Zavřít reklamu

Apple upravuje ceny svých produktů opravdu jen zřídka kdy. Typicky tak samozřejmě dělá, pokud představí novou generaci produktu a ta starší přitom zůstane v jeho nabídce. Toto se nejčastěji děje u iPhonů, kdy i nyní má ve svém Apple Online Store pořád v nabídce třeba i iPhony 12 a 11. Druhým důvodem je obvykle pokles hodnoty měny. 

A to se právě děje v Japonsku, kde Apple zvýšil cenu řady iPhone 13 zhruba o pětinu. Právě Japonsko totiž aktuálně čelí značné inflaci a oslabování měny. Ceny zařízení Apple produktů se samozřejmě liší v závislosti na hodnotách měn a logistických otázkách. Ve skutečnosti ale ještě v minulém týdnu byla cena nejnovější řady iPhonů na tamějším trhu o něco nižší než ta v USA.  

Základní 128GB iPhone 13 se prodával za 99 800 jenů, což bylo cca 732 dolarů, cca 17 400 Kč. Nyní je to však 117 800 jenů, tedy přibližně 864 dolarů, cca 20 500 Kč. Stejný model telefonu nicméně v USA stojí 799 dolarů, takže na japonském trhu tento model vyšel poměrně levněji. Nyní je razantně dražší. Nárůst ceny ale zaznamenaly všechny iPhony řady, kdy třeba model 13 Pro Max vylétl v přepočtu z 989 dolarů na 1 173 dolarů (cca 28 tisíc Kč).

Apple už minulý měsíc zvýšil na japonském trhu ceny počítačů Mac o více než 10 procent, a to spolu s uvedením M2 MacBooku Pro, zdražování postihlo i iPady. Nyní tak došlo i na to nejžádanější zboží. Právě iPhony jsou v Japonsku nejprodávanějšími mobilními telefony. Podle agentury Reuters dochází ke zvyšování cen proto, že Americký dolar vzrostl oproti jenu o 18 %. To, že si však Japonci v případě koupě nového iPhonu připlatí, je však možná bolí nejméně, protože se jim plošně zdražují i věci denní potřeby. Japonci jsou navíc na zdražování velmi citliví, a tamní společnosti spíše razí cestu snižování si vlastních marží, než aby musely zdražovat. Aktuální situace ale asi již byla pro Apple neúnosná, a proto musel jednat.

Slevy nečekejte 

Pokud jde o zdražování, možná si pamatujete situaci v Turecku, ke které došlo na konci loňského roku. Apple tam ze dne na den přestal skrze svůj Online Store prodávat veškeré své produkty, aby je poměrně razantně přecenil. Opět šlo o padající hodnotu Turecké liry vůči dolaru. Hlavní problém je v tom, že když Apple zdražuje, zlevňuje pak jen velice zřídka kdy. Důkazem může být i třeba růst Švýcarského franku vůči dolaru, který se za 20 let vyšplhal o 70 %, ale Apple na tamním trhu své produkty nijak nezlevnil. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více