Zavřít reklamu

Jablečné počítače s čipy Apple Silicon jsou tady s námi již téměř celý jeden rok. O tom, že kalifornský gigant na svých vlastních čipech pro Macy pracuje, se vědělo již několik let dopředu, avšak vůbec poprvé a oficiálně se o nich Apple před rokem na konference WWDC20. První jablečné počítače s Apple Silicon čipem, konkrétně s označením M1, pak Apple představil o několik měsíců později, konkrétně minulý rok v listopadu. Za tu dobu se ukázalo, že Apple Silicon je přesně ta barevná budoucnost, na kterou jsme se všichni těšili. Pryč tedy s procesory Intel a pojďme se společně podívat na 10 důvodů, proč byste měli v rámci byznysu používat Mac s Apple Silicon.

Jeden čip vládne všem…

Jak už bylo zmíněno výše, tak v současné chvíli se v portfoliu čipů Apple Silicon nachází pouze ten s označením M1. Jedná se o vůbec první generaci čipu M-series – i přesto je ale neskutečně výkonný a hlavně úsporný. M1 je tady s námi již téměř jeden rok a co nevidět bychom se měli dočkat představení nové generace, společně s novými jablečnými počítači, které by se měly dočkat kompletního přepracování. Čip M1 je kompletně navržen samotným Applem tak, aby mohl co možná nejlépe fungovat společně s macOS a jablečným hardwarem.

macos 12 monterey m1

…opravdu všem

A neděláme si legraci. Čip M1 je po stránce výkonu ve stejné kategorii nepřekonatelný. Konkrétně Apple uvádí, že je MacBook Air aktuálně až 3,5x rychlejší, než v dobách, kdy disponoval procesory Intel. Po vydání nových MacBooků Air s čipem M1, které vychází v základní konfiguraci na necelých 30 tisíc korun, se objevily informace o tom, že by měly být výkonnější než high-endový 16″ MacBook Pro s procesorem Intel, který stojí více než 100 tisíc korun. A za nějakou dobu se ukázalo, že se nejedná o mýlku. My se tedy jen a jen těšíme na to, až Apple představí novou generaci svých čipů Apple Silicon.

MacBook Air M1 koupíte zde

Perfektní výdrž baterie

Výkonné procesory může mít každý, to je zcela samozřejmé. K čemu vám ale takový procesor je, když se z něj při zátěži stává ústřední topení pro celý panelový dům. Čipy Apple Silicon se však s kompromisy nespokojí, a tak jsou výkonné, ale zároveň i velice úsporné. A díky úspornosti dokáží MacBooky s M1 vydržet opravdu dlouho na jedno nabití. Apple u MacBooku Air s M1 uvádí v ideálních podmínkách výdrž až 18 hodin, podle našeho testu v redakci je reálná výdrž při streamování filmu a plném jasu okolo 10 hodin. I tak se ale výdrž nedá se staršími MacBooky srovnávat.

Mac to umí v IT. I mimo IT.

Je jedno, zdali se rozhodnete jablečné počítače využívat v segmentu informačních technologií či kdekoliv jinde. Ve všech případech si můžete být jistí, že budete více než spokojeni. Ve velkých firmách lze veškeré Macy a MacBooky nastavit jen pomocí pár klepnutí. A pokud se nějaká firma rozhodne přejít z Windows na macOS, tak si můžete být jistí, že vše půjde jako po másle, a to díky speciálním nástrojům, které usnadní přechod. Pomocí těchto nástrojů převedete veškerá data ze starého zařízení na Macu rychle a jednoduše. Hardware Macu je navíc velmi spolehlivý, takže vás rozhodně nezklame.

imac_24_2021_prvni_dojmy16

Mac vychází levněji

Co si budeme nalhávat – počáteční investice do prvního Macu může být poměrně vysoká, a to i přesto, že dostanete opravdu výkonný a úsporný kus hardwaru. Klasické počítače tedy mohou být levnější, avšak při pořizování počítače je nutné počítat s tím, že vám několik let vydrží. U Macu si můžete být jistí tím, že vám vydrží mnohonásobně déle než klasický počítač. Apple totiž podporuje i mnoho let staré Macy a navíc staví software ruku v ruce s hardwarem, což má za následek perfektní výkon a spolehlivost. Apple uvádí, že po třech letech vám Mac dokáže díky své spolehlivosti a dalším aspektům ušetřit až 18 tisíc korun.

