z nejrůznějších důvodů Google Maps ani nedoinstaluje a žije jen s tím co má. Bohužel to o kvalitě map od Applu nic moc nevypovídá a všichni víme jaká je skutečnost. Zkuste si dát vyhledat třeba „zoo lešná“ v obou zmíněných aplikacích – a to je jen začátek. Nicméně zlepšuje se to, mapa začíná být aktuálnější, přestože vyhledávání v ní za Googlem hodně zaostává. Satelitní snímky jsou stále neuvěřitelně bídné – často už několik let naprosto neodpovídají skutečnosti nebo jsou zcela nepoužitelné, viz třeba město Jeseník – to je jako z osmdesátých let minulého století a to nechci nikoho urazit, ale je to vážně ostuda mít něco takového na zařízení, jakým je současný iPhone nebo iPad. Kdo je tady z Jeseníku? Jak se vám líbí mapová aplikace od Applu? :-D

 • Littlepaul

  Nejvíc mi vadí, že jsou v Čechách špatný satelitní snímky. To se nedá s Googlem nebo Seznamem vůbec srovnat. Plzeň je docela detailní, ale černobílá. Moje rodiče bydlí za Plzní a tam je to focený asi z Měsíce. Stěží jde rozeznat les od pole. A manželky rodiče bydlí ještě kousek dál a tam je to detailní a barevné, ale prd platný, protože přes celý tamní region je jen mrak :)
  A v klasické mapě jde poznat sídlo jen podle hustší změti silnic (a popisku samozřejmě). Nechápu proč jako všude jinde tam není nějaký tmavší polygon určující zastavěnou plochu. Ale tohle je prý feature, aby při navigování se mohl řidič soustředit pouze na silnici a odbočky.
  Jinak je ale mapová aplikace výborná, krásně rychlá a plynulá na Macu i iPhonu.

  • Karel

   Teď jsi mi vzal vítr z plachet. Plzeˇje mapově šílená a v okolí mraky zastiňují vesnice. Nejde to „aplům“ nějak sdělit??

  • Petr

   Stejně to vidím i u nás na Moravě. Ta kvalita sat. snímků je hodně špatná, jakoby rozmazaná.

 • Mara

  Krásně zavádějící nadpis článku. Jenom tam chybí „na iOS“ :-). Vzhledem k marketshare v celosvětovém měřítku, kde je poměr počtu zařízení s iOS vs Android – 16% iOS, 80% Android, zbytek ostatní OS – to zas taková tragédie pro Google asi nebude.

  • Daniel Hruška

   No ono je to logické, když Applí mapy nikde jinde nejsou (když nepočítám Mavericks).

   • Mara

    Samozřejmě, to chápeme asi všichni, kromě autora článku :-) pro kterého je x milonu uživatelů iP používající mapy Apple místo map od Googlu pohroma pro jeho reklamní činnost. Z těch řekněme 2 mld iOS a Android zařízení je to opravdu neštěstí pro celý Google :-)

  • Lukáš Valenta

   Tak to není. Jde o marketshare na MOBILNÍCH zařízeních. Rozhodně v USA není poměr 80% ku 16%. A hlavně, mnoho lidí má telefon s androidem, ale ty funkce nevyužívá (ono ostatně tam ani nic moc využívat nejde, ty funkce jsou děsivé, takže se tomu nedivím).
   Edit: Podíval jsem se na nadpis a máte pravdu. Sebraly 80% uživatelů googlu – chybí tam iOS, tak to jsem četl jinde, že sebraly 23 milionů – v nadpisu. Protože to by byla pravda. V tom případě beru zpět.

