iWant

Vše co potřebujete vědět o (Push) synchronizaci Google kalendáře a kontaktů

iWant

Včera jsem Vás informoval o možnosti snadného synchronizování mezi iPhone a Google kalendářem a kontakty. Dnes bych se podíval na to, co nám to přináší, jak snadno a rychle tuto synchronizaci nastavit či případně na co si dát pozor.

Ačkoli se tato synchronizace Google služeb přes Microsoft Exchange ActiveSync protokol objevila pro iPhone a telefony s Windows Mobile teprve včera, tak to až taková novinka není. Uživatelé Blackberry si Push na svém telefonu užívají již delší dobu. Dokonce od dubna 2007 mají Push i pro Gmail, který prozatím pro iPhone ani WM dostupný není. Snad se to v brzké době změní.

Ale vezměte to trošku více zeširoka. Někteří z Vás služby MobileMe nevyužívají či případně neznají ActiveSync a vlastně ani pořádně nevědí, o čem tu je řeč. Ve zkratce jde o to, že dříve jste si aktualizaci dat v telefonu museli vyžádat, například některým tlačítkem pro synchronizaci. Teď ale po jakékoli změně díky technologii Push dá Váš počítač/iPhone vědět tomu druhému, že nastala změna a posílá mu aktualizaci. Například po přidání kontaktu do iPhone proběhne aktualizace i na serveru Google. Toto funguje samozřejmě jen za předpokladu, že jste online a Push notifikace máte zapnuté.

Google synchronizace pro iPhone a Windows Mobile je zatím celkem horká věc a tak sebou přináší i některá omezení. Synchronizovat můžete maximálně 5 kalendářů (Google již umožňuje synchronizaci až 25 kalendářů) či limitace týkající se kontaktů, kdy se u každého kontaktu synchronizují 3 emailové adresy, 2 Home Numbers, 1 Home Fax, 1 Mobile, 1 Pager, 3 Work a 1 Work Fax. Tyto omezení by nám neměly vadit, ale přecijen si dejte pozor u omezení mobilních čísel. Pokud u některého kontaktu máte více telefonních čísel vedených jako Mobile, tak pokud to před synchronizací nezměníte, tak Vám zůstane pouze jedno! Dejte si na to pozor! Někomu by také mohlo vadit, že nedochází k synchronizaci fotek u kontaktů.

Pokud používáte Exchange server například v práci a máte ho tak nastavený i ve Vašem iPhone, tak na další Exchange server v podobě Google účtu můžete zapomenout. iPhone neumí 2 Exchange účty a pokud je mi známo, tak to není kvůli tomu, že Apple řekl a iPhone baterka to nezvládla, ale sám Exchange protokol to neumí. Google uvádí i některá další omezení.

Zapnutá možnost Push v iPhone samozřejmě sežere kus baterky. Pokud iPhone na noc nevypínáte a nenecháváte v zásuvce, tak doporučuji raději Push na noc vypínat (či spíše zapínat Airplane mód).

V každém případě, a to opravdu SILNĚ zdůrazňuji, si před jakýmkoli testování synchronizace s Google zazálohujte všechny kontakty a kalendáře. Po synchronizaci o VŠECHNY kontakty a události v kalendáři přijdete a budou Vám tam nahrány jen ty z Google kalendáře či kontaktů.

Zálohování dat na Mac (podobný postup je i na PC)

 1. Připojte iPhone či iPod Touch
 2. Otevřete aplikaci iTunes
 3. V nastavení telefonu klikněte na záložku Info
 4. V části Contacts zaškrtněte Sync Google Contacts
 5. Zadejte Vaše Google username a heslo
 6. Klikněte na Apply, aby se vše sesynchronizovalo. 
 7. Poznámka: V tuto chvíli se ve Vašem iPhone možná objevily kontakty ze serveru Google z položky Suggested Contacts. Ty by měly zmizet po nastavení synchronizace ve Vašem iPhone. Kontakty z iPhone se budou synchronizovat do složky „My Contacts“ v Google Contacts. Já osobně do této doby Google kontakty nevyužíval a tak jsem vše v záložce „My Contacts“ smazal.
 8. Nezapomeňte si zkontrolovat, zda počet Vašich kontaktů v iPhone a na serveru Google sedí. Podívejte se na konec kontakt listu v iPhone a poté na server Google do My Contacts.
 9. Jděte na další část – nastavení iPhone