13″ MacBook Pro M1 koupíte zde

Nejinovativnější společnosti využívají Mac

Pokud se podíváte na jakoukoliv světovou společnost, která se řadí mezi nejinovativnější, tak je vysoce pravděpodobné, že bude využívat počítače od Applu. Čas od času se dokonce na internetu objeví fotografie významných zaměstnanců konkurenčních společností, kteří využívají zařízení od Applu, což samo o sobě vypovídá o mnohém. Apple uvádí, že jablečné počítače využívá až 84 % největších světových inovativních společností. Vedení těchto společností, stejně jako zaměstnanci, uvádí, že jsou se stroji od Applu nad míru spokojeni. Macy využívají například společnosti Salesforce, SAP či Target.

Podporuje všechny aplikace

Před několika lety vás mohli někteří jedinci odrazovat od nákupu Macu kvůli tomu, že na nebyly k dispozici ty nejpoužívanější aplikace. Pravdou je, že nějakou dobu nazpátek nebyl macOS tak rozšířený, a tak se někteří vývojáři rozhodli, že své aplikace na jablečnou platformu nepřinesou. Postupem času a rozšiřováním macOS však vývojáři ve většině případech změnili názor. To znamená, že aktuálně je na Mac k dispozici většina nejpoužívanějších aplikací – a nejen těch. A pokud byste narazili na nějakou aplikaci, která na Mac není k dispozici, tak si můžete být jistí tím, že najdete vhodnou alternativu, často ještě o mnoho lepší.

word mac

Bezpečnost na prvním místě

Jablečné počítače jsou nejbezpečnějšími počítači na světě. O celkovou bezpečnost se stará čip T2, který zajišťuje bezpečnostní funkce, jako je šifrované úložiště, bezpečné spouštění, vylepšené zpracování obrazového signálu a zabezpečení dat Touch ID. To jednoduše řečeno znamená, že se do vašeho Macu nikdo nedostane, a to ani v případě, že by se mu zařízení podařilo ukrást. Veškerá data jsou samozřejmě šifrovaná, zařízení je pak chráněno aktivačním zámkem, podobně jako například iPhone či iPad. Touch ID lze navíc využít k jednoduchému přihlašování do systému, popřípadě pro placení na internetu či k potvrzování různých úkonů.

24″ iMac M1 koupíte zde

Mac a iPhone. Dokonalá dvojka.

Rozhodnete-li se pro pořízení Macu, tak byste měli vědět, že to nejlepší z něho vymáčknete v případě, že si pořídíte také iPhone. Tím nechci říct, že by nebylo možné Mac využívat bez iPhonu, to samozřejmě lze. Nutno však podotknout, že se připravíte o nespočet skvělých funkcí. Zmínit můžeme například synchronizaci přes iCloud – to znamená, že cokoliv uděláte na vašem Macu, tak v tom můžete pokračovat na iPhonu (a naopak). Jedná se například o otevřené panely v Safari, poznámky, připomínky a vše ostatní. To, co máte na Macu, máte zkrátka a jednoduše díky iCloudu také na iPhonu. Využít můžete třeba i kopírování napříč zařízeními, vyřizovat hovory můžete klidně rovnou na Macu, a pokud máte iPad, tak jej lze využít k rozšíření obrazovky Macu.

Potěšení pracovat

Jestliže se aktuálně rozhodujete mezi tím, zdali byste měli do vaší firmy pořídit klasické počítače či počítače od Applu, tak svou volbu rozhodně zvažte. Ať už se ale rozhodnete dělat cokoliv, tak si můžete být jistí tím, že vás Macy nezklamou. Počáteční investice sice může být o něco větší, za několik let se vám ale vrátí – a navíc k tomu ještě naopak ušetříte. Jedinci, kteří jednou vyzkouší Mac a všeobecně ekosystém od Applu, se neradi vrací k čemukoliv jinému. Dejte svým zaměstnancům možnost vyzkoušet produkty od Applu a můžete si být jistí tím, že budou spokojení a hlavně produktivní, což je velmi důležité.

iMac
.