   • Mara

    Jasně že ten poměr není v USA ale celosvětově, ale o tom se ani v nadpise ani v článku nepíše :-)

    Nicméně, kolik je na světě smartphonů s Androidem – 800 mio – 1mld? Tak 23 mio uživatelů kteří na iOS přešli z Google map (z kolika, taky z 1mld iOS zařízení?) je fakt zanedbatelné množství, aby kvůli tomu vzniknul článek, pokud jeho účelem není zbytečně vyvolávat flame že. Přiznejme si to, že každá platforma má něco do sebe a že každému vyhovuje něco jiného a je z čeho vybírat. Google mapy jsou prostě lepší a protože jsme na našem dvorečku, tak není o čem diskutovat, kdo má kvalitnější datové podklady. Většině bude asi putna že v USA to mají někde lepší a že si průměrný americký majitel iP neumí nainstalovat něco jiného než dostal s telefonem :-)

    • Lukáš Valenta

     hodlám trošku oponovat:

     1. je dokázané, že Google má z jednoho uživatele na iOS více peněz než z jednoho uživatele na androidu, proto se mu vyplatí platit čím dál víc (teď už je to přes MLD USD ročně), aby byl výchozím vyhledávačem, apod. Zanedbatelné to tedy není

     2. jak jsem psal já, mnoho uživatelů s Androidem tyto funkce nepoužívá. Mají prostě nějaký mobil a nemají moc na výběr, pokud chtějí zkrátka něco a nechtějí už mačkat člačítka. Mají tedy android, google se může chlubit, ale kolik jich využívá funkce? A teď, kolik jich využívá u iOS? Proč se prodá víc tabletů s Androidem (a u tabletu je to jiné – ten je speciálně pro surfování!!!), ale 70% trafficu má Apple?

     3. ten konec je nesmysl, nainstalovat aplikace každý průměrný američan zvládne.

     4. Google mapy jsou možná lepší, ale rozhodně ne designově a funkčně. Podklady mají lepší, ale přesto používám raději Apple mapy, používají se lépe a i lépe vypadají. Google mapy a celkově google služby mi moc nesedí.

 • Mara

  „… výrobce iPhonu není závislý na svém konkurentovi (podobně jako v případě hardwarových součástek od firmy Samsung) …“

  A na takový nesmysl jste přišel jak? Kdo si myslíte, že do iP vyrábí součástky třeba A7 procesor nebo displeje? Vzhledem k tomu, jak nestíhá ani výroba iPad mini displejů ze strany LG a Sharpu, tak jejich potřebu i tak zajistí Samsung. Ano, nemusí se mít rádi, ale zase nesmíte věřit všemu, co se kde napíše. Když jde o prachy (a to jde jak Applu tak Samsungu), tak je to vždy láska na první pohled (k penězům).

  • Luboš

   Příští rok bude mít TSMC dostavěné továrny, takže Apple už bude moct celkem bez problémů přejít ke konkurenci i s procesory. A mám pocit, že to je jeden z hlavních důvodů, proč je TSMC staví v USA.

   • Mara

    Je pak otázkou, jak se to promítne do ceny zařízení, když to nebude vyrábět levná pracovní síla v Číně ale bude to vyráběné v USA. Marži si moc Apple snižovat nebude takže to zaplatíme my jako zákazníci. Navíc displeje stejně chtě nechtě bude muset brát od Samsungu, prostě zatím není jiný výrobce, který má tak velké výrobní kapacity a je schopen uspokojit požadavky na počet vyrobených kusů (v požadované kvalitě, jakou chce Apple).

    Jenom tím chci říct, že nemám rád tyhle žabomyší války. Buďme rádi, že obě společnosti existují a vzniknout tak pěkné výrobky (a je jedno co na nich ve finále běží) …

 • arnostmichal

  Zajímavé je, že i když na mapě silnice není – tak umí po nově postavených silnicích navigovat. Např část D3 Tábor-Veselí.

 • Host

  Občas hledám v Apple mapách nějakou adresu a je to úplně marné, přitom Google Maps jsou v tomhle bez problémů. Např. chci najít iOpravnu, tak zadám Lisabonská 799, Praha, ale napíše mi to – žádné výsledky. Proč? Může mi to někdo vysvětlit? Je to stejné na iPhonu i na iPadu. Přitom když tu adresu vyberu z našeptávače, tak ji najde. Co je s tím Applem zase za problém?

