Zavřít reklamu

“Příští generace zajímavého softwaru bude tvořena na Macintoshi, ne na PC od IBM”. Přisuzovali byste tato sebevědomá slova Stevu Jobsovi? Ve skutečnosti je pronesl spoluzakladatel konkurenčního Microsoftu Bill Gates, a výrok, který byl ve své době poměrně kontroverzní, si našel cestu na titulní stránku magazínu BusinessWeek.

Když Gates tato slova pronesl, psal se rok 1984. Článek, který tehdy vyšel v magazínu BusinessWeek, vyprávěl v souladu s tehdejšími událostmi o tom, jak je společnost Apple připravena sesadit z trůnu firmu IBM, která v té době s přehledem kralovala trhu s výpočetní technikou. Applu v té době začínalo velmi zajímavé období. IBM v srpnu roku 1981 přišel se svým počítačem IBM Personal Computer. Společnost IBM si zvládla vybudovat reputaci giganta na trhu s počítači, určenými pro firmy.

Jen několik let po vydání IBM Personal Computer se ale začala hlásit ke slovu společnost Apple se svým Macintoshem první generace. Počítač se setkal s poměrně příznivou odezvou ze strany odborníků, a počáteční prodeje byly velmi slušné. Velkou část práce odvedla také dnes již kultovní reklama “1984”, režírovaná Ridley Scottem a odvysílaná v rámci tehdejšího Super Bowlu. “Velký bratr” v orwellovsky laděném spotu měl představovat právě konkurenční firmu IBM.

Slibný start ale bohužel Applu a jeho Macinotshi nezaručil stabilní úspěch. Prodeje Macintoshe začaly postupně stagnovat, s přílišným úspěchem se nesetkal ani počítač Apple III, a uvnitř firmy pomalu zrálo rozhodnutí začít se soustředit spíše na firemní zákazníky. Pod vedením tehdejšího ředitele Applu Johna Sculleyho vznikla reklamní kampaň s názvem “Test Drive a Macintosh”, jejímž cílem bylo povzbudit běžné zákazníky k tomu, aby dali šanci novému revolučnímu počítači z dílny Applu.

Zatímco v roce 1984 byla konkurentem Applu firma IBM, Microsoft byl vývojářem softwaru pro Mac – tedy jeho partnerem. Poté, co Steve Jobs opustil Apple, uzavřel tehdejší CEO Applu John Sculley s Gatesem dohodu, která Microsoftu umožňovala v operačním systému Windows “celosvětově, bezplatně a trvale” používat prvky operačního systému pro Mac. Věci brzy nabraly zcela jiný spád. Z Microsoftu a Applu se stali vzájemní rivalové, zatímco napjaté vztahy mezi Applem a IBM pomalu vyšuměly do ztracena, a v roce 1991 – tedy deset let po vydání IBM Personal Computer – obě firmy dokonce uzavřely partnerství.

steve-jobs-macintosh.0

Zdroj: Cult of Mac

.