Zavřít reklamu
iWant

16 nejlepších vlastností nového iPadu Pro

iWant

Nový Pad Pro se konečně dostává ke svým prvním majitelům. Apple si na něm dal skutečně záležet a představil nejednu zajímavou novinku. Nejenom, že novému iPadu Pro dal do vínku například Face ID nebo USB-C, ale obohatil jej o několik klíčových aspektů. Pojďme si shrnout těch 16 nejzajímavějších z nich.

Liquid Retina displej

Obrazovka letošního iPadu Pro je inovovaná ve více směrech. Podobně jako u iPhonu XR se u nového modelu svého tabletu rozhodl Apple pro Liquid Retina displej. Na rozdíl od předchozích modelů má displej iPadu Pro zaoblené rohy, došlo také k výrazné redukci rámečků okolo obrazovky.

Tap to Wake

Součástí nového displeje je také užitečná funkce Tap to Wake. Poté, co Apple u svých nových tabletů nahradil funkci Touch ID pokročilejším Face ID, stačí poklepat kamkoliv na displej, ten se rozsvítí, a vy tak snadno a rychle získáte informace o aktuálním čase, stavu baterie, notifikacích a widgetech.

Větší displej

Jedenáctipalcový iPad Pro je stejně velký, jako předchozí 10,5-palcový model, úhlopříčka jeho displeje je ale o půl palce větší. Při pohledu na pouhá čísla může jít o nepatrné zvětšení, pro uživatele ale půjde o znatelný a vítaný rozdíl.

Rychlejší 18W nabíječka a podpora 4K monitorů

Namísto původní 12W nabíječky přibalil Apple rychlejší, 18W adaptér. Díky novému USB-C konektoru se nové iPady také mohou připojit ke 4K monitorům, což může výrazně zlepšit práci odborníkům napříč spektrem oborů. Na externím monitoru lze navíc zobrazit odlišný obsah, než na displeji tabletu. USB-C konektor navíc umožňuje iPadu Pro nabít jiné elektronické zařízení.

Úplně jiný tablet

Kromě lepšího a hezčího displeje se Apple u nového iPadu Pro pustil také do vylepšení celkového vzhledu. Letošní model má zcela rovnou zadní část a ostré hrany, čímž se výrazně liší od svých starších sourozenců.

Menší tělo

U větší, 12,9-palcové verze svého tabletu, Apple zredukoval celkovou velikost o úctyhodných 25 %. Zařízení je o poznání lehčí, tenčí, menší, a lépe se s ním zachází.

Face ID

U letošních iPadů nenajdeme ani tradiční Touch ID. Díky odstranění Home Buttonu se Applu podařilo výrazně ztenčit rámečky letošních iPadů. Odemykání tabletu i identifikace při nejrůznějších transakcích je bezpečnější a práce na něm přináší více možností.

Selfies v portrétním režimu

Se zavedením Face ID je spojený i propracovanější přední TrueDepth kamera, která kromě skenování obličeje umožňuje i pořizování působivějších selfies, včetně těch v režimu Portrét. Na každou fotografii navíc můžete aplikovat jiný režim osvětlení, stejně jako můžete upravit bokeh efekt v pozadí.

Přepracovaný fotoaparát

Jak jsme zmínili v předchozím odstavci, přední fotoaparát nového iPadu Pro disponuje TrueDepth systémem. Upgradu se ale dočkala i zadní kamera. Podobně jako u iPhonu XR se u zadního fotoaparátu iPadu Pro zvýšila hloubka pixelů pro kvalitnější snímky – rozdílů mezi fotografiemi z letošního a předchozích modelů si začínají všímat odborní recenzenti i uživatelé. Tablet je také schopný natáčet 4K videa při 60 fps.

Smart HDR

Dalším z mnoha vylepšení je také funkce Smart HDR, která se dokáže „chytře“ aktivovat tehdy, když je to potřeba. Oproti předchozímu HDR je propracovanější, novinkou je také Neural Engine.

Podpora USB-C

Další z výrazných změn u letošních iPadů Pro je USB-C port, kterým byl nahrazen původní Lightning. Díky tomu můžete k tabletu připojit mnohem širší škálu příslušenství, od klávesnic a fotoaparátů, přes MIDI zařízení až po externí displeje.

Ještě lepší procesor

Jak má Apple ve zvyku, vyladil procesor svého nového iPadu Pro na maximum. Letošní tablety jsou vybavené 7nm procesorem A12X Bionic. V Geekbench testování serveru AppleInsider získal 12,9-palcový model skóre 5074 a 16809 bodů, čímž předehnal nejeden přenosný počítač. Upgradu se dočkala i grafika tabletu, což uvítají zejména ti, kteří jej budou používat pro práci v oblasti ilustrace, designu a podobně.

Magnetická zadní část a koprocesor M12

Pod zadní částí nového iPadu Pro je umístěna série magnetů. Tu prozatím využívá pouze nový jablečný kryt s názvem Smart Keyboard Folio, brzy se ale jistě se svými doplňky a příslušenstvím přidají i výrobci třetích stran. Apple osadil svůj nový iPad také pohybovým koprocesorem M12, který lépe spolupracuje a akcelerometrem, gyroskopem, barometrem, ale také s asistentkou Siri.

Přesunutí Smart Connectoru a podpora Apple Pencil 2

Apple u nového iPadu Pro přesunul Smart Connector z delší, horizontální strany, na jeho kratší, spodní stranu, což přináší ještě lepší možnosti připojení dalšího příslušenství. Mezi novinkami, které letos Apple představil, je také druhá generace Apple Pencil s podporougesta dvojitého poklepání nebo třeba možnosti bezdrátového nabíjení přímo přes nový iPad.

Lepší připojení. Po všech stránkách.

Stejně jako většina jablečných novinek má i iPad Pro Bluetooth 5, rozšiřující možnosti ohledně šířky pásma a rychlosti. Další novinkou je souběžná podpora Wi-Fi frekvencí 2,4GHz a 5GHz. To tabletu umožňuje kromě jiného připojit se na obě frekvence a rychle mezi nimi přepínat. Podobně jako iPhone XS a iPhone XS podporuje i nový iPad Pro navíc ještě gigabitovou síť LTE.

Zvuk a úložiště

Apple u svých nových iPadů Pro výrazně vylepšil i jeho zvuk. Nové tablety disponují stále čtveřicí reproduktorů, ty jsou však kompletně přepracované a nabízí lepší stereo zvuk. Přibyly i nové mikrofony, kterých je u letošních modelů hned pět: nově najdete mikrofon ještě na horním okraji tabletu, na jeho levé straně a u zadního fotoaparátu. Co se variant úložiště týče, přibyla u nového iPadu Pro 1 TB možnost, zatímco kapacitní varianty předchozích modelů končily u 512 GB. Tablety s 1TB úložištěm navíc nabízejí 6GB RAM namísto obvyklých 4GB RAM.

Rychlejší 18W nabíječka a podpora 4K monitorů

Namísto původní 12W nabíječky přibalil Apple rychlejší, 18W adaptér. Díky novému USB-C konektoru se nové iPady také mohou připojit ke 4K monitorům, což může výrazně zlepšit práci odborníkům napříč spektrem oborů. Na externím monitoru lze navíc zobrazit odlišný obsah, než na displeji tabletu. USB-C konektor navíc umožňuje iPadu Pro nabít jiné elektronické zařízení.