itunes-google-sync

Nastavení Google synchronizace kalendářů a kontaktů v iPhone

 1. Přesvědčte se, že Váš iPhone firmware je ve verzi aspoň 2.2
 2. Otevřete Settings
 3. Otevřete Mail, Contacts, Calendars
 4. Klikněte na Add Account…
 5. Vyberte Microsoft Exchange
 6. U položky Email si můžete nazvat tento účet jak chcete, například Exchange
 7. Políčko Domain nechte prázdné
 8. Do Username napište celou Vaši emailovou adresu u Google
 9. Vyplňte heslo k účtu v Password
 10. Klikněte na ikonku Next na vrchu obrazovky
 11. Na této obrazovce se objeví i políčko Server, do kterého napište m.google.com
 12. Klikněte na Next
 13. Vyberte si služby, které chcete pomocí Exchange synchronizovat. V této chvíli můžete zapnout pouze Contacts a Calendars.
 14. Klikněte na Done a poté dvakrát odklikněte Sync
 15. Teď je již vše nastavené

google-iphone-sync-exchange-1 google-iphone-sync-exchange-2

Pokud zapnete Push, tak se budou akce v kalendáři či kontakty aktualizovat automaticky. Pokud Push nemáte zapnutý, tak se budou aktualizovat po spuštění příslušných aplikací, Calendars či Contacts.

Celý proces proběhl naprosto hladce a neměl jsem žádný velký zádrhel. Nejlepší byly adrenalinové chvilky, kdy jsem měl v telefonu o 900 kontaktů více ze Suggested Contacts z Google Contacts, ale naštěstí po nastavení synchronizace v iPhone se vše dalo do pořádku tak jak mělo.

Během synchronizování jsem ale ztratil 2 kontakty, což se stalo při zálohování kontaktů na Google Contacts a byl jsem si toho vědom. Netuším, proč zrovna tyto 2 kontakty, ale je mezi nimi velká korelace. Oba pocházejí z jednoho jistého Exchange serveru a oba kontakty jsou ze stejné firmy.

Pokud používáte více kalendářů, tak v Safari v iPhone otevřete stránky  m.google.com/sync, vyberte si zde Váš iPhone, klikněte na něj a vyberte si kalendáře, které chcete synchronizovat. Možná se Vám zobrazí hláška, že Vaše zařízení není podporováno. V tu chvíli klikněte na stránkách na Změnit jazyk, dejte English a pak by již vše mělo fungovat.

Pokud máte zapnutý Push (Settings – Fetch New Data – Push), tak se Vám všechny změny na webu či v iPhone automaticky aktualizují i na druhém zařízení. Pokud máte Push vypnutý, tak aktualizace probíhá po zapnutí aplikace Contacts, respektive Calendars.

Bohužel nějak nefunguje správné obarvování kalendáře, tudíž Váš kalendář v iPhone bude mít pravděpodobně jinou barvu než na webu. To se dá změnit tak, že změníte barvy na webu a pak by mělo být vše v pořádku. Já se ale svých barev na webu nevzdám a počkám si na opravu.

A to je snad vše, co bych tu pro Vás k tomuto tématu měl :) Případně se ptejte pod článkem, pokud budu vědět, rád odpovím :)

 • Používám skoro dva roky free služby mail2web.com a zatím nemám důvod měnit. Viz Push mail na mail2web.com

  • nixon

   Chcem sa spýtať: v google kontaktoch (t.j. gmaili)nie je položka na zadanie telefónneho čísla, resp. kde sú plnohodnotné kontakty v google? Načo mi je synchro s google, keď tam je iba email?