 • Ferda

  Nevim jestli je to vyhra pro Apple, ale pro uzivatele to rozhodne neni. Proc je v mode posledni dobou takova nenavist k Google to nechapu. Proste Google Maps jsou stale neprekonatelne a ve vyhledavani v mapach zde v Cechach vede jasne Seznam!

  • Lukáš Valenta

   Protože je k těm nekvalitním službám konečně alternativa.

 • L.N.

  Hovoří se o mapách na území USA. Právě Apple Maps použímám v Kanadě … super. V ČR má samozřejmě co dohánět.

 • Lukas

  Vlastní mapy jsou pro Apple výhra, sebraly Googlu 80 % uživatelů
  Bavite se o iOS uzivatelech? :D

 • Gregor

  sebraly 80% uzivatelu,takova prilivova vlna,coz?vysly mapy,stahujemeeeee a po vyzkouseni,delete a navrat k funkcnim Google mapam ;)

  • Host

   No vypada to, ze ty tomu zrovna rozumis. :-) Apple mapy smazat nejdou. :-D

   • Jana

    bohuzel :(

   • Gregor

    Jak puse Jana

 • Bohuslav Skorepa

  Pěkná diskuse – moje fakta mám obe mapy a Apple použiji jen a) omylem, B) kdyz se chci ujistit, že je to stále nepoužitelné …
  Mnoho let jsem jezdil dle Tom-Tom a myslel že je dokonalý, s nákupem iP4s iOs 5 jsem zkusil Apple mapy ještě na Google podkladech a byl celkem pozitivně překvapen. Nativní APPLE mapy uz jsem ohodnotil … Od vydáni map od Google pro iOs je používám vždy kdyz chci navigovat tzv. Az ke „zvonku“ – moje zkušenost je ze spolehlivost navigace se blíží 100%. … Tak moc nechápu o co se tu diskutuje – zkuste to chvilku používat a je jasno . Nicméně smutné je, že Google poněkud v poslední době zhoršuje ergonomii = to ale v posledním roce dělají všichni – nevím proč????

 • Bohuslav Skorepa

  …. Odpovím si sám, podle mne bezplatnou aplikaci zprasi a pak přijdou s placenou… No o prachy jde vždy především a proc nadat 3€ že? 1€ pro APPLE A 2€ pro Google a my můžeme diskutovat az do zítra…. :-) Protože na prvním míste neni jak se říká zakan , ale prachy!!!!! Ostatně to že to dal Google zdarma překvapilo asi každého. Mne tedy ano.

  • Postak

   Apple user to zaplati,kdyz maji na tel za 20k (prirucka hnupu) kdybyste nechapal

 • Aleš

  Diskuse trošku úsměvná. Číst hodnocení globálního hráče z malého českého pohledu pobaví. Jako by si nikdo neuvědomoval vyjímečnost našeho postavení – „Konkurence Google – Seznam“. Pro Apple bylo vytvoření map jedinou cestou k vytvoření konkurenčního prostředí a tím zajištění kvalitní služby uživateli. Jedno zda Applem či konkurencí. U nás již kvalitní konkurenční boj existuje (díky bohu), tudíž jsme v prioritách Applu poslední na světě.
  A mimochodem, za relativně krátkou dobu udělal Apple v mapách velký pokrok. Jako příklad přikládám porovnání 3D pohledu z Berlínu.

  • Host

   A tady je pokrok v podobě okresniho města Jeseník. :-) Lepší detail bohužel Apple mapy neposkytují, zatímco v Google mapách můžete počítat auta v ulicích.

 • Martin

  Například v mém iPhonu jsou apple mapy umístěny hluboko v nějaké složce (ani nevím jaké). Google mapy mi ve všech směrech vyhovují a jsou i hezčí. A i s navigací zatím žádný problém.

 • Mis

  Aha, takze ziskali zpet 80% svych vlastnich uzivatelu . Tak to je uspech :-D