Zavřít reklamu

Koncem minulého týdne uběhlo 31 let od chvíle, kdy společnost Apple představila svůj Macintosh SE/30, mnohými považován za jeden z nejlepších klasických černobílých kompaktních Maců. Koncem osmdesátých let představoval tento model v podstatě ideální počítač, a uživatelé z něj byli nadšení.

Veskrze pozitivní odezvu sklidili i někteří předchůdci tohoto stroje, ti ale měli také své neoddiskutovatelné dílčí nedostatky. „Do čeho jsem se (a myslím, že každý, kdo si koupil jeden z prvních Maců) zamiloval, to nebyl stroj jako takový – ten byl až směšně pomalý a nevýkonný. Byla to romantická představa stroje. A tato romantická představa mě musela přenést přes realitu práce na 128K Macintoshi,“ prohlásil kdysi v souvislosti s prvními počítači od Applu Douglas Adams, autor kultovního Stopařova průvodce po Galaxii.

Situace ohledně prvních počítačů od Applu se výrazně zlepšila s příchodem Macintoshe Plus dva roky po debutu původního Macintoshe, za opravdový průlom ale mnozí považují teprve příchod Macintoshe SE/30. Uživatelé si chválili eleganci jeho operačního systému, stejně jako výkonný hardware, a touto kombinací mohl Macintosh SE/30 směle konkurovat ostatním hráčům na trhu.

Macintosh SE/30

Macintosh SE/30 byl vybaven 16 MHz procesorem 68030 a uživatelé si mohli zvolit mezi 40MB a 80MB pevným diskem, stejně jako mezi 1MB nebo 4MB RAM s možností rozšíření až na – v té době neuvěřitelných – 128 MB. Svou skutečnou sílu a možnosti předvedl Macintosh SE/30 v roce 1991, kdy přišel System 7. V témže roce sice Apple ukončil jeho výrobu, v řadě firem, institucí i domácností se ale tento model úspěšně držel ještě řadu dalších let.

Podobně jako jiné výrobky od Applu si i Macintosh SE/30 zahrál v nejednom televizím seriálu a filmu, a byl údajně prvním Macintoshem, který se objevil v bytě hlavního hrdiny populárního seriálu Seinfeld – posléze byl vystřídán Powerbookem Duo a 20th Anniversary Macintoshem.

Macintosh SE 30

 

Zdroj: Cult of Mac, zdroj úvodní fotografie: Wikipedia

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.