 • zdeny

  Pro někoho jistě zajímavé. Ale zbavit se synchronizace iPhone s powerbookem kvůli Microsoft Exchange? To já nechci.

 • zdeny

  Opravdu? Toho jsem nikdy dřív nedocílil bez použití placených aplikaci (zkoušel jsem skvělý BusySync). Jinak se to vždy synchronizovalo jen z Google Cal. do iCalu. I nyní se to tak stalo, už jsem se toho zbavil.

  • nixon

   Ďakujem! Nevšimol som si to.

 • Hafan

  Active sync umi vice exchenge uctu, treba z entourage je mozny si pridat dva exchange ucty.

  A k tomu iCal a adressbook? jak je chcete syncovat pushem, kdyz ani Leopard neumi pripojeni k exchangi? Melo by byt snad az v snow leopardu.

 • Bod 13 „# Vyberte si služby, které chcete pomocí Exchange synchronizovat. V této chvíli můžete zapnout pouze Contacts a Calendars.“

  Znamená to, že e-mail vůbec nejde zapnout, nebo jde, ale nic se nesynchronizuje?

 • Nemožnost synchronizovat víc jak 5 kalendářů není limitace Applu. Google to neumožňuje, protože má problém s tím, že další kalendáře se zobrazují ve stejných barvách. To že to jinak jde dokazuje NuevaSync (8 kalendářů) nebo NemusSync (neomezeně).

 • vidi

  Ahoj,prosim o radu.Pouzivam synchro google kalendare pres sluzbu nuevasync a ted kdyz google tuto sluzbu nabizi primo,tak resim docela dilema jestli zustat u fungujici,stavajici synchronizaci a nebo vyuzit nove sluzby googlu?Zajimalo by me co by prechod na google vse obnasel?Ai by to bylo jednoduche smazat v iphonu acount a vse nastavit podle navodu,ktery tu je uveden,ze?ale ted me zjima jestli bych pri tomto kroku neprisel o udalosti v kalendati ci kontakty?

 • nixon

  Takže: Prihlásil som sa do Gmailu. V ľavom stĺpci menu mám Kontakty a po kliknutí na ne sa mi zobrazia iba emailové adresy, kde je iba Meno, Podrobnosti a Zobraziť v rýchlych kontaktoch. Žiadne iné polia tam nie sú. Prosím o bližšie vysvetlenie. Ďakujem!

 • nixon

  Problém vyriešený – vliezol som hlbšie do kontaktov a zobrazili sa mi aj ďlšie polia. Pekný večer!

 • MilaZet

  Rad bych se zeptal, jestli Vam to opravdu nekomu funguje stejne jako MobileMe? Uz vice jak rok pouzivam MobileMe a jsem maximalne spokojeny. Kazdopadne dnes jsem se rozhodl manzelce na jejim iPhone sesynchronizovat alespon kontakty – ale nic! At udelam cokoli v kontaktech iPhonu, nebo v pocitaci v Gmailu – tak se na druhe strane nic nedeje….. Je v tom nejaky figl? p.s. Vse mam nastavene dle navodu, plus push.

  • MilaZet

   Jablickar: moc dekuji za zpravu. No to me se to taky podarilo sesynchronizovat, ale ve chvili kdy jsem pridal „neco“ ke kontaktu v iPhone, se to ani po dlouhe dobe neobjevilo u Gmail kontaktu v pocitaci – a ani obracene – jako je tomu v MobileMe. Tak nevim? Uz nevim jak nejlepe a nejjednoduseji synchronizovat kontakty (kdyz synchronizuji pres iTunes, pravidelne se nejake kontakty ztraci). Nemate prosim nekdo nejaky TIP?

 • MilaZet

  Jablickar: Jo, jo pripojeni mel. Jen bych se Te tedy Jablickari rad zeptal – Tobe se to tedy synchronizuje opravdu stejne jako MobileMe?

