Zavřít reklamu

iPhony se pyšní voděodolností již od roku 2016, kdy se na trh dostal iPhone 7 a 7 Plus. Bohužel jak možná víte, na takzvané vytopení telefonu se nevztahuje žádná záruka a pokud se tedy do zařízení dostane voda, máte jednoduše smůlu. Voděodolnost totiž s postupem času ztrácí svou efektivitu, kvůli čemuž zkrátka není možné něco takového zaručit. Zároveň každý zásah do telefonu může mít poměrně zásadní vliv na rezistenci vůči vodě – jakmile se tedy iPhone jednou otevře, prakticky tak přichází o tuto vlastnost.

Jak už jsme zmínili výše, pokud přijdete s vytopeným iPhonem za Applem (případně do autorizovaného servisu) a budete žádat jeho reklamaci, tak počítejte s tím, že vám ji prakticky nikdo neuzná. Některé spekulanty každopádně může napadnout „neprůstřelná“ myšlenka – kontakt s vodou jednoduše zatajit, zařízení vysušit a dělat, jako kdyby se vůbec nic nestalo. Jenže na něco takového rovnou zapomeňte. Každý technik totiž v okamžiku zjistí, zdali byl iPhone vytopen či nikoliv.

Indikátory kontaktu s vodou

Telefony Apple iPhone, stejně tak jak ty od konkurence, jsou řadu let vybaveny praktickými indikátory kontaktu s vodou. Jak už je z jejich názvu patrné, ty dokážou v sekundě informovat o tom, zdali se vnitřek telefonu skutečně dostal do kontaktu s vodou, nebo ne. V praxi je takové použití nesmírně jednoduché a efektivní. Indikátor totiž připomíná obyčejný papírek, avšak s poměrně zásadním rozdílem. Za normálních okolností má bílou, potažmo stříbrnou barvu, jenže jakmile jednou „nasaje“ byť jen kapku vody, zbarví se do červena. Samozřejmě jejich funkčnost je ošetřena tak, aby k takovým situacím nedocházelo například vlivem vlhkosti či změny teploty.

iPhone 11 Pro voděodolnost

Těchto indikátorů se v iPhonech nachází hned několik, každopádně jen jeden z nich je viditelný bez nutnosti rozebrání telefonu. Obecně bývají umístěny v nejslabších místech šasi, kam můžeme zařadit například i slot na nanoSIM kartu. Rámeček se SIM kartou pak už jen stačí vytáhnout, do slotu si posvítit a například s použitím lupy se přesvědčit o tom, zdali je zmiňovaný indikátor bílý, nebo červený. Takto můžete prakticky ihned zjistit, v jakém stavu daný iPhone vůbec je.

Důležitá kontrola před koupí použitého iPhonu

Zároveň pokud zvažujete koupi již použitého iPhonu, tak byste určitě neměli vynechat tuto kontrolu. Prohlédnutí indikátoru vám zabere doslova pár sekund a ihned tak budete vědět, zdali byl iPhone vlastně někdy vytopen. Ačkoliv na první pohled může fungovat normálně, jeho vytopení určitě není dobrou známkou a takovýmto modelům byste se měli raději vyvarovat.

.