iWant

Vše co potřebujete vědět o (Push) synchronizaci Google kalendáře a kontaktů

iWant

Včera jsem Vás informoval o možnosti snadného synchronizování mezi iPhone a Google kalendářem a kontakty. Dnes bych se podíval na to, co nám to přináší, jak snadno a rychle tuto synchronizaci nastavit či případně na co si dát pozor.

Ačkoli se tato synchronizace Google služeb přes Microsoft Exchange ActiveSync protokol objevila pro iPhone a telefony s Windows Mobile teprve včera, tak to až taková novinka není. Uživatelé Blackberry si Push na svém telefonu užívají již delší dobu. Dokonce od dubna 2007 mají Push i pro Gmail, který prozatím pro iPhone ani WM dostupný není. Snad se to v brzké době změní.

Ale vezměte to trošku více zeširoka. Někteří z Vás služby MobileMe nevyužívají či případně neznají ActiveSync a vlastně ani pořádně nevědí, o čem tu je řeč. Ve zkratce jde o to, že dříve jste si aktualizaci dat v telefonu museli vyžádat, například některým tlačítkem pro synchronizaci. Teď ale po jakékoli změně díky technologii Push dá Váš počítač/iPhone vědět tomu druhému, že nastala změna a posílá mu aktualizaci. Například po přidání kontaktu do iPhone proběhne aktualizace i na serveru Google. Toto funguje samozřejmě jen za předpokladu, že jste online a Push notifikace máte zapnuté.

Google synchronizace pro iPhone a Windows Mobile je zatím celkem horká věc a tak sebou přináší i některá omezení. Synchronizovat můžete maximálně 5 kalendářů (Google již umožňuje synchronizaci až 25 kalendářů) či limitace týkající se kontaktů, kdy se u každého kontaktu synchronizují 3 emailové adresy, 2 Home Numbers, 1 Home Fax, 1 Mobile, 1 Pager, 3 Work a 1 Work Fax. Tyto omezení by nám neměly vadit, ale přecijen si dejte pozor u omezení mobilních čísel. Pokud u některého kontaktu máte více telefonních čísel vedených jako Mobile, tak pokud to před synchronizací nezměníte, tak Vám zůstane pouze jedno! Dejte si na to pozor! Někomu by také mohlo vadit, že nedochází k synchronizaci fotek u kontaktů.

Pokud používáte Exchange server například v práci a máte ho tak nastavený i ve Vašem iPhone, tak na další Exchange server v podobě Google účtu můžete zapomenout. iPhone neumí 2 Exchange účty a pokud je mi známo, tak to není kvůli tomu, že Apple řekl a iPhone baterka to nezvládla, ale sám Exchange protokol to neumí. Google uvádí i některá další omezení.

Zapnutá možnost Push v iPhone samozřejmě sežere kus baterky. Pokud iPhone na noc nevypínáte a nenecháváte v zásuvce, tak doporučuji raději Push na noc vypínat (či spíše zapínat Airplane mód).

V každém případě, a to opravdu SILNĚ zdůrazňuji, si před jakýmkoli testování synchronizace s Google zazálohujte všechny kontakty a kalendáře. Po synchronizaci o VŠECHNY kontakty a události v kalendáři přijdete a budou Vám tam nahrány jen ty z Google kalendáře či kontaktů.

Zálohování dat na Mac (podobný postup je i na PC)

 1. Připojte iPhone či iPod Touch
 2. Otevřete aplikaci iTunes
 3. V nastavení telefonu klikněte na záložku Info
 4. V části Contacts zaškrtněte Sync Google Contacts
 5. Zadejte Vaše Google username a heslo
 6. Klikněte na Apply, aby se vše sesynchronizovalo. 
 7. Poznámka: V tuto chvíli se ve Vašem iPhone možná objevily kontakty ze serveru Google z položky Suggested Contacts. Ty by měly zmizet po nastavení synchronizace ve Vašem iPhone. Kontakty z iPhone se budou synchronizovat do složky „My Contacts“ v Google Contacts. Já osobně do této doby Google kontakty nevyužíval a tak jsem vše v záložce „My Contacts“ smazal.
 8. Nezapomeňte si zkontrolovat, zda počet Vašich kontaktů v iPhone a na serveru Google sedí. Podívejte se na konec kontakt listu v iPhone a poté na server Google do My Contacts.
 9. Jděte na další část – nastavení iPhone

itunes-google-sync

Nastavení Google synchronizace kalendářů a kontaktů v iPhone

 1. Přesvědčte se, že Váš iPhone firmware je ve verzi aspoň 2.2
 2. Otevřete Settings
 3. Otevřete Mail, Contacts, Calendars
 4. Klikněte na Add Account…
 5. Vyberte Microsoft Exchange
 6. U položky Email si můžete nazvat tento účet jak chcete, například Exchange
 7. Políčko Domain nechte prázdné
 8. Do Username napište celou Vaši emailovou adresu u Google
 9. Vyplňte heslo k účtu v Password
 10. Klikněte na ikonku Next na vrchu obrazovky
 11. Na této obrazovce se objeví i políčko Server, do kterého napište m.google.com
 12. Klikněte na Next
 13. Vyberte si služby, které chcete pomocí Exchange synchronizovat. V této chvíli můžete zapnout pouze Contacts a Calendars.
 14. Klikněte na Done a poté dvakrát odklikněte Sync
 15. Teď je již vše nastavené

google-iphone-sync-exchange-1 google-iphone-sync-exchange-2

Pokud zapnete Push, tak se budou akce v kalendáři či kontakty aktualizovat automaticky. Pokud Push nemáte zapnutý, tak se budou aktualizovat po spuštění příslušných aplikací, Calendars či Contacts.

Celý proces proběhl naprosto hladce a neměl jsem žádný velký zádrhel. Nejlepší byly adrenalinové chvilky, kdy jsem měl v telefonu o 900 kontaktů více ze Suggested Contacts z Google Contacts, ale naštěstí po nastavení synchronizace v iPhone se vše dalo do pořádku tak jak mělo.

Během synchronizování jsem ale ztratil 2 kontakty, což se stalo při zálohování kontaktů na Google Contacts a byl jsem si toho vědom. Netuším, proč zrovna tyto 2 kontakty, ale je mezi nimi velká korelace. Oba pocházejí z jednoho jistého Exchange serveru a oba kontakty jsou ze stejné firmy.

Pokud používáte více kalendářů, tak v Safari v iPhone otevřete stránky  m.google.com/sync, vyberte si zde Váš iPhone, klikněte na něj a vyberte si kalendáře, které chcete synchronizovat. Možná se Vám zobrazí hláška, že Vaše zařízení není podporováno. V tu chvíli klikněte na stránkách na Změnit jazyk, dejte English a pak by již vše mělo fungovat.

Pokud máte zapnutý Push (Settings – Fetch New Data – Push), tak se Vám všechny změny na webu či v iPhone automaticky aktualizují i na druhém zařízení. Pokud máte Push vypnutý, tak aktualizace probíhá po zapnutí aplikace Contacts, respektive Calendars.

Bohužel nějak nefunguje správné obarvování kalendáře, tudíž Váš kalendář v iPhone bude mít pravděpodobně jinou barvu než na webu. To se dá změnit tak, že změníte barvy na webu a pak by mělo být vše v pořádku. Já se ale svých barev na webu nevzdám a počkám si na opravu.

A to je snad vše, co bych tu pro Vás k tomuto tématu měl :) Případně se ptejte pod článkem, pokud budu vědět, rád odpovím :)