 • MilaZet

  Jablickar: Hm, tak moc dekuju. Jeste jednou to ty svoji zensky zkusim synchronizovat a doufam, ze se to rozebehne…..

 • sAda

  Reminders: pri nastaveni sync. google kalendaru pres exchange hlavni kalendar funguje normalne, tzn. ze pridanej event ma nastaveny upozorneni presne tak, jak bylo manualne zadano. Dalsi kalendar ma vsak vzdy upozorneni podle defaultniho nastaveni kalendare na gmail.com. dela to nekomu taky ? je to vlastnost, nebo mam nekde neco nastaveno spatne ?
  diky

  • iicii

   nebyl presne jak pises, ale ted jsem tam skocil a pise me to: Zarizeni neni podporováno. Aplikace Google Sync bohuzel neni ve vasem zarizeni podporovana….. Asi nejaky problem… jiny zpusob neni?

 • Vrty

  Tak pár postřehů ze synchronizace jsem popsal sem http://forum.iphone.cz/viewtopic.php?f=27&t=20953

  Jinak děkuji moc za návod.

 • iicii

  cau, kontakty a mail mi slape jak hodinky, ale s kalendarem mam problem – respektive nevim jak mam ten stavajici co mam ted v iPhonu dostat na web? nove udalosti mi jdou vpohode jak pridat na webu tak v iP ale jak rikam nemuzu prijit na to jak dostat drive nez jsem mel exchange vytvorene udalosti v iP na web,,,prosim poradte mi….
  diky moc
  ICi

 • iicii

  jo tam jsem dokazal nakopirovat kontakty do google contacts ale kalendar me to dovoli pouze synch s outlookem… snad jen zkusim nejak exportovat s outlooku zaznamy a pak je importovat do googlu..

 • fajry

  Ahojte. Ja mam jeden problem kedze potrebujem synchronizovat dve veci:

  1. synchronizujem Outlook 2007 a iPhone pomocou kabla a iTunes (kalendar, kontakty, poznamky)

  2. zaroven som si vytvoril cez exchange Gmail synchronizaciu v iPhone

  Chcem dosiahnut to, ze ak nieco zosynchronizujem s outlookom, tak sa to prenesie aj do Gmailu a opacne. Zatial mam vsak taky stav, ze mam 2x kalendar (z mojho PC a potom gmailovy) a 2x kontakty (Z mojho PC – vsetky z mojho PC a potom Kontaky k mojej mailovej adrese). Viete mi poradit, ako dosiahnem, aby som pouzival iba jeden kalendar a jedny kontaky? Dakujem.

 • Tom

  zdravim, díky za návod… nicméně nechápu jednu věc… mám tedy v iP dva kalendáře – základ + tento GoogleCalendar… na pc zadám even v GoogleCalendar a v iphone se mi zobrazí… np… ale v iphone kalendáři něco vytvořím…. a jak to dostanu na GoogleCalendar ve web verzi…? obě vidim akorát na iphonu když si dám „All calendars“… díky

 • Teoo

  Existuje nějaká náhrada na místo Outloku? Windows live mail má taky kalendář ale v iTunes se neobjeví. pro synchronizaci kalendáře

 • Martin

  Dobrý den, potřeboval bych poradit jak nastavit Exchange účet na email na seznamu. Nemohl byste mi někdo poradit? Předem děkuji

 • Martin

  Dobrý den potřeboval bych poradit jak nastavit Exchange účet, když mám email na seznamu? Předem děkuji za pomoc.

 • Bee_Boo

  Zdravím, tak jsem se pokusil o sync kontaktů a skončím u hlášky, že není pro mé zařízení podporována 3GS s aktualnim FW, po změně jazyka na mě vybafne jen postup jak to provést v eng, když ale podle postupu opět zadám m.google.com/sync dostanu se opět na českou verzi a celé kolečko znova. Neví někdo co s tím?
  Díky

 • Pctrend

  Vše mám nastavené, ale synchronizuje se pouze základní kalendář